I delfíni se volají svými "jmény"

9. 5. 2006 20:21
Florida - Delfíni mezi sebou komunikují jako lidé. Navzájem se volají jmény, tvrdí vědci.
Delfíni jsou schopni navzájem rozeznat členy stejného druhu pomocí specifického hvízdání
Delfíni jsou schopni navzájem rozeznat členy stejného druhu pomocí specifického hvízdání | Foto: Wikimedia

Tito savci jsou schopni navzájem rozeznat členy stejného druhu pomocí specifického hvízdání.

Vědci z univerzity St. Andrews na Floridě zjistili, že delfíni skákaví používají "jména" častěji než zvuky, aby se navzájem rozpoznali.

Vincent Janik z oddělení mořských savců univerzity St. Andrews uvedl, že tříletý výzkum byl prováděn na delfínech ve volné přírodě.

Hvizd namísto hlasu

"Ulovili jsme delfíny pomocí sítí, když plavali nedaleko pobřeží. Potom jsme na mělčině nahrávali jejich hvízdání," cituje Janika BBC.

"Následně jsme tyto zvuky pouštěli zpět a zjístili jsme, že delfíni odpovídají. To nám ukázalo, že delfíni mají specifické signály, kterým rozeznávají jeden druhého, a že se nejedná o hlasové signály."

Výzkum vědci prováděli v zátoce Sarasota na západním pobřeží Floridy a závěry studie byly zveřejněny v americkém magazínu Národní akademie věd.

"Je to velmi vzrušující objev, protože tyto zvířata mají vyvinuty stejné schopnosti jako lidé. Teď víme, že mají jména, stejně jako my."

 

Právě se děje

před 56 minutami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy