Hvězdy EU? Freud, Karel IV., Schumacher

rst, ČTK
9. 5. 2006 18:11
Brusel - Karel IV., Michael Schumacher, Adriana Sklenaříková, U2 nebo Arnold Schwarzenegger jsou hvězdami jednotlivých zemí Evropské unie.
Irsko je spojováno s rockovou skupinou U2. Na snímku frontman Bono a kytarista Edge
Irsko je spojováno s rockovou skupinou U2. Na snímku frontman Bono a kytarista Edge | Foto: Reuters

Belgické nakladatelství Coup d'oeil ve spolupráci s Evropskou komisí připravilo pro dnešní Den Evropy informační publikaci pro mládež, která by měla v očích mladých lidí Unii zatraktivnit.

Mapu Evropy doplnilo medailonky členských zemí EU, které obsahují vedle banálních údajů, jako je počet obyvatel, i typické jídlo a "hvězdu" dané země.

Muzikanti i sportovci

Vzhledem k cílovému publiku tolik nepřekvapí, že Irsko je zde spojováno s rockovou skupinou U2 a jejím frontmanem Bonem a že Německo vstoupí do myslí mladých jako země pilota formule jedna Michaela Schumachera.

Infobox

OSOBNOSTI NĚKTERÝCH ZEMÍ EVROPSKÉ UNIE

Podle belgického nakladatelství Coup d'oeil ve spolupráci s Evropskou komisí

ČESKÁ REPUBLIKA

Sigmund Freud

Zakladatel psychoanalýzy

DÁNSKO

Hans Christian Andersen

Spisovatel

FRANCIE

Zinedine Zidane

Fotbalista

IRSKO

U2

Rocková kapela, zpěvák Bono se angažuje v humanitárních aktivitách

ITÁLIE

Leonardo da Vinci

Malíř

LITVA

Charles Bronson

herec

NĚMECKO

Michael Schumacher

Pilot formule jedna

POLSKO

Jan Pavel II.

papež

RAKOUSKO

Arnold Schwarzenegger

Hollywoodský herec a kalifornský guvernér

SLOVENSKO

Adriana Sklenaříková

Topmodelka

VELKÁ BRITÁNIE

David Beckham

Fotbalista

Fotbalisté jsou zastoupeni ve Francii a Velké Británii. Británie je rodištěm Davida Beckhama a Francie dala světu dalšího špičkového fotbalistu Zinedina Zidana.

Trochu odvážnější a mírně kontroverzní pro někoho může být označení herce a kalifornského guvernéra Arnolda Schwarzeneggera za rakouskou hvězdu nebo dalšího hollywoodského herce Charlese Bronsona, který vděčí za své vyzdvižení mezi hvězdy Litvy svým litevským kořenům.

Česko, Slovensko, Lucembursko

Slovensko je zemí modelky Adriany Sklenaříkové, manželky francouzského fotbalisty Christiana Karembeua. Podvědomí zřejmě zafungovalo při výběru hvězdy Česka, jíž je otec psychoanalýzy a rodák z Příbora Sigmund Freud.

Další pro Čechy významná historická osobnost se však stala hvězdou jiné země. Lucembursko může být hrdé na císaře Karla IV., který byl vybrán jako "lucemburský hrabě, který nechal ve 14. století postavit nejkrásnější památky v Praze (Československo)".

Lucembursko se tak řadí k několika málo zemím, kde jsou hvězdami politici nebo umělci. Polsko zastupuje zesnulý papež Jan Pavel II. a Lech Walesa, Itálii Leonardo da Vinci a Dánsko Hans Christian Andersen.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Biden uvolnil zákaz vydávání víz a zelených karet, který vyhlásil Trump

Americký prezident Joe Biden nařídil uvolnit dočasný zákaz vydávání některých víz a zelených karet, které umožňují cizincům legální trvalý pobyt ve Spojených státech. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Vydávání víz loni zmrazil Bidenův předchůdce Donald Trump, který tvrdil, že tímto krokem chrání během krize způsobené pandemií covidu-19 pracovní místa pro Američany.

Podle Bidena uzavření dveří pro migranty přicházející legálně "neprospívá zájmům Spojených států". "Právě naopak, Spojeným státům to škodí, protože mimo jiné znemožňuje některým rodinným příslušníkům amerických občanů a lidí s legálním trvalým pobytem, aby se k nim připojili. Také to poškozuje ta americká odvětví, která využívají talenty z celého světa," zdůvodnil ve středu svůj krok prezident.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Arménská armáda vyzvala premiéra, aby odstoupil. Ten mluví o vojenském převratu

Arménská armáda vyzvala premiéra Nikola Pašinjana, aby i s celou vládou odstoupil. Podle agentury TASS se v prohlášení generálního štábu uvádí, že současný kabinet není schopný přijímat odpovídající rozhodnutí v kritické situaci pro národ. Pašinjan výzvu označil za pokus o vojenský převrat. Vyzval své stoupence, aby se hned v Jerevanu sešli na centrálním náměstí Republiky. 

"Premiér a vláda Arménie nejsou od nynějška schopni v této krizové a osudové situaci arménského lidu přijmout odpovídající rozhodnutí. V souvislosti se současnou situací požadují arménské ozbrojené síly rezignaci premiéra a vlády… a zároveň varují před použitím síly proti národu…," uvádí se v prohlášení generálního štábu. Pašinjan čelí protestům a výzvám k rezignaci kvůli porážce v loňské krátké válce o Náhorní Karabach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy