Bouře Ophelia zasáhla Irsko. Silný vítr už má jednu oběť

Hurikán Ophelia zeslábl na bouři a zasáhl už jihozápadní Irsko. Ophelii doprovází silný vichr a déšť. Vítr v Irsku může v nárazech dosáhnout až 150 kilometrů v hodině. Úřady varují před záplavami. Podle informací agentury Reuters už zemřel jeden člověk. Školy jsou zavřené, letiště v Dublinu v pondělí zrušilo 90 letů. Ophelia se o víkendu prohnala taky přes Azorské ostrovy, kde ale nezpůsobila žádné větší škody.
Irsko zasáhla bouře Ophelia. Silný vichr přivál k pobřeží vysoké vlny | Video: Asociated Press

Dublin - Jednu oběť si vyžádala silná bouře Ophelie, která dorazila do Irska.

S odkazem na místní média o tom informovala agentura Reuters.

Hurikán Ophelia se o víkendu přehnal nad Azorskými ostrovy, kde nenapáchal větší škody.

Na území Irska ale silný vítr na jihozápadě země vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení. Bez elektřiny se ocitlo asi 5000 lidí, informovala tamní policie.

Meteorologové rovněž vydali varování pro Skotsko, Wales a severní Anglii.

Irská policie vyzvala motoristy a cyklisty, aby vůbec nevyjížděli, pokud to není nezbytně nutné. Lidé by se podle ní neměli raději vydávat k pobřeží, protože to může být nebezpečné.

Poryvy větru mohou dosáhnout až rychlosti 150 kilometrů v hodině. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) by ale Ophelia měla dál slábnout.

Bouře Ophelia udeřila na Irsko, vítr fouká rychlostí 140 km/h. Pak zasáhne Skotsko | Video: Dagmar Honsová, Meteopress

Ophelia je nejsilnější bouří, jaká kdy byla zaznamenána ve východní části Atlantiku. V sobotu její síla dosáhla třetího stupně na pětibodové stupnici hurikánů.

V neděli však Ophelia zeslábla až na první stupeň síly a k britským ostrovům dorazila už "jen" jako bouře. Nyní ji doprovází velmi silný vítr a déšť.

Školy zavřené, lety zrušené

Irské úřady vyhlásily nejvyšší stupeň pohotovosti. Informoval o tom na svém twitterovém účtu irský premiér Leo Varadkar. Vláda povolala i armádu.

Zavřené jsou školy v celém Irsku a taky v Severním Irsku na severu Británie.

Letiště v Dublinu podle britského serveru BBC v pondělí zrušilo 90 letů. Komplikace by živel mohl způsobit taky na železnici. Hrozí i záplavy.

Podle předsedy irské Národní koordinační skupiny pro mimořádné situace Seana Hogana lze situaci, která zemi čeká, srovnat snad jen s řáděním hurikánu Debbie, který v roce 1961 zabil 12 lidí.

Británie pro některé oblasti vyhlásila na pondělí a úterý nižší, žlutý stupeň pohotovosti. Při tomto stupni se meteorologické podmínky označují za vážné a lidé jsou vyzváni k opatrnosti.

Živel by měl komplikovat život lidem především v Severním Irsku, Skotsku a na severu Anglie.

Na Azorech menší škody

Ophelia předtím v noci na neděli minula Azory.

Na sedmi z devíti ostrovů byla vyhlášena nejvyšší pohotovost, avšak zástupce civilní obrany ráno sdělil, že jeho jednotky nezaznamenaly větší škody. Asi tři hodiny po půlnoci SELČ se vichr začal od Azorských ostrovů vzdalovat.

V sobotu večer museli hasiči vyjet na několik míst kvůli lokálním záplavám a na ostrově Sao Miguel kvůli spadlému stromu.

Zrušeno bylo několik letů mezi ostrovy a také na portugalskou pevninu. Zasáhlo to kolem 800 pasažérů.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Lezec Ondra postoupil na SP v boulderingu do finále

Sportovní lezec Adam Ondra postoupil v Meiringenu na Světovém poháru v boulderingu z prvního místa do večerního finále. Po pátečním triumfu ve své kvalifikační skupině dnes na čtyřech semifinálových cestách třikrát dosáhl na vrchol, žádný z jeho 19 soupeřů nezaznamenal top více než dvakrát.

S českou olympijskou nadějí a mistrem světa v boulderingu z roku 2014 postoupili do závěrečných bojů čtyři Japonci - Tomoaki Takata, Jošiuki Ogata, Sohta Amagasa a Kokoro Fudžii - a Američan Nathaniel Coleman. Finále začne ve Švýcarsku v 19:00.

Ondra v disciplíně bouldering obhajuje konečné druhé místo z ročníku 2019, pohárové pořadí ovládl v roce 2010. V minulé sezoně SP se kvůli pandemii koronaviru uskutečnil jen jeden závod v lezení na obtížnost, který Ondra v Brianconu v roli obhájce pohárového prvenství v disciplíně vyhrál.

Zdroj: ČTK
Další zprávy