reklama
 
 

Online: Záchranáři v odlehlých částech Haiti našli další stovky mrtvých, už jich je 842

Aktualizováno 8. 10. 2016 0:19
reklama
Hurikán Matthew si na Haiti podle nové bilance vyžádal nejméně 842 obětí. Živel vpodvečer SELČ postupoval podél východního pobřeží Floridy severním směrem a ohrožuje okolí města Jacksonville na severu Floridy a pobřeží státu Georgia. Přes víkend má Matthew zeslábnout a v neděli by už pro pobřežní oblasti USA neměl být hrozbou.

Hurikán Matthew:

reklama
23:00
USA

Americký prezident Barack Obama vyhlásil stav nouze i pro Georgii a Jižní i Severní Karolínu. Už ve čtvrtek pro Floridu vyhlásil stav nouze, což umožňuje rychleji čerpat pomoc z federálních zdrojů.

Hurikán Matthew - Jižní Karolína Hurikán Matthew v Jižní Karolíně | Foto: Reuters
21:25

Spoušť, kterou po sobě živel zanechává, bude podle expertů zatěžkávací zkouškou pro americké pojišťovací firmy. Podle odhadů, na něž se odvolává agentura AP, mohou počítat se ztrátami až 30 miliard dolarů (725 miliard korun).

21:15

Na Floridě hurikán silně zasáhl menší ostrovy při východním pobřeží poloostrova. Zničena tam byla zejména mobilní obydlí, na domy padaly podmáčené stromy a prudký vítr odnášel střechy. Guvernér Scott na tiskové konferenci oznámil, že bez proudu je 600 000 floridských domácností. Rozsah výpadků se podle něj bude ještě nepochybně zvyšovat, nelze prý vyloučit ani záplavy.

21:00
Haiti

Téměř 200 mrtvých bylo nalezeno na západě Haiti, kam se záchranáři dostali až po desítkách hodin. Několik tamních vesnic bylo zaplaveno, ve farmářské obci Chantal zahynulo kolem 90 lidí a desítky dalších se pohřešují. Do provizorních přístřeší se na ostrově uchýlilo kolem 61.500 lidí, kterým živel zničil domovy.

Hurikán Matthew - Haiti Následky hurikánu Matthew na Haiti | Foto: Reuters
20:50

Hurikán Matthew si na Haiti podle nové bilance vyžádal nejméně 842 obětí. Informace o nových obětech na Haiti přicházejí z odlehlých oblastí ostrova, které byly dosud kvůli následkům hurikánu odříznuty od okolního světa. Pentagon oznámil, že k haitským břehům vyslal na pomoc obojživelnou vojenskou loď USS Mesa Verde

19:00
Twitter

Předpovědní mapa nevypadá dobře...

18:40

S postupem hurikánu na sever ustává provoz na letištích měst Charleston a Savannah, ale i v Atlantě, kde je největší letecký uzel v USA. Obnoven byl naopak provoz na letištích na jihu Floridy, což je oblast, kterou Matthew z větší části minul. V Miami dnes přistálo první letadlo v 15:00 SELČ. První lety už přijala i letiště ve Fort Lauderdale a v Palm Beach.

18:30

Hurikán Matthew ochromil leteckou dopravu na jihovýchodě Spojených států. Potvrzují to data monitorovací služby FlightAware. Od středy bylo podle jejích údajů na Floridě, v Georgii a v Jižní Karolíně zrušeno už 4500 letů a další budou nepochybně následovat. Uzavřen byl veškerý provoz letiště ve floridském Orlandu. Tamní světoznámé atrakce, zejména Walt Disney World, Universal Studios a Sea World, byly kvůli bouři uzavřeny.

18:05

Matthew se pohybuje severním směrem podél východního pobřeží Floridy a právě sever poloostrova a pobřeží Georgie jsou nyní nejvíc ohroženy. Podle floridského guvernéra Ricka Scotta v Jacksonvillu, kde žije 850 000 lidí, hrozí i rozsáhlé záplavy. "Pokud vám řeknou, že máte odejít, musíte se sebrat a uchýlit se na výše položená místa," prohlásil prezident. Upozornil, že bouře se může pohybovat poměrně rychle. "Lidé si mohou myslet, že to mají za sebou, ale najednou je to tady a oni ani jejich rodiny nejsou v bezpečí. Majetek lze nahradit, lidské životy ne," naléhal šéf Bílého domu.

18:00

Naléhavé varování před ničivou silou hurikánu Matthew v pátek Američanům žijícím na jihovýchodě USA adresoval prezident Barack Obama. "Je to doopravdy silný hurikán," prohlásil prezident na poradě v Bílém domě. Apeloval zejména na obyvatele státu Georgia a města Jacksonvillu na severovýchodě Floridy, aby dbali pokynů záchranářů.

16:46

Město Jacksonville zažilo hurikán naposledy v roce 1898.

16:28
USA

Matthew se nyní posunuje na sever Floridy a nejvíce ohrožuje Jaksonville a Georgii, píše agentura Reuters. Nejsou hlášeny žádné oběti.

16:01
Haiti

Počet mrtvých na Haiti vzrostl na 572.

15:59

Zpravodajka BBC na Twitteru zveřejnila záběry z dnešního rána na Floridě:

 

15:34
USA

Na Floridě je již 600 tisíc domácností bez elektřiny. S odvoláním na guvernéra o tom informuje agentura Reuters.

15:19

Melbourne, Florida:

Hurikán Matthew na Floridě
14:56
USA

Rychlost větru ve floridském městě Melbourne dosahuje 82 kilometrů v hodině.

13:52

Počet mrtvých na Haiti vzrostl na 478. S odvoláním na tamní úřady o tom informovala agentura Reuters.

13:22
USA

Na případný zásah se připravuje Národní garda.

13:10
USA

Ačkoliv je hurikán jen pár kilometrů od pobřeží Floridy, stále podle meteorologů není jasné, zda se jeho oko dostane až nad pevninu.

autoři: Michal Žák, Simona Fendrychová, Reuters, ČTK | 7. 10. 2016 6:00

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama