Online: Záchranáři v odlehlých částech Haiti našli další stovky mrtvých, už jich je 842

Živě
Hurikán Matthew si na Haiti podle nové bilance vyžádal nejméně 842 obětí. Živel vpodvečer SELČ postupoval podél východního pobřeží Floridy severním směrem a ohrožuje okolí města Jacksonville na severu Floridy a pobřeží státu Georgia. Přes víkend má Matthew zeslábnout a v neděli by už pro pobřežní oblasti USA neměl být hrozbou.
Zpustošená oblast Haiti
Zpustošená oblast Haiti | Foto: Reuters

Hurikán Matthew:

Živě
Aktualizovat reportáž
23:00

Americký prezident Barack Obama vyhlásil stav nouze i pro Georgii a Jižní i Severní Karolínu. Už ve čtvrtek pro Floridu vyhlásil stav nouze, což umožňuje rychleji čerpat pomoc z federálních zdrojů.

Hurikán Matthew v Jižní Karolíně
Hurikán Matthew v Jižní Karolíně | Foto: Reuters
21:25

Spoušť, kterou po sobě živel zanechává, bude podle expertů zatěžkávací zkouškou pro americké pojišťovací firmy. Podle odhadů, na něž se odvolává agentura AP, mohou počítat se ztrátami až 30 miliard dolarů (725 miliard korun).

21:15

Na Floridě hurikán silně zasáhl menší ostrovy při východním pobřeží poloostrova. Zničena tam byla zejména mobilní obydlí, na domy padaly podmáčené stromy a prudký vítr odnášel střechy. Guvernér Scott na tiskové konferenci oznámil, že bez proudu je 600 000 floridských domácností. Rozsah výpadků se podle něj bude ještě nepochybně zvyšovat, nelze prý vyloučit ani záplavy.

21:00

Téměř 200 mrtvých bylo nalezeno na západě Haiti, kam se záchranáři dostali až po desítkách hodin. Několik tamních vesnic bylo zaplaveno, ve farmářské obci Chantal zahynulo kolem 90 lidí a desítky dalších se pohřešují. Do provizorních přístřeší se na ostrově uchýlilo kolem 61.500 lidí, kterým živel zničil domovy.

Následky hurikánu Matthew na Haiti
Následky hurikánu Matthew na Haiti | Foto: Reuters
20:50

Hurikán Matthew si na Haiti podle nové bilance vyžádal nejméně 842 obětí. Informace o nových obětech na Haiti přicházejí z odlehlých oblastí ostrova, které byly dosud kvůli následkům hurikánu odříznuty od okolního světa. Pentagon oznámil, že k haitským břehům vyslal na pomoc obojživelnou vojenskou loď USS Mesa Verde

19:00

Předpovědní mapa nevypadá dobře...

18:40

S postupem hurikánu na sever ustává provoz na letištích měst Charleston a Savannah, ale i v Atlantě, kde je největší letecký uzel v USA. Obnoven byl naopak provoz na letištích na jihu Floridy, což je oblast, kterou Matthew z větší části minul. V Miami dnes přistálo první letadlo v 15:00 SELČ. První lety už přijala i letiště ve Fort Lauderdale a v Palm Beach.

Foto: NOAA
18:30

Hurikán Matthew ochromil leteckou dopravu na jihovýchodě Spojených států. Potvrzují to data monitorovací služby FlightAware. Od středy bylo podle jejích údajů na Floridě, v Georgii a v Jižní Karolíně zrušeno už 4500 letů a další budou nepochybně následovat. Uzavřen byl veškerý provoz letiště ve floridském Orlandu. Tamní světoznámé atrakce, zejména Walt Disney World, Universal Studios a Sea World, byly kvůli bouři uzavřeny.

18:05

Matthew se pohybuje severním směrem podél východního pobřeží Floridy a právě sever poloostrova a pobřeží Georgie jsou nyní nejvíc ohroženy. Podle floridského guvernéra Ricka Scotta v Jacksonvillu, kde žije 850 000 lidí, hrozí i rozsáhlé záplavy. "Pokud vám řeknou, že máte odejít, musíte se sebrat a uchýlit se na výše položená místa," prohlásil prezident. Upozornil, že bouře se může pohybovat poměrně rychle. "Lidé si mohou myslet, že to mají za sebou, ale najednou je to tady a oni ani jejich rodiny nejsou v bezpečí. Majetek lze nahradit, lidské životy ne," naléhal šéf Bílého domu.

Foto: Reuters
18:00

Naléhavé varování před ničivou silou hurikánu Matthew v pátek Američanům žijícím na jihovýchodě USA adresoval prezident Barack Obama. "Je to doopravdy silný hurikán," prohlásil prezident na poradě v Bílém domě. Apeloval zejména na obyvatele státu Georgia a města Jacksonvillu na severovýchodě Floridy, aby dbali pokynů záchranářů.

Foto: Reuters
16:46

Město Jacksonville zažilo hurikán naposledy v roce 1898.

16:28

Matthew se nyní posunuje na sever Floridy a nejvíce ohrožuje Jaksonville a Georgii, píše agentura Reuters. Nejsou hlášeny žádné oběti.

16:01

Počet mrtvých na Haiti vzrostl na 572.

15:59

Zpravodajka BBC na Twitteru zveřejnila záběry z dnešního rána na Floridě:

 

15:34

Na Floridě je již 600 tisíc domácností bez elektřiny. S odvoláním na guvernéra o tom informuje agentura Reuters.

15:19

Melbourne, Florida:

Foto: Reuters
14:56

Rychlost větru ve floridském městě Melbourne dosahuje 82 kilometrů v hodině.

13:52

Počet mrtvých na Haiti vzrostl na 478. S odvoláním na tamní úřady o tom informovala agentura Reuters.

13:22

Na případný zásah se připravuje Národní garda.

13:10

Ačkoliv je hurikán jen pár kilometrů od pobřeží Floridy, stále podle meteorologů není jasné, zda se jeho oko dostane až nad pevninu.

12:36

Národní centrum pro hurikány (NHC) rozšířilo oblast, kterou může zasáhnout hurikán Matthew, o Severní Karolínu.

12:31

S evakuací pobřežních oblastí začal i americký stát Georgia. Informoval o tom server Savannah Morning News.

11:54

Na příchod hurikánu se připravoval i český hokejový útočník Jaromír Jágr. "Uvidíme, co bude. Nemám s tím žádnou zkušenost. Když jdete nakoupit, tak vidíte, že se lidi trošku bojí, protože z obchodů všechno skoupili," řekl čtyřiačtyřicetiletý Jágr zámořským médiím.

Kvůli hrozbě živlu, který si v Karibiku vyžádal stovky obětí, Panthers nejdříve odložili a nakonec i zrušili čtvrteční přípravný zápas s Tampou Bay.

11:19

Podívejte se, jak vypadá let do oka hurikánu Matthew:

10:50

Floridský guvernér Rick Scott informuje, že oko hurikánu se nachází už jen pět mil od pobřeží.

 

10:32

Hurikán Matthew sice zeslábl, ale meteorologové varují, že na hrozbě, kterou s sebou přináší, to příliš nemění.

10:18

Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že Haiti v příštích týdnech a měsících čeká prudký nárůst onemocnění cholerou.

V letošním roce se v zemi nakazilo už přes 28 000 lidí. Zhoršené hygienické podmínky a nedostatek pitné vody situaci zhorší. Stejné okolnosti stály podle odborníků za epidemií cholery v roce 2010, kdy na nemoc zemřelo téměř 10 000 lidí.

 

10:03

V Kennedyho vesmírném středisku na Mysu Canaveral je ohrožen majetek za miliardy dolarů.

Jeff Masterst ze serveru Weather Underground upozornil, že všechny velké hurikány se doposud středisku vyhýbaly.

10:00

Jak to momentálně vypadá na Floridě?

- Bez elektřiny je na čtvrt milionu domácností.
- Od čtvrtka bylo zrušeno přes 3000 letů. Zavřeno je letiště ve Fort Lauderdale, to  v Orlandu se na přerušení provozu připravuje.
- Železniční společnost Amtrak přerušila provoz mezi Miami a New Yorkem.
- Zábavní parky v Orlandu jsou zavřeny.

9:44

Takto vypadá předpověď toho, kam a jak rychle se bude Matthew pohybovat. Dnes kolem poledne (okolo šesté hodiny ranní místního času) zasáhne Floridu, v sobotu ohrozí stát Georgie, aby se následující dny posunul dále od pobřeží.

9:35

Rychlost větru, který hurikán doprovází, dosahuje až 160 kilometrů v hodině.

9:15

Téměř 180 000 lidí na Floridě je bez elektřiny.

 

9:02

Meteorologický web Weather Underground varoval, že hurikán Matthew by mohl ohrozit Kennedyho vesmírné středisko na Floridě.

8:45

Guvernér Floridy Rick Scott vyzval občany, aby si nabili chytré telefony. Národní centrum pro hurikány bude lidem během hurikánu rozesílat zprávy o situaci.

8:16

Matthew zeslábl z hurikánu čtvrté kategorie na třetí.

8:07

Zjišťování škod, které ve čtvrtek napáchal hurikán Matthew na Bahamách, úřadům stále komplikuje nepříznivé počasí. S takovou silou na ostrov udeřil:

7:48

Záběry z dronů ukazují spoušť, kterou po sobě hurikán zanechal na Haiti.

7:29

Hurikán Matthew je momentálně zhruba 80 kilometrů od floridského Vero Beach. Míří k němu rychlostí kolem 20 km/h.

7:26

Podívejte se, jak hasiči v tropické bouři likvidují požár:

7:09

Na Floridě je bez elektřiny přes 140 000 domácností.

7:08

Meteorologové varují, že některá místa na východě USA by nemusela být obyvatelná několik týdnů či měsíců.

Podle televize CNN nemá podobná výstraha obdobu od hurikánu Katrina, který v roce 2005 zničil New Orleans.

6:51

Oko hurikánu Matthew se blíží k pobřeží Floridy.

6:42

Haitské úřady zveřejnily novou bilanci obětí hurikánu Matthew. Živel zabil 339 lidí, záchranáři se ale do některých oblastí ještě nedostali.

Následky hurikánu Matthew na Haiti.
Následky hurikánu Matthew na Haiti. | Foto: Reuters
6:30

Lidé, kteří odmítají opustit své domovy, musejí v Jižní Karolíně vyplnit tento formulář, že jednají na vlastní nebezpečí:

6:18

Oblast na východě USA, kterou by měl hurikán Matthew postihnout:

6:11

Podle amerického Národního centra pro hurikány zatím není jasné, kdy Matthew dosáhne pobřeží USA. Očekává se ale, že zejména na Floridě může hladina moře stoupnout až o tři metry. Vichr dosahuje rychlosti až 295 km/h.

6:09

Pomoc na Haiti podle OSN potřebuje na 350 000 lidí. Mnozí jsou podle nevládních organizací bez telefonického spojení a elektřiny, končí jim zásoby potravin a vody.

6:08 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Hurikán Matthew je nejhorší katastrofou od zemětřesení v roce 2010. Podívejte se, jaké škody napáchal.

6:07

Většina obětí podle stanice BBC připadá na města a rybářské vesnice na jižním pobřeží ostrova. Asi padesátka lidí zahynula ve městě Roche-a-Bateau. "Několik desítek lidí" zahynulo podle agentury Reuters v městečku Les Anglais.

V oblastním středisku Jérémie živel smetl čtyři pětiny domů a v celé provincii zničil 30 000 domů. Mnoho lidí zabily padající stromy, letící trosky či rozvodněné řeky. Rychlost větru přesahovala 230 kilometrů za hodinu.

6:06

Přírodní živel v uplynulých dnech nejničivěji zasáhl Haiti. Podle nové bilance si tam vyžádal nejméně 283 mrtvých. Ještě ve čtvrtek přitom úřady jedné z nejchudších zemí světa hovořily o 136 obětech. Další čtyři lidé přišli o život v sousední Dominikánské republice.

6:05

Živel, který je nejsilnějším hurikánem v oblasti za devět let, cestou k Floridě zesílil ze třetí kategorie na čtvrtou na pětistupňové škále síly hurikánů.

6:02

Na příchod hurikánu se nyní připravuje východ Spojených států. Na Floridě a v Jižní Karolíně prezident Barack Obama vyhlásil stav nouze. Úřady již doporučily či nařídily evakuaci zhruba dvou milionů lidí z pobřežních oblastí.

6:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme události kolem hurikánu Matthew.

Michal Žák Simona Fendrychová Reuters ČTK Michal Žák, Simona Fendrychová, Reuters, ČTK
Aktualizováno 8. 10. 2016 0:19
 

Právě se děje

před 22 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Kvůli údržbě trati nejezdí tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská

Kvůli údržbě trati nejezdí v neděli tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská v centru Prahy. Jednosměrná výluka potrvá od 08:00 do 16:00 a týká se linek 3, 5, 6, 9 a 14. Detailní informace zveřejnil dopravní podnik hlavního města na svém webu.

Tramvaje budou v uzavřeném úseku jezdit po objízdných trasách, a to pouze ve směru Lazarská-Jindřišská. V opačném směru bude provoz bez omezení. Náhradní doprava nebude zavedena, cestující můžou využít metro.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 78 let zemřel předseda skupiny Samsung a nejbohatší muž Jižní Koreje I Kun-hi

Ve věku 78 let v neděli zemřel předseda skupiny Samsung Group a syn zakladatele celého konglomerátu I Kun-hi. Informovala o tom jihokorejská společnost v prohlášení. Nejbohatší muž Jižní Koreje skonal za přítomnosti rodiny, včetně dědice průmyslového impéria I Če-jonga. O příčině smrti se společnost Samsung nezmínila. I Kun-hi podstoupil v roce 2014 operaci po infarktu a na sklonku 90. let se léčil s rakovinou plic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy