Hurikán Irma zesílil na nejvyšší, pátou kategorii. Florida a Portoriko vyhlásily pohotovost

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 9. 2017 14:15
Hurikán Irma, který se přesouvá z východního Atlantiku nad severovýchodní část Karibiku, může v úterý večer zasáhnout karibské ostrovy. Ve středu podle předpovědi udeří na Portoriko, které kvůli tomu vyhlásilo pohotovost. Pokud se přesune až na jih USA, mohl by v pátek zasáhnout i Floridu. Během úterý zesílil na nejvyšší, pátou kategorii.
Podívejte se na letecké záběry hurikánu Irma | Video: Asociated Press

Miami - Florida a Portoriko vyhlásily stav pohotovosti kvůli hurikánu Irma, který míří na severovýchod karibské oblasti a v úterý zesílil na pátou, tedy nejvyšší kategorii pro hurikány.

Zatím není jasné, v jaké míře či zda vůbec zasáhne i jih USA, podle některých meteorologických výpočtů by už v pátek mohl dorazit na Floridu.

Předtím se očekává, že minimálně okraj hurikánu zasáhne karibské ostrovy, včetně Portorika, Haiti, Dominikánské republiky a Kuby.

"Na Floridě se vždy připravujeme na nejhorší a doufáme v nejlepší, a i když přesná cesta Irmy není v tuto chvíli známa, nemůžeme si dovolit být nepřipraveni," uvedl v noci na úterý floridský guvernér Rick Scott poté, co vyhlásil stav pohotovosti ve všech okresech státu Florida.

Na Twitteru Scott poté napsal, že o situaci hovořil i s prezidentem Donaldem Trumpem.

Stav pohotovosti vyhlásil v pondělí i guvernér Portorika Ricardo Rosselló. Učinil tak ještě předtím, než americké Národní středisko pro hurikány (NHC) vydalo varování před hurikánem Irma pro Portoriko. Podle předpovědí by mohla Irma zasáhnout Portoriko ve středu.

V Karibiku ruší lety a zavírají školy

V severovýchodním Karibiku, kde se nachází mimo jiné ostrovy Antigua a Barbuda, Montserrat, Guadeloupe či Dominika, už úřady také vydaly varování. Zrušeny byly lety na místní letiště, uzavřeny byly školy a lidé byli vyzváni, aby zůstali doma.

Tuto oblast by měl hurikán Irma zasáhnout už v úterý v noci místního času (středa ráno SELČ).

Hurikán Irma nyní provází vítr o rychlosti až 200 kilometrů za hodinu. Meteorologové očekávají, že hurikán s sebou přinese silné deště, spadnout by mohlo až 25 centimetrů srážek. Obavy panují ze sesuvů půdy a až sedmimetrových mořských vln.

Irma se vytvořila minulý týden ve východním Atlantiku u Kapverdských ostrovů, kde vznikají bouře, jež patří k nejsilnějším v oblasti.

Jednou z nich byl v roce 1989 hurikán Hugo, který dosáhl maximálního pátého stupně a v Karibiku a Jižní a Severní Karolíně si vyžádal přes 50 obětí. Ke "kapverdským hurikánům" patřil také Ivan, který zasáhl v roce 2004 karibské ostrovy a Střední Ameriku a zabil na 92 osob.

Jih Spojených států zasáhl před více než týdnem hurikán Harvey, který zpustošil jih státu Texas a část státu Louisiana. Přinesl rekordní množství srážek, které způsobily rozsáhlé záplavy, a vyžádal si na 65 obětí. Škody se odhadují na 180 miliard dolarů (3,9 bilionu Kč).

 

Právě se děje

Další zprávy