Hurikán Harvey si v Houstonu vyžádal nejméně pět životů. Město na kulminaci teprve čeká

ČTK ČTK
28. 8. 2017 18:18
Nejméně pět mrtvých si v USA vyžádal Harvey, který nejdříve jako hurikán a poté jako bouře zasáhl americký stát Texas. Bilance obětí pochází od několika místních úřadů, na státní úrovni zatím oficiálně potvrzena nebyla. Většina lidí zahynula v Houstonu a jeho okolí. Město se potýká s katastrofálními záplavami, hladina vody zde zřejmě ještě stoupne, neboť podle houstonského starosty Sylvestera Turnera ženisté začali upouštět vodu z přehrad, aby snížili tlak na hráze. Americká Národní meteorologická služba uvedla, že v Houstonu a jeho okolí zahynuli dva lidé, jednu utonulou pak ohlásil úřad koronera okresu Harris. Další dva lidé zahynuli v pobřežním okrese Galvestone.
Záplavy v Houstonu
Záplavy v Houstonu | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 18 minutami

Hanzlíčkovou dělila od olympiády jediná výhra

Jediné vítězství dělilo zápasnici Adélu Hanzlíčkovou od postupu na olympijské hry do Tokia. Bronzová medailistka z dubnového mistrovství Evropy prohrála na světové kvalifikaci v Sofii v semifinále váhové kategorie do 68 kilogramů s domácí Bulharkou Mimi Christovovou.

Sedmadvacetiletá česká reprezentantka v prvním kole položila na lopatky Mexičanku Ambar Garnicaovou, stejným způsobem si pak poradila také s Irinou Ringaciovou z Moldavska. Ve čtvrtfinále na ni nestačila ani Litevka Danute Domikaityteová.

V rozhodujícím utkání ale Hanzlíčková, jediná zástupkyně českého zápasu na minulých OH v Riu de Janeiro, nestačila na loňskou mistryni Evropy z nižší kategorie do 65 kg. Christovová ji porazila desetibodovým rozdílem a postup do finále jí zároveň vynesl olympijskou účast.

před 1 hodinou

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy