Humanitární organizace v Sýrii přerušily spolupráci s OSN. Vadí jim vměšování syrské vlády

ČTK ČTK
9. 9. 2016 13:02
Celkem 73 humanitárních organizací, které pomáhají se situací v Sýrii, přerušilo spolupráci s OSN. V otevřeném dopise adresovaném Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedly, že jim vadí zásahy vlády syrského prezidenta Bašára Asada do rozdělování pomoci v obléhaných oblastech.
Válkou zdevastovaná Sýrie.
Válkou zdevastovaná Sýrie. | Foto: Reuters

DamašekHumanitární organizace v Sýrii odmítly nadále spolupracovat s OSN. Důvod jsou zásahy syrské vlády do rozdělování humanitární pomoci, sdělily podle serveru francouzské televize France24 organizace.

OSN oznámila, že bude se všemi 73 humanitárními organizacemi i nadále spolupracovat, a to i navzdory jejich rozhodnutí přestat se podílet na programu OSN, který se týká sdílení informací o dění v Sýrii.

Program OSN má za cíl koordinovat reakci na humanitární krize v blízkovýchodní zemi, kde přišly o střechu nad hlavou miliony lidí a statisíce jich byly zabity. Z obléhaných měst často přicházejí zprávy o otřesných hygienických podmínkách a hladovění.

V otevřeném dopise Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) nevládní organizace mimo jiné napsaly, že "je jasné", že vláda prezidenta Bašára Asada má "významný a podstatný vliv na práci agentur OSN sídlících v Damašku".

Podle organizací blokovala syrská vláda například dovezení pomoci do obléhaných oblastí a rovněž musel být z některých konvojů kvůli Damašku odstraněn veškerý zdravotnický materiál.

Navzdory snahám o koordinaci pomoci prostřednictvím programu OSN dělají "agentury OSN sídlící v Damašku a jejich hlavní partner SARC konečná rozhodnutí pod politickým vlivem syrské vlády", stojí v dopise nevládních organizací. K mnoha lidem v oblastech, které nejsou pod kontrolou vlády, se tak pomoc vůbec nedostane.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Lesy ČR smějí kvůli kůrovci kácet v Boubínském pralese

Státní podnik Lesy České republiky dostal podle ekologického Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský prales. Lesy ČR žádaly o výjimku kvůli kácení dřeva napadeného kůrovcem. Hnutí Duha s udělením výjimky nesouhlasí a jako účastník řízení se proti němu hodlá odvolat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy