Humanitární organizace v Sýrii přerušily spolupráci s OSN. Vadí jim vměšování syrské vlády

ČTK ČTK
9. 9. 2016 13:02
Celkem 73 humanitárních organizací, které pomáhají se situací v Sýrii, přerušilo spolupráci s OSN. V otevřeném dopise adresovaném Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedly, že jim vadí zásahy vlády syrského prezidenta Bašára Asada do rozdělování pomoci v obléhaných oblastech.
Válkou zdevastovaná Sýrie.
Válkou zdevastovaná Sýrie. | Foto: Reuters

DamašekHumanitární organizace v Sýrii odmítly nadále spolupracovat s OSN. Důvod jsou zásahy syrské vlády do rozdělování humanitární pomoci, sdělily podle serveru francouzské televize France24 organizace.

OSN oznámila, že bude se všemi 73 humanitárními organizacemi i nadále spolupracovat, a to i navzdory jejich rozhodnutí přestat se podílet na programu OSN, který se týká sdílení informací o dění v Sýrii.

Program OSN má za cíl koordinovat reakci na humanitární krize v blízkovýchodní zemi, kde přišly o střechu nad hlavou miliony lidí a statisíce jich byly zabity. Z obléhaných měst často přicházejí zprávy o otřesných hygienických podmínkách a hladovění.

V otevřeném dopise Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) nevládní organizace mimo jiné napsaly, že "je jasné", že vláda prezidenta Bašára Asada má "významný a podstatný vliv na práci agentur OSN sídlících v Damašku".

Podle organizací blokovala syrská vláda například dovezení pomoci do obléhaných oblastí a rovněž musel být z některých konvojů kvůli Damašku odstraněn veškerý zdravotnický materiál.

Navzdory snahám o koordinaci pomoci prostřednictvím programu OSN dělají "agentury OSN sídlící v Damašku a jejich hlavní partner SARC konečná rozhodnutí pod politickým vlivem syrské vlády", stojí v dopise nevládních organizací. K mnoha lidem v oblastech, které nejsou pod kontrolou vlády, se tak pomoc vůbec nedostane.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy