Hubněte podle genů. Zaručeno, stačí test za pár dolarů

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 3. 2010 7:26
V lidském DNA je uložena informace, zda potřebujete omezit tuky, cukry nebo obojí
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Washington - Odříkáte si v jídle, žijete zdravým životním stylem, ale přesto se Vám stále nedaří shodit přebytečná kila? Pravděpodobně nedržíte "genově" správnou dietu.

Poznatky, k nimž došli vědci ze Stanfordské univerzity v Kalifornii totiž ukazují, že pro každého je vhodná dieta jiná. A její složení neurčují pravidla, která se obecně považují za platná, ale lidské tělo samo - "návod" na správnou dietu mamé zapsán v genech.

Z výzkumu vyplývá, že u 39 procent amerických bělochů nejúčinněji zabírá, pravděpodobně nejrozšířenější dieta, při níž se snižuje objem konzumovaných tuků. U 45 procent však naopak zabírá snížená konzumace sacharidů a u zbylých 16 procent je nutné snížit příjem obou zmiňovaných složek potravy.

Poradit, kterým směrem se v sestavování diety ubírat by měl nový genetický test v ceně 149 dolarů, jenž prý spolehlivě rozpoznává v DNA mutace tří genů známých jako FABP2, PPARG a ADRB2 a na jejich základě stanoví jednoduché dietní pravidlo.

Celý vtip je podle Kena Kornmana, vedoucího výzkumu společnosti Interleukin, která testy vyvíjí, tedy v tom, že existují tři mutace výše zmiňovaných genů. Jedna způsobuje, snazší vstřebávání tuků ve střevech, druhá mutace ovlivňuje tvorbu inzulínu v reakci na konzumaci sacharidů a vede k tomu, že si tělo ze sacharidů vytváří větší tukové zásoby a třetí mutace je nejhorší, protože je kombinací obou předchozích.

K tomuto závěru vědci došli pozorováním skupiny 140 lidí trpících nadváhou. Polovině pokusné skupiny vědci připravili dietu na míru, na základě informací získaných z jejich genetického kódu a druhou polovinu nechali hubnout klasickými postupy.

Předpoklady se naplnily a lidé dodržující dietu na míru měly prokazatelně menší problém v kontrole své hmotnosti. Lidé s "genetickou" dietou zhubli v průměru o 5,3 procent své váhy, zatímco běžný boj s nadváhou vedl k průměrnému zhubnutí o 2,3 procenta.

Své poznatky vědci prezentovali na konferenci Americké kardiologické asociace. "Potenciál užití genetické informace k dosažení lepší kontroly nadměrné hmotnosti bez použití medikamentů by mohl významně pomoci v boji proti obezitě, která pro moderní společnost představuje stále vážnější hrozbu," cituje agentura Reuters Cristophera Gardnera, jenž se na výzkumu podílel.

Dieta zvolená na základě genetického testování je podle testů také mnohem účinnější ve snižování hladiny cholesterolu.

 

Právě se děje

Další zprávy