Hubněte podle genů. Zaručeno, stačí test za pár dolarů

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 3. 2010 7:26
V lidském DNA je uložena informace, zda potřebujete omezit tuky, cukry nebo obojí
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Washington - Odříkáte si v jídle, žijete zdravým životním stylem, ale přesto se Vám stále nedaří shodit přebytečná kila? Pravděpodobně nedržíte "genově" správnou dietu.

Poznatky, k nimž došli vědci ze Stanfordské univerzity v Kalifornii totiž ukazují, že pro každého je vhodná dieta jiná. A její složení neurčují pravidla, která se obecně považují za platná, ale lidské tělo samo - "návod" na správnou dietu mamé zapsán v genech.

Z výzkumu vyplývá, že u 39 procent amerických bělochů nejúčinněji zabírá, pravděpodobně nejrozšířenější dieta, při níž se snižuje objem konzumovaných tuků. U 45 procent však naopak zabírá snížená konzumace sacharidů a u zbylých 16 procent je nutné snížit příjem obou zmiňovaných složek potravy.

Poradit, kterým směrem se v sestavování diety ubírat by měl nový genetický test v ceně 149 dolarů, jenž prý spolehlivě rozpoznává v DNA mutace tří genů známých jako FABP2, PPARG a ADRB2 a na jejich základě stanoví jednoduché dietní pravidlo.

Celý vtip je podle Kena Kornmana, vedoucího výzkumu společnosti Interleukin, která testy vyvíjí, tedy v tom, že existují tři mutace výše zmiňovaných genů. Jedna způsobuje, snazší vstřebávání tuků ve střevech, druhá mutace ovlivňuje tvorbu inzulínu v reakci na konzumaci sacharidů a vede k tomu, že si tělo ze sacharidů vytváří větší tukové zásoby a třetí mutace je nejhorší, protože je kombinací obou předchozích.

K tomuto závěru vědci došli pozorováním skupiny 140 lidí trpících nadváhou. Polovině pokusné skupiny vědci připravili dietu na míru, na základě informací získaných z jejich genetického kódu a druhou polovinu nechali hubnout klasickými postupy.

Předpoklady se naplnily a lidé dodržující dietu na míru měly prokazatelně menší problém v kontrole své hmotnosti. Lidé s "genetickou" dietou zhubli v průměru o 5,3 procent své váhy, zatímco běžný boj s nadváhou vedl k průměrnému zhubnutí o 2,3 procenta.

Své poznatky vědci prezentovali na konferenci Americké kardiologické asociace. "Potenciál užití genetické informace k dosažení lepší kontroly nadměrné hmotnosti bez použití medikamentů by mohl významně pomoci v boji proti obezitě, která pro moderní společnost představuje stále vážnější hrozbu," cituje agentura Reuters Cristophera Gardnera, jenž se na výzkumu podílel.

Dieta zvolená na základě genetického testování je podle testů také mnohem účinnější ve snižování hladiny cholesterolu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy