Hubbleův teleskop dohlédl nejdál do hlubin vesmíru

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
27. 9. 2012 7:12
Teleskop pořídil snímky galaxií vzdálených od Země 13,2 miliardy světelných let
Hubbleův teleskop nahlíží do hlubin vesmíru.
Hubbleův teleskop nahlíží do hlubin vesmíru. | Foto: NASA

Baltimore - Hubbleově vesmírnému teleskopu se podařilo "dohlédnout" do zatím nejvzdálenějších částí vesmíru, do jakých vůbec kdy pronikl.

Vědci, kteří jej obsluhují, sestavili pomocí záběrů pořízených v uplynulých deseti letech snímek s technickým označením eXtrémně hluboké pole (eXtreme Deep Field, XDF), zachycující na pět a půl tisíce galaxií vzdálených od země až 13,2 miliardy světelných let.

"XDF je nejhlubší snímek vesmíru, jaký se kdy podařilo vytvořit, a zachycuje nejméně patrné a nejvzdálenější galaxie, jaké kdy byly pozorovány," citovala agentura Reuters astronoma Gartha Illingwortha z Kalifornské univerzity v Santa Cruz. "Umožňuje nám jít ve zkoumání kosmu zpátky v čase dál než kdy předtím."

Vůbec nejvzdálenější galaxii ze souhvězdí Pece, pozorovaného v uplynulém desetiletí celkem padesátkrát, zachytil Hubbleův teleskop v okamžiku, kdy byl vesmír starý přibližně pět set milionů let. 

XDF vznikl z dřívějšího snímku HUDF (Hubbleovo ultra hluboké pole) z let 2003 až 2004, k němuž bylo přidáno dalších dva tisíce záběrů pořízených během 555 hodin detailního pozorování vesmíru.

Podle agentury Reuters to odpovídá dvěma milionům sekund expozičního času.

Hubbleův teleskop, který slouží astronomům již dvaadvacet let a který by měl jít "do důchodu" příští rok, využívá vedle hlavního objektivu také kombinovanou širokoúhlou kameru schopnou pozorovat vesmír jak v klasickém viditelném spektru světla, tak i v infračervených a ultrafialových vlnových délkách.

Co vše teleskop viděl v letech 1990-2012:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Tímto způsobem je možné zachytit galaxie, které jsou až desetmiliardkrát méně zřetelné než při sledování pouhým okem.

XDF představuje "historii vesmíru v kostce", od někdejšího velkého třesku až po dnešek. Jsou na něm jak světle modré, čerstvě zrozené galaxie, tak i starší, vydávající červené světlo, jež dnes již jen zřídka produkují nové hvězdy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Soud poslal do vazby recidivistu, který střelil do hlavy pracovnici herny

Soud v pondělí poslal do vazby dvaasedmdesátiletého recidivistu, který v pátek večer přepadl hernu v Olomouci a její pracovnici střelil pistolí do hlavy. Sedmapadesátiletá žena leží v nemocnici a její stav je kritický. Pachatele, který 48 let svého života strávil za mřížemi, zadrželi kriminalisté tři hodiny po přepadení herny na nedalekém vlakovém nádraží. Senior byl obviněn z vraždy ve stadiu pokusu. U soudu mu hrozí 15 až 20 let vězení či výjimečný trest. Novinářům to v pondělí řekl vedoucí odboru obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování krajského ředitelství Jan Lisický.

Nebezpečný recidivista v pátek večer dění v herně na Masarykově třídě nějakou dobu sledoval z ulice a vyčkával, až z podniku odejde poslední zákazník. "Poté vstoupil dovnitř a revolverem zamířil na obsluhu. Požadoval vydání peněz, jinak hrozil použitím zbraně," uvedl Lisický. Žena mu peníze odmítla vydat. "Muž poté cíleně a chladnokrevně vystřelil a ženu zasáhl do hlavy," řekl Lisický, podle kterého šlo o "naprosto chladnokrevnou popravu". Při útěku z herny senior střelnou zbraň zahodil, kriminalisté ji poté našli. Pachatel v herně nic neukradl.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Soud potvrdil pětici mužů tresty osm až třináct let za výrobu 12 kilogramů pervitinu

Za výrobu a prodej téměř 12 kilogramů pervitinu potvrdil v pondělí olomoucký vrchní soud pětici obžalovaných mužů tresty od osmi do třinácti let. Nejvyšší trest dostal Lukáš Janecký, který byl podle soudu šéfem skupiny, souzen byl jako člen organizované skupiny působící ve více státech. Léky s obsahem účinných látek část gangu ve velkém dovážela z jedné lékárenské sítě v Rumunsku. Drogy pak prodávali v Moravskoslezském a Zlínském kraji. Výrobu a prodej drog většina mužů přiznala, popírali však většinou jeho množství i rozsah své angažovanosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy