HRW: Etiopie kvůli plantážím vystěhovává statisíce lidí

ČTK ČTK
19. 2. 2014 17:12
Cukr, který je určen převážně na export, je pro zemi významným zdrojem příjmů.
KULTURNÍ PAMÁTKA: Kulturní krajina Konso v Etiopii Jedná se o nádherný příklad živoucí kulturní tradice, která sahá 21 generací (více než 400 let) zpátky. Krajina demonst
KULTURNÍ PAMÁTKA: Kulturní krajina Konso v Etiopii Jedná se o nádherný příklad živoucí kulturní tradice, která sahá 21 generací (více než 400 let) zpátky. Krajina demonst | Foto: Aktuálně.cz

Addis Abeba - Etiopské úřady nuceně vystěhovávají statisíce lidí z údolí Omo na jihu země, aby uvolnily pozemky pro rozsáhlé státní plantáže cukrové třtiny.

Podle agentury AFP toto obvinění ve středu vznesla organizace ochránců lidských práv Human Rights Watch (HRW).

Podle této organizace sídlící v New Yorku se zamýšlený podnik dotkne až půl milionu tamních obyvatel. Plantáže se mají rozprostírat prakticky po celém údolí. K tomuto závěru HRW dospěla na základě analýzy satelitních snímků, které byly zveřejněny nedávno.

"Etiopie může využívat svou půdu a zdroje, ale neměla by to dělat na úkor práv domorodých komunit," citovala AFP z prohlášení Leslieho Lefkowa, představitele Human Rights Watch pro oblast Afriky.

V údolí Omo už několik třtinových polí je a nyní se plánuje založení dalších. Produkce cukru, který je určen převážně na export, je pro Etiopii významným zdrojem příjmů.

Podle HRW jsou domorodci proti své vůli přestěhováváni v rámci vládního programu zlepšování venkova. Addis Abeba tvrdí, že tento projekt umožní obyvatelstvu lepší přístup k základním službám, jako je vzdělávání nebo zdravotnictví.

 

Právě se děje

Další zprávy