Hrůza naplnila srdce Haiťanů opět vírou v Boha

Lucie Kalivodová
18. 1. 2010 16:35
Mnozí přeživší se nyní navrátili k víře a k Bohu se obracejí proto, aby jim ulevil od strastí
Nezbytný křížek. Katolická mše v Port-au-Prince.
Nezbytný křížek. Katolická mše v Port-au-Prince. | Foto: Reuters

Port-au-Prince - Okolo osmdesáti procent Haiťanů je katolíků, šestnáct procent protestantů. Předpokládá se však, že více než polovina z devíti milionů obyvatel praktikuje voodoo - náboženství, které má kořeny v Africe.

Mnozí přeživší se nyní obracejí k Bohu, aby jim ulevil od strastí, které s sebou přinesla jedna z nejhorších katastrof v novodobých dějinách. Podle odhadů při ní zemřelo možná až 200 tisíc lidí.

Haitští šamani voodoo protestují proti masovým hrobům jako nehumánnímu způsobu pohřbívání.

Nelíbí se jim, že tisíce lidí jsou pohřbeny bez potřebných rituálů, které by je v posmrtném životě ochránily před zombiemi. Svůj protest hodlají duchovní přednést prezidentu Renemu Prevalovi.

Až sedmdesát tisíc lidí bylo pohřbeno do masových hrobů nedaleko Port-au-Prince. Je to nejrychlejší způsob, jak se zbavit rozkládajících se těl, které se povalují po ulicích.

"V naší kultuře nejsme zvyklí pohřbívat lidi takovýmto způsobem," řekl podle agentury Reuters jeden z šamanů voodoo Max Beauvori. "Podmínky, za kterých jsou lidé pohřbíváni, jsou nedůstojné," dodal.

"Nechápu, proč se všichni bojí rizika nákazy chorob," řekl haitský ředitel Červeného kříže Michaelle Amedee Gedeon.

"Máme snad na Haiti choleru? Ne. Máme tu mor? Ne. Snad jen hlodavce a ti vodu nezamoří. Jediný špatný efekt je ten, že rozkládající se těla zapáchají," dodal.

Zničená katedrála v Port-au-Prince.
Zničená katedrála v Port-au-Prince. | Foto: Reuters

Věřící, kteří přežili, se o nedělích scházejí, buď v kostelích, které zůstaly stát anebo na místech, která provizorně slouží bohoslužbám. Většina z nich děkuje bohu, že zůstali na živu.

"Už přes týden děkujeme bohu, že nás ochraňuje a že žijeme. Velmi trpíme. Modlitby nám pomáhají," řekla evangelická věřící Anne Pierreová, která sice přišla o dům, ale její rodina katastrofu přežila.

Podle agentury Reuters skončila v troskách řada kostelů. Proto jsou mše provizorně vedeny i na ulicích, nebo ve stanových městečkách, kde nyní přeživší žijí.

Ani jedna z největších katedrál - Notre Dame - není výjimkou a leží v ruinách. I přes to se někteří věřící chodí mezi trosky kostela za oběti neštěstí modlit.

 

Právě se děje

Další zprávy