Hrozivě vypadající severokorejské rakety jsou atrapy

Martin Novák Martin Novák
27. 4. 2012 5:30
Osmnáctimetrové obludy KN-08 předvedla KLDR nedávno na vojenské přehlídce
Raketu KN-08 Severokorejci představili na vojenské přehlídce 15. dubna v Pchjongjangu.
Raketu KN-08 Severokorejci představili na vojenské přehlídce 15. dubna v Pchjongjangu. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Severní Korea připravila 15. dubna na závěr vojenské přehlídky u příležitosti 100. narozenin bývalého vůdce Kim Ir-sena překvapení.

Na šestnáctikolových, speciálně upravených vozech ukázala osmnáct metrů dlouhou raketu KN-08. Údajně mělo jít o mezikontinentální balistickou střelu s doletem až šest tisíc kilometrů.

Teoreticky by tedy byla schopná zasáhnout i Spojené státy. Následně také příslušník severokorejského generálního štábu Ri Jong-hu tvrdil, že Korejská lidově-demokratická republika (KLDR) "smaže" Spojené státy jediným úderem a že jihokorejský Soul se během několika minut změní v hromadu popela.

Snímky a videozáznamy analyzovali někteří experti, specializující se na balistické střely. A dospěli k názoru, že jde o atrapy, sestavené dost možná jen pro zmíněnou přehlídku.

Foto: Reuters

"Je zcela jednoznačné, že jde o atrapy. Je to mišmaš zhotovený z různých součástek a je to něco, co by v takovémto provedení nikdy neletělo. Obal je příliš tenký, všechny ukázané rakety se od sebe v něčem lišily," uvedli němečtí analytici Markus Schiller a Robert Schmucker na serveru Armscontrolwonk.com.

Stejný názor sdělil agentuře AP také Theodore Postol z Massachusettského technologického institutu.

"Skutečnou hrozbou jsou už známé rakety s kratším doletem Tepodong-2, jakkoli si myslím, že i jejich vývoj tak, aby fungovaly, potrvá Severokorejcům mnoho let," uvedl Postol.

Vojenská přehlídka se konala jen dva dny poté, co se KLDR nezdařil start rakety Unha-3, která měla vynést na oběžnou dráhu satelit. Raketa se rozpadla na kusy necelé dvě minuty po startu.

Po přehlídce severokorejská televize a noviny spustily příval invektiv na adresu jihokorejského prezidenta I Mjong-baka. Nazvaly ho kupříkladu krysou. Pchjongjangu se nelíbí, že kritizoval pořádání nákladné vojenské přehlídky v době, kdy sever nemá dost potravin a části obyvatelstva hrozí znovu hlad.

Jihokorejská rozvědka se domnívá, že KLDR nyní po tomto neúspěchu chystá třetí jaderný test. Možná s použitím obohaceného uranu. Předchozí dva provedla v letech 2006 a 2009. Minimálně první z nich zřejmě nebyl úspěšný.

Informace o tom, kolik může mít Severní Korea plutonia, se různí. Odhady se pohybují od dvou atomových náloží až k šesti či osmi.

 

Právě se děje

Další zprávy