Hrozí protržení nejvyšší přehrady v USA. Úřady nařídily evakuovat na 200 tisíc lidí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 13. 2. 2017 16:12
Nejvyšší přehradě USA u jezera Oroville v Kalifornii hrozí protržení, varovaly americké úřady. Nařídily okamžitou evakuaci, která se dotkne až 188 tisíců lidí. Vodu z přehrady začaly úřady vypouštět ve čtvrtek poté, co si všimly, že v přepadu na přehradě už chybí kusy betonu. Voda v nádrži předtím výrazně stoupla v důsledku vytrvalých dešťů. Byl také vyhlášen nouzový stav kvůli nebezpečí záplav a sesuvů půdy. Katastrofický scénář se ale zatím naštěstí nenaplnil.
Přehradě v Oroville hrozí protržení. | Video: California DWR

Oroville – Nejvyšší přehradě v USA hrozí protržení. Americké úřady v neděli podvečer místního času nařídily evakuaci asi 188 tisíců lidí žijících v okolí jezera Oroville v severní Kalifornii.

"Byla nařízena okamžitá evakuace v okolí Oroville a v oblastech podél toku (řeky Feather). Toto není cvičení, toto není cvičení," oznámil v neděli místní šerif Kory Honea. Kalifornský úřad, který má na starosti kontrolu vodních zdrojů, v neděli odpoledne (kolem 4:00 hodin SEČ) uvedl, že "v příštích několika hodinách se nejspíš protrhne nouzový přepad".

Někteří evakuovaní lidé se ubytovali v hotelech, které už hlásí plné kapacity. Pro další obyvatele jsou připravená nouzová přístřeší. Místní silnice také kvůli množství odcházejících lidí postihl dopravní kolaps. Někteří z místních si podle serveru BBC stěžovali, že je úřady nedostatečně varovaly.

Foto: Reuters

"Bylo docela strašidelné, jak se všechno událo tak rychle. S manželkou jsme se snažili naházet co nejvíce věcí do pytlů na odpadky. Cokoliv jsme našli. Obě naše auta jsme téměř úplně zaplnili," popsal pro server CNN jeden z místních lidí, který uvázl v koloně skoro na pět hodin.

Lidé nabízejí volná místa k přespání také skrze sociální sítě. "Několik lidí můj status sdílelo, ale nikdo se mi na nabídku zatím neozval. Hádám, že většina evakuovaných je bez přístupu k internetu. Doufám, že jsou všichni v bezpečí a podaří se jim najít připojení," sdělil pro BBC uživatel twitteru, u kterého lidi z postižené oblasti mohou složit hlavu.

Na pomoc přiletěly také helikoptéry

Katastrofický scénář se ale zatím naštěstí nenaplnil. Voda už přes nouzový přepad nepřetéká.

Foto: Reuters

Úřady postupně vypouštějí vodu z přehrady, aby se snížila hladina jezera. Vypouští okolo 2830 kubických metrů za sekundu. Trhlinu v přepadu se pak snaží zatarasit například helikoptéry, které do ní shazují kameny.

Situace je nicméně stále nepředvídatelná. Bylo také vydáno upozornění, aby lidé necestovali na sever skrze město Oroville.

Pracovníci taktéž čekají na rozednění. S příchodem denního světla budou moci lépe odhadnout celou situaci. "Neodvolám nařízení k evakuaci, dokud nebudu mít o situaci a možných rizicích lepší přehled," prohlásil šerif Honea během tiskové konference.

Vodu z přehrady začaly úřady vypouštět ve čtvrtek poté, co si všimly, že v přepadu na přehradě už chybí kusy betonu. Voda v nádrži před tím výrazně stoupla v důsledku vytrvalých dešťů.

Foto: Reuters

Kalifornský guvernér Jerry Brown požádal už v pátek federální agenturu pro krizové situace o vyhlášení nouzového stavu kvůli nebezpečí záplav a sesuvů půdy.

V sobotu už začala voda z přehrady téci přes nouzový přepad. A to poprvé v téměř padesátileté historii tohoto 230 metrů vysokého stavebního díla. Přes dva kilometry dlouhá umělá nádrž Oroville pojme asi čtyři kubické kilometry vody.

Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 59 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy