Hrozí protržení nejvyšší přehrady v USA. Úřady nařídily evakuovat na 200 tisíc lidí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 13. 2. 2017 16:12
Nejvyšší přehradě USA u jezera Oroville v Kalifornii hrozí protržení, varovaly americké úřady. Nařídily okamžitou evakuaci, která se dotkne až 188 tisíců lidí. Vodu z přehrady začaly úřady vypouštět ve čtvrtek poté, co si všimly, že v přepadu na přehradě už chybí kusy betonu. Voda v nádrži předtím výrazně stoupla v důsledku vytrvalých dešťů. Byl také vyhlášen nouzový stav kvůli nebezpečí záplav a sesuvů půdy. Katastrofický scénář se ale zatím naštěstí nenaplnil.
Přehradě v Oroville hrozí protržení. | Video: California DWR

Oroville – Nejvyšší přehradě v USA hrozí protržení. Americké úřady v neděli podvečer místního času nařídily evakuaci asi 188 tisíců lidí žijících v okolí jezera Oroville v severní Kalifornii.

"Byla nařízena okamžitá evakuace v okolí Oroville a v oblastech podél toku (řeky Feather). Toto není cvičení, toto není cvičení," oznámil v neděli místní šerif Kory Honea. Kalifornský úřad, který má na starosti kontrolu vodních zdrojů, v neděli odpoledne (kolem 4:00 hodin SEČ) uvedl, že "v příštích několika hodinách se nejspíš protrhne nouzový přepad".

Někteří evakuovaní lidé se ubytovali v hotelech, které už hlásí plné kapacity. Pro další obyvatele jsou připravená nouzová přístřeší. Místní silnice také kvůli množství odcházejících lidí postihl dopravní kolaps. Někteří z místních si podle serveru BBC stěžovali, že je úřady nedostatečně varovaly.

Foto: Reuters

"Bylo docela strašidelné, jak se všechno událo tak rychle. S manželkou jsme se snažili naházet co nejvíce věcí do pytlů na odpadky. Cokoliv jsme našli. Obě naše auta jsme téměř úplně zaplnili," popsal pro server CNN jeden z místních lidí, který uvázl v koloně skoro na pět hodin.

Lidé nabízejí volná místa k přespání také skrze sociální sítě. "Několik lidí můj status sdílelo, ale nikdo se mi na nabídku zatím neozval. Hádám, že většina evakuovaných je bez přístupu k internetu. Doufám, že jsou všichni v bezpečí a podaří se jim najít připojení," sdělil pro BBC uživatel twitteru, u kterého lidi z postižené oblasti mohou složit hlavu.

Na pomoc přiletěly také helikoptéry

Katastrofický scénář se ale zatím naštěstí nenaplnil. Voda už přes nouzový přepad nepřetéká.

Foto: Reuters

Úřady postupně vypouštějí vodu z přehrady, aby se snížila hladina jezera. Vypouští okolo 2830 kubických metrů za sekundu. Trhlinu v přepadu se pak snaží zatarasit například helikoptéry, které do ní shazují kameny.

Situace je nicméně stále nepředvídatelná. Bylo také vydáno upozornění, aby lidé necestovali na sever skrze město Oroville.

Pracovníci taktéž čekají na rozednění. S příchodem denního světla budou moci lépe odhadnout celou situaci. "Neodvolám nařízení k evakuaci, dokud nebudu mít o situaci a možných rizicích lepší přehled," prohlásil šerif Honea během tiskové konference.

Vodu z přehrady začaly úřady vypouštět ve čtvrtek poté, co si všimly, že v přepadu na přehradě už chybí kusy betonu. Voda v nádrži před tím výrazně stoupla v důsledku vytrvalých dešťů.

Foto: Reuters

Kalifornský guvernér Jerry Brown požádal už v pátek federální agenturu pro krizové situace o vyhlášení nouzového stavu kvůli nebezpečí záplav a sesuvů půdy.

V sobotu už začala voda z přehrady téci přes nouzový přepad. A to poprvé v téměř padesátileté historii tohoto 230 metrů vysokého stavebního díla. Přes dva kilometry dlouhá umělá nádrž Oroville pojme asi čtyři kubické kilometry vody.

Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy