Hrozba pro ruské kamiony, mohou je vyloučit ze systému TIR

ČTK ČTK
19. 2. 2014 13:31
Rusko má ukončit nezákonné omezování systému, žádá Mezinárodní silniční unie IRU
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ženeva - Rusko by mohlo být vyloučeno z celního záručního systému TIR, pokud neukončí jeho nezákonné omezování. Uvedla to Mezinárodní silniční unie IRU. Dodala, že tento krok by zvýšil náklady na zhruba 40 procent ruského dovozu.

Systém TIR umožňuje ve zhruba 60 zemích mezinárodní dopravu bez nutnosti skládat na hranicích celní jistinu. Problém podle IRU začal loni v červenci, kdy se šéf ruské celní služby Andrej Beljaninov jednostranně rozhodl omezit uplatňování systému TIR v Rusku. Celní služba od té doby nereaguje na výzvy, aby tento nezákonný krok zrušila, tvrdí unie.

IRU proto vyzvala ruského prezidenta Vladimira Putina, aby situaci co nejrychleji vyřešil. "Jinak nám bohužel nezbude jiná možnost, než přestat zajišťovat systém TIR v Rusku," uvedl generální tajemník unie Umberto de Pretto. "Je to absurdní situace, která trvá už příliš dlouho," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Čtyřicetiletá série Dukly skončila. Primátorky vyhrála osma Slavie Praha

Vítězem 108. ročníku Primátorek jsou veslaři Slavie Praha. Druhá skončila na Vltavě se ztrátou tří sekund osma společenství Slavie s Přerovem a třetí dojela posádka pražského ČVK s Mělníkem, jež měla manko dalších tří vteřin.

Po změně pravidel se dnes konal první ročník po omezení startu veslařů takzvaných resortních sportovních center včetně Dukly. V hlavním závodě tak formálně skončila více než čtyřicetiletá vítězná série Dukly, v nejrychlejší posádce však sedělo hned šest veslařů, kteří jsou v současnosti členy armádního klubu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy