Shromáždil jídlo, sám prohledal zatopené domy. Obyvatele texaského městečka zachránil jediný mladík

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
29. 8. 2017 14:17
Nejsilnější hurikán, jaký postihl americký stát Texas za posledních 50 let, má na svědomí tisíce evakuovaných a několik mrtvých lidí. Kromě katastrofických záplav za sebou ale také nechal několik hrdinů. Nejde jen o profesionální záchranáře, policisty nebo členy národní gardy. Jsou to i civilisté - obyvatelé zaplavených obcí. Jedním z nich je mladý Zachary Dearing, který se sám postavil do čela dobrovolníků a dříve, než dorazila oficiální pomoc, zorganizoval záchranné akce ve městě Rockport na pobřeží Texasu.
Obyvatelé města Rockport na jihu texaského pobřeží.
Obyvatelé města Rockport na jihu texaského pobřeží. | Foto: Reuters

Houston - Když malé americké město Rockport zasáhl hurikán Harvey, jeho 10 tisíc obyvatel pocítilo na vlastní kůži sílu bouře, kterou Texas nezažil za posledních 50 let.

V pobřežním městě bylo jediné místo, kam se lidé, kterým voda zaplavila domov, mohli uchýlit. Jenže provizorní útočiště v budově základní školy nikdo nevedl a kromě pomocné síly chyběla lékařská pomoc, zásoby jídla nebo léky.

V tu chvíli se zrodil místní hrdina.

Zachary Dearing se do města přestěhoval teprve před třemi měsíci, přesto vzal záchranu místních obyvatel do vlastních rukou. Bez lékařských zkušeností dokázal uklidnit situaci a pomoci nejhůře postiženým lidem.

Do provizorního úkrytu se uchýlilo přes 120 lidí, někteří z nich byli staří a nemocní. Mnozí obyvatelé zatopeného texaského města se ale nechtěli nebo se nemohli evakuovat vůbec.

Všichni pak čekali na pomoc, která stále nepřicházela.

Na místě byli jen dva místní policisté.

Definice hrdiny

Teprve 29letý Dearing zaúkoloval 15 dalších dobrovolníků, se kterými zajistil obyvatelům Rockportu potřebnou pomoc.

Sám zorganizoval vytvoření zásob jídla, pití, lékárniček a koberců, aby měli lidé na čem spát.

Navíc podnikal pravidelné vyjížďky do zatopených oblastí, aby zkontroloval, jestli někdo nezůstal uvězněný doma.

"Ten chlapík je místní hrdina," prohlásil jeden ze zdravotníků, kteří se později na místo dostali. "Tohle je pro mě definice hrdiny: když někdo udělá něco mimořádného, aby pomohl jiným lidem," cituje ho agentura Reuters.

Mladík a jeho tým udrželi obyvatele Rockportu v bezpečí a zabránili chaosu, který mohl snadno propuknout.

"Státní úřednici asi předpokládali, že tady funguje skutečné útočiště - ale nebylo to tak," vysvětloval později Dearing, proč se musel záchranných prací ujmout sám. "Město školu sice pojmenovalo 'útočiště', ale neudělalo nic pro to, aby tak fungovala."

První záchranáři do města přijeli až v sobotu ráno, kdy už měli místní tu nejhorší část řádění hurikánu Harvey za sebou.

Mám loď, tak jedu zachránit pár životů

V celém Texasu si extrémně silná bouře vyžádala podle informací místních úřadů už devět obětí, píše britský server BBC.

Tisíce lidí musely být evakuovány. Texaská národní garda zapojila do záchranných prací na 12 000 mužů. Kromě nich ale pomáhají i obyčejní lidé. Lidí, jako je Zachary Dearing, se po celém státě objevilo mnohem více.

Sociální sítě například obletěl příběh muže, který na svém člunu pluje po zatopených ulicích města Texas City a zachraňuje obyvatele prchající před povodněmi.

Když se ho reportér americké stanice CNN zeptal, kam se s člunem vydává, odpověděl jednoduše: "Jedu zkusit zachránit nějaké životy."

Místní úřady úsilí dobrovolníků nejen oceňují, ale také vyhledávají. "Texas nikdy nic takového nezažil," cituje americký server Atlantic šéfa Federální agentury pro řešení krizových situací Brocka Longa.

"Potřebujeme zorganizovat úsilí civilistů, aby pomohli Texasu. Ti lidé jsou v nouzi," dodal.

Právě obyčejní lidé, sousedé a diváci jsou často ti, kdo na přírodní katastrofy reagují jako první, upozorňuje list. Dřív, než se na místo dostane pomoc.

Americký stát Texas dál pustoší Harvey. Hurikán zeslábl na bouři a silné deště v Houstonu proměnily ulice v řeky. | Video: Reuters/MARCO LUZURIAGA
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy