reklama
 
 

Kdo jsou zachránci thajských chlapců? Špičkoví potápěči i australský lékař se zkušenostmi z divočiny

11. 7. 2018 12:32
Záchranná akce v Thajsku skončila. Záchranářům tleskal dav lidí | Video: Reuters |  00:41
Školáky a jejich trenéra ze zatopené jeskyně zachránil mezinárodní tým potápěčů a speciálních sil thajského námořnictva.

Bangkok - Celý svět je oslavuje jako hrdiny. Díky nim se dvanáct thajských chlapců a jejich trenér dostali na svobodu. Potápěči museli zdolat stovky metrů v temnotě a bahně, proplavali i velmi úzkými průrvami jeskynního komplexu na severu země.

Speciálně cvičení záchranáři se za mladými fotbalisty v mimořádně obtížných podmínkách plavili šest hodin, na zádech měli těžké kyslíkové lahve. S každým chlapcem vždy dvojice potápěčů zdolala stejně dlouhou cestu zpět podél jisticího lana. Poté si školáky převzali lékaři.

Do náročné záchranné operace, která měla tři fáze, se podle britské stanice BBC zapojilo několik zahraničních jeskynních potápěčů, kteří spolupracovali s příslušníky speciálních sil thajského námořnictva.

Kdo jsou hrdinové, kteří dokázali chlapce z jeskyně vyprostit?

John Volanthen a Richard Stanton

Zachránci našli mladé fotbalisty uvězněné v thajské jeskyni. Setkání si natočili | Video: Reuters |  01:06

Poté, co školáky 23. června uvěznila velká voda v jeskynním komplexu, požádaly thajské úřady o pomoc britské potápěče. Konzultant v IT firmě John Volanthen a bývalý hasič Richard Stanton do Thajska přijeli 26. června.

Chlapce našli devět dní po zmizení. Byli prvními, čí hlas skupinka slyšela. Právě Volanthen se školáků ptal, kolik jich v jeskyni je a jaký je jejich zdravotní stav. Okamžitě po nalezení se rozjela záchranná operace, která úspěšně skončila v úterý.

Volanthen a Stanton se podle BBC dříve zúčastnili několika speleologických operací v Norsku, Francii nebo Mexiku.

Richard Harris

Rodák z australského Adelaide je vzděláním lékař a má mnohaleté zkušenosti s extrémním potápěním. Chlapce v jeskyni ošetřoval a zkoumal jejich stav - nakonec díky překvapivě dobrému zdraví "trosečníků" rozhodl o spuštění operace.

Vystudovaný anesteziolog je podle australských médií špičkový expert na expediční medicínu a záchranné operace. V roce 2011 například vyzvedl z jeskyně tělo své kolegyně, které došel vzduch při extrémně náročné expedici na jihu Austrálie.

Členové speciálních sil thajského námořnictva

4 ฉลามขาว ออกจากถ้ำอย่างปลอดภัย All 4 Thai Navy SEALs came out safely. Hooyah Hooyah Hooyah

Zveřejnil(a) Thai NavySEAL dne 10. July 2018

Záchranné operace se podle médií zúčastnilo "mnoho" příslušníků thajského námořnictva. Identita většiny z nich zůstává utajená. Známý je jen Pak Loharnshoon, kterého zachytila kamera, jak v jeskyni ošetřuje drobná zranění chlapců.

Čtyři "speciálové" thajského námořnictva byli posledními, kdo v úterý opustil jeskynní komplex. Jednotku vedl admirál Arpakorn Yuukongkaew.

Saman Gunan

Jediná oběť náročné záchranné operace. Minulý pátek osmatřicetiletý thajský dobrovolník nesl do jeskyně kyslíkové láhve. Na cestě zpět ale ztratil vědomí a utopil se.

Jeho žena a čerstvá vdova řekla BBC, že ho celá země oslavuje jako hrdinu po právu: "Miloval, když mohl pomáhat ostatním, pomáhal charitě. Nedovolíme, aby jeho památka vyšla do ztracena." Gunan dříve působil u thajského námořnictva.

Ivan Karadzic

Dán, který několik let vede v Thajsku potápěčské centrum. Při záchranné operaci pomáhal jako dobrovolník. Médiím popsal okamžik, kdy poprvé v jeskyni zahlédl jednoho uvězněného chlapce: "Nevěděl jsem, jestli byl živý," vylíčil dramatický moment.

Karadzic na Facebooku také komentoval smrt svého kolegy Samana Gunana. "Čest jeho památce. Jsi hrdina a nikdy na tebe nezapomeneme," vzkázal. V pondělí, po druhé fázi záchranné operace, na sociální síti poděkoval za zprávy a napsal, že je v pořádku. "Byl jsem jen trochu unavený a dehydratovaný," dodal.

Eric Brown

Instruktor potápění z kanadského Vancouveru. Před více než deseti lety spoluzaložil školu potápění v Egyptě.

V úterý v noci na Facebooku popsal, že se v thajské jeskyni zúčastnil sedmi potápěčských misí v devíti dnech. V komplexu, kde byli uvězněni školáci a jejich trenér, strávil celkem 63 hodin.

Video: Vypadají hubeně. Spolužáci promluvili o zachráněných thajských chlapcích

Vypadají hubeně. Spolužáci a učitelé promluvili o chlapcích uvězněných v jeskyni | Video: Asociated Press |  01:26

autor: Zahraničí | 11. 7. 2018 12:32

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama