Hrdina Conan. Pes, který pomohl dopadnout Bagdádího, dostal v Bílém domě medaili

ČTK ČTK
25. 11. 2019 21:21
Americký prezident Donald Trump dnes v Bílém domě přivítal neobvyklého hosta - služebního psa americké armády, který pomohl dopadnout vůdce Islámského státu abú Bakra Bagdádího. "Tohle je Conan, právě teď nejspíš nejslavnější pes na světě," představil novinářům, manželce Melanii a viceprezidentu Mikeu Penceovi belgického ovčáka doprovázeného psovodem.
Belgický ovčák Conan, který pomohl dopadnout vůdce Islámského státu Bagdádího, v Bílém domě
Belgický ovčák Conan, který pomohl dopadnout vůdce Islámského státu Bagdádího, v Bílém domě | Foto: Reuters

Bagdádí zemřel minulý měsíc v Sýrii, když na sobě v tunelu odpálil výbušninu a zabil sebe a tři děti. Tunel se při výbuchu zhroutil a vojáci se k tělu museli prokopat. Pes Conan se při operaci zranil. "Jsme poctěni, že je tu Conan s námi a že mu v Bílém domě můžeme odevzdat medaili," řekl prezident novinářům v zahradě prezidentské rezidence. "Conan je skutečný hrdina," dodal Pence.

Trump koncem října oznámil smrt Bagdádího na tiskové konferenci ve Washingtonu. "Zločinec, který se ze všech sil snažil zastrašovat ostatní, strávil své poslední chvíle v naprostém strachu, panice a hrůze, vyděšený z toho, že po něm jdou americké síly," prohlásil tehdy. "Dostal se až na konec tunelu, zatímco ho naši psi pronásledovali. Odpálil vestu a zabil sebe a své tři děti. Jeho tělo bylo znetvořené výbuchy," popsal operaci prezident.

 

Právě se děje

před 7 minutami

V Jeseníkách byl vyhlášen třetí lavinový stupeň z pětibodové škály, znamená značné nebezpečí. Za posledních 24 hodin připadlo 25 centimetrů sněhu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy