Hřbitov luxusu. Okázalé záběry ukazují, jak pandemie posílá do šrotu výletní lodě

Reuters Aktuálně.cz Reuters, Aktuálně.cz
5. 10. 2020 14:09
Obří výletní a nákladní lodě z celého světa míří do doků v západotureckém městě Aliaga, kde je dělníci rozebírají. V době pandemie, která toto podnikání téměř zničila, je tu nával.
Hřbitov výletních lodí rychle roste. Okázalé záběry ukazují, co zavinila pandemie. | Video: Reuters

Momentálně tu svůj konec našlo pět mohutných výletních lodí. Některé z nich se na jaře staly místem rozšíření nákazy nemoci covid-19.

Předtím zdejší turecké loděnice rozebíraly většinou nákladní a kontejnerové lodě. "Po pandemii si to sem ve velkém počtu namířily výletní lodě," říká šéf asociace pro recyklaci lodí Kamil Onal. Plavidla dorazila z Británie, Itálie nebo Spojených států.

V docích pracuje v týmech dohromady 2500 dělníků, rozebrat jednu velkou výletní loď trvá půl roku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy