Hráli jste líp, Schicka čekají velké věci. Sledovali jsme fotbalové Euro v Chorvatsku

Helena Truchlá Helena Truchlá
18. 6. 2021 21:03
Páteční podvečer na Jadranském pobřeží je nejteplejší za několik posledních dní. Místo na pláž ale tentokrát míří desítky místních do barů v centru historického města Pula na poloostrově Istrie. "Hraj moje Chorvatsko! Když tě vidím, hoří mi srdce," zní z televizních obrazovek prakticky každý den už od začátku evropského fotbalového šampionátu.

Od naší zvláštní zpravodajky - Reklamy, které v chorvatské televizi předchází jednotlivým zápasům, se chlubí tím, že právě chorvatská oslavná píseň je nejdelší fotbalovou hymnou vůbec.

"Vatreni vždy plápolají," pokračuje text písně, která zní ze zahrádek většiny barů, kaváren, restaurací i pizzerií v centru města. "Vatreni" znamená chorvatsky ohnivý, zároveň je to přezdívka národního fotbalového týmu. Ten hraje pod červeno-bíle kostkovanou zástavou. 

A tento vzor teď pokrývá zpětná zrcátka aut, zatímco dresy populárních chorvatských hráčů Luky Modriće, Ivana Perišiće nebo Anteho Rebiće jsou součástí normálního oblečení. Ulicemi s železnou pravidelností zní zvuk vuvuzel, speciálních fanouškovských trumpetek. 

V horký páteční večer se chorvatská jedenáctka střetává s českou reprezentací. Zahájení zápasu provází uvolněná nálada, ale také napjaté očekávání výsledku. Patrné je hlavně na tvářích těch nejzapálenějších fanoušků. Chorvatům jde o hodně - na šampionátu ještě nedali ani jeden gól. Zdejší média popisují kondici národního týmu, vicemistrů světa z roku 2018, značně kriticky. Sázkové kanceláře ale chorvatské jedenáctce věří spíš než Čechům.

A to přesto, že Chorvaté do utkání vstupují s prohrou na kontě, v neděli je totiž porazila anglická reprezentace. Čechům naopak dodaly na náladě dva vítězné góly proti Skotsku. Páteční remízou se nakonec Češi přiblížili postupu, jistý ho ale ještě nemají. 

Potlesk střídají zoufalá gesta

Úvod utkání byl rozehřívací pro týmy i diváky. Sebemenší šanci domácího týmu oslavují návštěvníci pulských barů potleskem, při výpadech českého družstva spíš mlčky upíjejí točené pivo nebo radler. Po prvních 20 minutách už přibývá i zoufalých gest a chytání se za hlavu v reakci na výkon domácího týmu. Vuvuzely dorazily i na zahrádky restaurací. 

Chorvaté mají největší respekt z českého útočníka Patrika Schicka. Srovnávají ho kvalitami se svým kapitánem Lukou Modrićem, držitelem ocenění Zlatý míč z roku 2018. "Luka, Luka vpravo," radí diváci hráčům ve skotském Glasgow, když by podle nich měl dostat šanci právě šéf reprezentace, ale ostatní si ho nevšímají.

"Pryč s ním!" ozývá se naopak ze stále rozbouřenějšího davu fanoušků, když Schick ve 33. minutě zůstává ležet na zemi se zraněním v obličeji. Poté, co rozhodčí nařizuje pokutový kop pro českou reprezentaci, reagují Chorvaté značně podrážděně. "Nejsi normální," utrousí na účet sudího jeden ze zklamaných fanoušků. Schick penaltu záhy proměňuje a reakcí je hrobové ticho v centru Puly. 

Místní vědí, že český gól v prvním poločasu není dobré znamení. Jako hlavní podmínku možné výhry domácího týmu uváděla chorvatská média před zápasem rychlý a úspěšný nástup týmu kapitána Modriće. Ten se ale nekoná a následná obrovská šance útočníka Anteho Rebiće končí mimo branku. "Teď by to tak dobře sedlo," zoufá si jeden z přihlížejících.

Velké naděje s Perišićem

Chorvaté se radují hned v úvodu druhé poloviny utkání. Jásot a potlesk provází nejen samotný gól Ivana Perišiće, ale i jeho opakované záběry, které pouští chorvatská televize. Nálada se okamžitě proměňuje, a u sousedního stolu skupina mladíků poprvé přerývanými hlasy napůl zpívá napůl křičí: "Hraj, moje Chorvatsko!". 

S blížící se 90. minutou zápasu ale znovu roste nervozita. Promarněné šance na další branky chorvatského týmu "vítá" jeden z diváků výskokem ze židle, kterou pak zvedá do vzduchu a buší s ní vztekle o zem. Když utkání po třech nastavených minutách končí, reagují fanoušci nesouhlasně i na dlouhé písknutí hlavního rozhodčího. To totiž přichází uprostřed rozběhnutého útoku chorvatské reprezentace.

"Nebylo to nic moc, i když jsme dostali bod," hodnotí zápas Roberto Rauch z Puly. "Elán, jaký naši předvedli v roce 2018 v Rusku tam prostě nebyl, naopak," dodává fanoušek červenobílých. Tehdy skončilo Chorvatsko ve světovém šampionátu druhé. Slova uznání má Rauch hlavně pro českého útočníka Schicka, ale i pro celý konkurenční tým. "My jsme prostě hráli hůř, " uznává také Saša Kutlača. 

Oba se shodují, že probíhající mistrovství provází v Chorvatsku mnohem horší nálada než světový šampionát před třemi lety. Hromadný smutek ale těsně po prohraném zápase rozhodně nepropuká. "Věřím, že můžeme se Skotskem ještě vyhrát," nevzdává naději Kutlača. 

Kavárny se začínají vyprazdňovat, část fanoušků ale zůstává. Večer je totiž na programu utkání mezi Anglií a Skotskem. Právě druhý jmenovaný tým čeká Chorvaty v závěrečném zápase základní skupiny, a to příští týden v úterý. S Angličany se pak střetnou Češi. Oba výsledky rozhodnou o pokračování dvou ve pátek soupeřících týmu na turnaji. 

"Moje srdce hoří i tak!" ozývá se z různých koutů historického centra města. Když Chorvaté minulý týden prohráli svůj první zápas turnaje, nezabránilo to fanouškům radovat se v kostkovaných dresech svých hrdinů i po oficiální zavíračce barů o půlnoci. "Jdeme slavit," rozhoduje se skupinka mladíků, a odchází rozjařeně s chorvatskou vlajkou nad hlavou - nejspíš do dalšího podniku. 

 

Právě se děje

před 4 minutami

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.

Zdroj: ČTK
Další zprávy