Hráli jste líp, Schicka čekají velké věci. Sledovali jsme fotbalové Euro v Chorvatsku

Helena Truchlá Helena Truchlá
18. 6. 2021 21:03
Páteční podvečer na Jadranském pobřeží je nejteplejší za několik posledních dní. Místo na pláž ale tentokrát míří desítky místních do barů v centru historického města Pula na poloostrově Istrie. "Hraj moje Chorvatsko! Když tě vidím, hoří mi srdce," zní z televizních obrazovek prakticky každý den už od začátku evropského fotbalového šampionátu.

Od naší zvláštní zpravodajky - Reklamy, které v chorvatské televizi předchází jednotlivým zápasům, se chlubí tím, že právě chorvatská oslavná píseň je nejdelší fotbalovou hymnou vůbec.

"Vatreni vždy plápolají," pokračuje text písně, která zní ze zahrádek většiny barů, kaváren, restaurací i pizzerií v centru města. "Vatreni" znamená chorvatsky ohnivý, zároveň je to přezdívka národního fotbalového týmu. Ten hraje pod červeno-bíle kostkovanou zástavou. 

A tento vzor teď pokrývá zpětná zrcátka aut, zatímco dresy populárních chorvatských hráčů Luky Modriće, Ivana Perišiće nebo Anteho Rebiće jsou součástí normálního oblečení. Ulicemi s železnou pravidelností zní zvuk vuvuzel, speciálních fanouškovských trumpetek. 

V horký páteční večer se chorvatská jedenáctka střetává s českou reprezentací. Zahájení zápasu provází uvolněná nálada, ale také napjaté očekávání výsledku. Patrné je hlavně na tvářích těch nejzapálenějších fanoušků. Chorvatům jde o hodně - na šampionátu ještě nedali ani jeden gól. Zdejší média popisují kondici národního týmu, vicemistrů světa z roku 2018, značně kriticky. Sázkové kanceláře ale chorvatské jedenáctce věří spíš než Čechům.

A to přesto, že Chorvaté do utkání vstupují s prohrou na kontě, v neděli je totiž porazila anglická reprezentace. Čechům naopak dodaly na náladě dva vítězné góly proti Skotsku. Páteční remízou se nakonec Češi přiblížili postupu, jistý ho ale ještě nemají. 

Potlesk střídají zoufalá gesta

Úvod utkání byl rozehřívací pro týmy i diváky. Sebemenší šanci domácího týmu oslavují návštěvníci pulských barů potleskem, při výpadech českého družstva spíš mlčky upíjejí točené pivo nebo radler. Po prvních 20 minutách už přibývá i zoufalých gest a chytání se za hlavu v reakci na výkon domácího týmu. Vuvuzely dorazily i na zahrádky restaurací. 

Chorvaté mají největší respekt z českého útočníka Patrika Schicka. Srovnávají ho kvalitami se svým kapitánem Lukou Modrićem, držitelem ocenění Zlatý míč z roku 2018. "Luka, Luka vpravo," radí diváci hráčům ve skotském Glasgow, když by podle nich měl dostat šanci právě šéf reprezentace, ale ostatní si ho nevšímají.

"Pryč s ním!" ozývá se naopak ze stále rozbouřenějšího davu fanoušků, když Schick ve 33. minutě zůstává ležet na zemi se zraněním v obličeji. Poté, co rozhodčí nařizuje pokutový kop pro českou reprezentaci, reagují Chorvaté značně podrážděně. "Nejsi normální," utrousí na účet sudího jeden ze zklamaných fanoušků. Schick penaltu záhy proměňuje a reakcí je hrobové ticho v centru Puly. 

Místní vědí, že český gól v prvním poločasu není dobré znamení. Jako hlavní podmínku možné výhry domácího týmu uváděla chorvatská média před zápasem rychlý a úspěšný nástup týmu kapitána Modriće. Ten se ale nekoná a následná obrovská šance útočníka Anteho Rebiće končí mimo branku. "Teď by to tak dobře sedlo," zoufá si jeden z přihlížejících.

Velké naděje s Perišićem

Chorvaté se radují hned v úvodu druhé poloviny utkání. Jásot a potlesk provází nejen samotný gól Ivana Perišiće, ale i jeho opakované záběry, které pouští chorvatská televize. Nálada se okamžitě proměňuje, a u sousedního stolu skupina mladíků poprvé přerývanými hlasy napůl zpívá napůl křičí: "Hraj, moje Chorvatsko!". 

S blížící se 90. minutou zápasu ale znovu roste nervozita. Promarněné šance na další branky chorvatského týmu "vítá" jeden z diváků výskokem ze židle, kterou pak zvedá do vzduchu a buší s ní vztekle o zem. Když utkání po třech nastavených minutách končí, reagují fanoušci nesouhlasně i na dlouhé písknutí hlavního rozhodčího. To totiž přichází uprostřed rozběhnutého útoku chorvatské reprezentace.

"Nebylo to nic moc, i když jsme dostali bod," hodnotí zápas Roberto Rauch z Puly. "Elán, jaký naši předvedli v roce 2018 v Rusku tam prostě nebyl, naopak," dodává fanoušek červenobílých. Tehdy skončilo Chorvatsko ve světovém šampionátu druhé. Slova uznání má Rauch hlavně pro českého útočníka Schicka, ale i pro celý konkurenční tým. "My jsme prostě hráli hůř, " uznává také Saša Kutlača. 

Oba se shodují, že probíhající mistrovství provází v Chorvatsku mnohem horší nálada než světový šampionát před třemi lety. Hromadný smutek ale těsně po prohraném zápase rozhodně nepropuká. "Věřím, že můžeme se Skotskem ještě vyhrát," nevzdává naději Kutlača. 

Kavárny se začínají vyprazdňovat, část fanoušků ale zůstává. Večer je totiž na programu utkání mezi Anglií a Skotskem. Právě druhý jmenovaný tým čeká Chorvaty v závěrečném zápase základní skupiny, a to příští týden v úterý. S Angličany se pak střetnou Češi. Oba výsledky rozhodnou o pokračování dvou ve pátek soupeřících týmu na turnaji. 

"Moje srdce hoří i tak!" ozývá se z různých koutů historického centra města. Když Chorvaté minulý týden prohráli svůj první zápas turnaje, nezabránilo to fanouškům radovat se v kostkovaných dresech svých hrdinů i po oficiální zavíračce barů o půlnoci. "Jdeme slavit," rozhoduje se skupinka mladíků, a odchází rozjařeně s chorvatskou vlajkou nad hlavou - nejspíš do dalšího podniku. 

 

Právě se děje

před 34 minutami

V Žatci projel rychlík návěstidlo stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Chebsko postihl otřes o síle 2,9 stupně, byl největší za poslední měsíce

Na Chebsku se ve čtvrtek ráno znovu otřásla země. Otřes měl magnitudo 2,9 a byl za poslední měsíce nejsilnějším otřesem v oblasti, kde se drobná zemětřesení objevují pravidelně. Poslední silnější otřesy se na Chebsku objevily v dubnu, řekla Jana Doubravová z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Otřes se odehrál těsně po 6:00 středoevropského letního času. Upozornila na něj i mobilní aplikace Seislok, kterou pro informování o zemětřesení vytvořil Geofyzikální ústav. "Síla otřesu byla asi 2,9 stupně, takže se téměř shoduje s tím, co ukázala automatická lokalizace. Otřes byl v hloubce necelých devět kilometrů. Tentokrát se ale vyskytl jižněji, než bývá na Chebsku obvyklé, epicentrum bylo někde v okolí Mlhostova," popsala Doubravová.

Zatímco na Chebsku se objevují převážně takzvané zemětřesné roje, při kterých se napětí v podzemí uvolňuje v podobě série menších otřesů, tentokrát šlo o izolovaný otřes. Neměl ani následné dozvuky v podobě drobnější otřesů, které silný záchvěv obvykle doprovázejí. Jestli šlo skutečně o samostatný otřes nebo začátek dalšího zemětřesného roje, je ale nyní zatím předčasné odhadovat, uvedla Doubravová. Otřes zaznamenali i lidé v okruhu až desítek kilometrů v okolí epicentra. Citliví lidé jej mohli pocítit i na Sokolovsku.

V dubnu se na Chebsku vyskytl zemětřesný roj, ve kterém se objevovaly otřesy také o síle okolo tři stupňů. Při nich lidé slyší a cítí zachvění, ale až na výjimky nevznikají hmotné škody. Mohou ale třeba popraskat staré zdi nebo omítky.

Nejsilnější zemětřesení v posledních několika desítkách let zasáhlo Chebsko v roce 1985. Tehdy otřesy dosahovaly magnituda až 4,6 stupně. Při takové síle už praskaly zdi, padaly komíny nebo se rozbíjelo nádobí. Otřesy tehdy byly cítit intenzivně i desítky kilometrů daleko.

před 50 minutami

Izrael po několika letech podnikl v Libanonu nálety

Izraelské letectvo se ve čtvrtek přihlásilo k prvním náletům v Libanonu za posledních několik let. Cílem přitom byla odpaliště raket. Informuje o tom agentura AFP. Na severní Izrael byly v z Libanonu ve středu odpáleny tři rakety. Útok si nevyžádal oběti.

"Armádní stíhačky cílily na odpaliště a infrastrukturu, z níž byly na Libanon odpáleny za účelem teroru rakety," uvedla izraelská armáda v krátkém prohlášení.

Izraelská armáda pravidelně bombarduje pozice palestinského islamistického hnutí Hamás v Pásmu Gazy a podniká nálety v sousední Sýrii, kde cílí na proíránské milice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy