Hrad, hotel, citadela. Fotografie ukazují, jak zemětřesení zničilo i staré památky

Jana Václavíková Jana Václavíková
8. 2. 2023 14:29
"Nejhorší zemětřesení od roku 1939", jak ho nazval turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, v pondělí ráno zasáhlo Turecko a Sýrii. Přírodní neštěstí, které si vyžádalo v obou zemích nejméně 11 tisíc obětí, po sobě zanechalo také škody na stovky let starých kulturních památkách. Podívejte se na fotografie, které srovnávají, jak vypadal například hrad v Gaziantepu před zemětřesením a po něm.

Hrad Gaziantep

Hrad Gaziantep stojí na kopci stejnojmenného tureckého města už od 2. století našeho letopočtu a zažil doby, kdy oblast patřila do Římské či Byzantské říše. V poslední době byl hrad využíván jako muzeum a britský deník The Guardian uvádí, že šlo o jeden z nejzachovalejších tureckých hradů. 

Epicentrum prvního zemětřesení o síle 7,8 stupně se nacházelo blízko města, a zasáhlo proto i starověký hrad. Spadla část jeho opevnění a železného zábradlí, trosky skončily na cestách pod kopcem. Vážně poškozené jsou i zdi hradu. Na přiložených fotografiích je vlevo současný stav a vpravo starší snímek hradu.

Ve městě se zřítily i celé obytné domy. V celém Turecku podle posledních informací zemřelo 8574 lidí, více než 38 tisíc bylo zraněno. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

ČT a Media Club stahují insolvenční návrh na Soukupovu Médeu

Firma Médea podnikatele Jaromíra Soukupa oznámila, že urovnala spory se společností Media Club, která tak stáhne insolvenční návrh vůči Médei. Návrh na insolvenci vzal zpět i druhý věřitel, Česká televize (ČT). Vyplývá to z dokumentu v internetovém Insolvenčním rejstříku. O ukončení insolvence rozhodne Městský soud v Praze.

ČT a firma Media Club z mediální skupiny Prima podaly společný insolvenční návrh letos 10. března. Veřejnoprávní televize v návrhu uvedla, že jí Médea dluží dohromady asi 11,8 milionu korun za objednávky vysílání reklamy či sponzorování pořadů. Media Clubu nezaplatila Médea podle návrhu celkem zhruba 18,1 milionu. Stejně jako v případě ČT neuhradila Médea platby za objednávky vysílání televizních reklam. ČT a Media Club navíc uvedly, že Médea má neuhrazené pohledávky více než čtvrt roku po splatnosti také vůči dalším věřitelům.

Postup věřitelů Médea označila za "šikanózní" a zjevně bezdůvodný. Městský soud v Praze přesto návrhu vyhověl a 17. března zahájil insolvenční řízení.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

Nákladní vůz vjel do slapské přehrady, řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Havarované vozidlo vyprostilo z vody auto soukromé odtahové firmy. Na místě byl připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl po 18:00 mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

Pojišťovna požadovala, aby auto z vody vytáhlo auto jejich firmy. Pokud by se to nepovedlo, byli hasiči připraveni použít speciální vyprošťovací tank ze Zbiroha, řekl Sýkora. S vyprošťováním pomáhali i potápěči. Kolem 18:00 se podařilo vozidlo dostat na břeh, podle mluvčího hasičů se ještě musí vytáhnout na silnici. S havárií se do vody podle Sýkory dostaly i provozní kapaliny. "S vodohospodáři jsme domluveni, že po vyproštění auta začnou odpouštět vodu, tím se vytvoří větší proud a kapaliny zachytíme v norných stěnách," doplnil Sýkora.

Řidič podle policie zatím z neznámé příčiny přejel do protisměru a naboural do svodidel, prorazil je a spadl z mostu do přehrady. "Jednalo se 57letého muže, byla nařízena soudní pitva," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Silnice I/18 bude podle ní pro řidiče uzavřena zřejmě do úterního dopoledne. "Pro řidiče jsou stanovené objízdné trasy," řekla Suchánková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy