Hračka, která může umřít. Tamagoči se vrací

Domácí ČTK Domácí, ČTK
28. 11. 2013 14:01
V 90. letech ta japonská hračka vyvolala šílenství, prodalo se jí 40 milionů.
Foto: Aktuálně.cz

Tokio - Tamagoči, malé elektronické zvířátko japonské výroby, se letos na Vánoce vrátí do Evropy, kde koncem 90. let minulého století vyvolalo mezi dětmi doslova šílenství. Informovala o tom agentura AFP.

Této hračky podobné malému vajíčku s malou obrazovkou, na níž "bydlí" zvířátko, se v letech 1996 až 1999 prodalo po celém světě na 40 milionů kusů.

Nyní jejich tvůrce, japonská společnost Bandai, připravila novou verzi pro zahraničí nazvanou "Tamagoči přátelé".

Na evropském trhu, především ve Francii, Británii a ve Španělsku, se má objevit letos v prosinci a na americký trh zamíří v červnu 2014. Hračka je určena dětem od sedmi do devíti let a umožňuje starat se až o 24 zvířátek.

Tamagoči vyžaduje, aby se o něj jeho "páníček" pečlivě staral - pravidelně ho krmil a hýčkal, jinak může "onemocnět", a dokonce i "zemřít".

Fenomén tamagoči. Znal ho každý

Tamagoči bylo v 90. letech fenomén, který znal každý. I když třeba osobně žádné neměl. Vznikalo na něj i spousta vtipů v různých obměnách.

Třeba jaký je rozdíl mezi tamagoči a počítačem. Počítač chcípne, i když se o něj staráme. Nebo vtip o vyděšené holčičce, běžící mamince ukázat, že mají doma tamagoči, které je těhotné. Ukáže se však, že jde o tatínkův mobil s esemeskou od milenky: "Jsem v jiném stavu. Co budeš dělat?"

Generace dětí z 90. let dospěla, ale na tamagoči stále vzpomíná. Založila i speciální facebookové stránky zabývající se tímto fenoménem. "Každou noc se budit několikrát, jestli můj Tamagoči nemá hlad... Nostalgie, která potkala snad každého," píší v úvodu. Stránky mají dokonce v názvu "Tamagoči-moje dětství".

Ostatně princip hračky, o kterou se je nutné starat, nikdy nezmizel a funguje v mnoha podobách plyšových zvířátek s programem. Úspěšná je i aplikace do chytrých mobilů zvaná Pou, jež je založena na stejném základě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

V Praze, části Středočeského a Ústeckého kraje bude od poledne do večera znovu silně foukat. Nárazy větru ale mají být slabší než ve čtvrtek

Zdroj: ČTK
Další zprávy