Hráč Arsenalu se zastal Ujgurů. Čínská televize kvůli tomu odmítla odvysílat zápas

Zahraničí Zahraničí
15. 12. 2019 20:58
Čínská státní televize CCTV se rozhodla neodvysílat víkendový fotbalový zápas mezi Arsenalem a Manchesterem City. Může za to jeden z hráčů londýnského fotbalového klubu, který veřejně odsoudil, jak se Čína chová k etnické menšině Ujgurů.
Fotbalista Mesut Ozil na svém instagramovém a twitterovém účtu obvinil muslimské země za to, že se nezastanou muslimské menšiny Ujgurů, jejíž práva Peking potlačuje.
Fotbalista Mesut Ozil na svém instagramovém a twitterovém účtu obvinil muslimské země za to, že se nezastanou muslimské menšiny Ujgurů, jejíž práva Peking potlačuje. | Foto: Reuters

Jak informovala agentura Bloomberg, přestože se vedení Arsenalu snažilo od vyjádření své hvězdy distancovat, stanice CCTV byla neoblomná. Místo očekávaného zápasu dvou šampionů anglické Premier League odvysílala utkání mezi kluby Tottenham Hotspur a Wolverhampton Wanderers. 

Fotbalista Mesut Ozil totiž na svém instagramovém a twitterovém účtu kritizoval muslimské země za to, že se nezastanou muslimské menšiny Ujgurů, jejíž práva Peking potlačuje. "Čínská vláda pálí korány, zavírá mešity a zakazuje Ujgurům vyučování v jejich vlastních školách. Muslimská komunita v zahraničí ale zůstává potichu," upozornil hráč, který se sám hlásí k islámu.

"Zveřejněné příspěvky jsou pouze Ozilovým osobním názorem. Samotný Arsenal se vždycky držel pravidla neplést se do politiky," reagoval na Ozilovu kritiku jeho klub.

Když se fotbalistova slova dostala i na čínskou sociální síť Weibo, dočkal se také emotivních reakcí některých tamních fanoušků Arsenalu. Jeden z nich například přidal fotku s klubovým dresem, ze kterého bylo vystřiženo Ozilovo jméno.

Vzhledem k tomu, že v Číně podle výzkumu společnosti Nielsen žije přinejmenším 187 milionů fotbalových fanoušků, není překvapením, že se Arsenal snaží vyhnout jakémukoli sporu s pekingskou vládou. Klub navíc už na začátku roku oznámil, že chce do Číny rozšířit svůj řetězec restaurací a sportovních barů.

OSN na druhou stranu mluví o tom, že jsou v Číně vězněny desítky tisíc až miliony Ujgurů, což tamní vláda obhajuje tím, že bojuje proti separatismu a náboženskému extremismu.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Ant Group, divize čínské Alibaby, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů, nejvíce v historii

Společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů (zhruba 808 miliard Kč). Bude to největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v historii. V pondělí to uvedl server CNBC.

Firma nabídne akcie na burzách v Šanghaji a Hongkongu. Pokud vše půjde hladce, předstihne tato nabídka loňskou nabídku akcií energetické společnosti Saudi Aramco, v té době největší na světě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy