Hra s vysokými sázkami. Venezuele hrozí izolace srovnatelná se Severní Koreou

Martin Novák Martin Novák
25. 1. 2019 16:57
Demonstranti ve venezuelské metropoli Caracasu musejí čelit slznému plynu a gumovým projektilům.
Demonstrace ve Venezuele.
Demonstrace ve Venezuele. | Foto: Reuters

"Nemohu už Madura vystát. Trpěli jsme příliš," říká jedenadvacetiletá Enami Trejová. Líčí i další scény z ulic: třeba to, že ji povalil policista a ukradl jí mobil.

Venezuela se dostala do politické krize poté, co opozice odmítla uznat inaugurovaného prezidenta Nicoláse Madura. Ve středu se předseda parlamentu a opoziční předák Juan Guaidó prohlásil na velké demonstraci v centru Caracasu novou hlavou státu.

Zatímco Rusko vyjádřilo podporu Madurovi a prezident Vladimir Putin mu ve čtvrtek telefonoval, americký prezident Donald Trump uznal Guaida. Toho za hlavu státu považují také Brazílie, Argentina a řada dalších latinskoamerických zemí.

Posouvá se také stanovisko některých evropských států. Španělsko v pátek vyzvalo k uspořádání nových demokratických voleb. Pokud je Maduro odmítne vypsat, měl by mít podle Madridu právo tak učinit Guaidó. Stejně se vyjádřilo Německo.

Maduro ale nehodlá ustoupit a vedení armády mu stále vyjadřuje podporu. Opozice mu nabídla beztrestnost, pokud se dobrovolně vzdá úřadu.

Protesty proti dosavadnímu režimu jsou v ulicích Caracasu větší než předloni. Přidávají se k nim i lidé, kteří dříve podporovali levicového prezidenta Huga Cháveze a poté jeho nástupce Madura.

Agentura Reuters zveřejnila reportáž o třicetileté Andree Pachecové, která měla ráda Cháveze a ještě před dvěma lety odmítala požadavky opozice na jeho odstoupení.

Hluboká ekonomická krize, která se projevuje nedostatkem základního zboží v obchodech, hyperinflací a výpadky v dodávkách elektřiny i vody, však změnila její názor.

"Teď se potřebujeme všichni semknout, abychom dosáhli Madurova odchodu. Není si schopen přiznat chyby," uvedla.

Nyní je mezi demonstranty podle Reuters jiná atmosféra než v roce 2017, kdy Maduro protesty potlačil. Teď jeho odpůrci věří, že zvítězí a že vojáci ani policisté neutopí protesty v krvi.

Od středy podle opozice zemřelo při demonstracích nejméně 26 lidí. Na hlavním náměstí Altamira v centru Caracasu ale policie zatím nezasahuje.

Deník Guardian cituje experta na Latinskou Ameriku Moisese Rendona z washingtonského Centra strategických a mezinárodních studií: "Maduro je pod extrémním domácím i mezinárodním tlakem. Pod takovým ještě nikdy nebyl. Ale je to hra s vysokými sázkami. Pokud toto politicky přežije, bude jeho režim izolovaný podobně jako Severní Korea. Ale stále bude mít ropu," tvrdí Rendon.

Americký prezident Donald Trump zvažuje, že vůči Venezuele zpřísní sankce - což by mohlo znamenat zastavení dovozu venezuelské ropy do USA.

Rusko vzkázalo, že se nabízí jako prostředník pro dialog mezi venezuelskou vládou a opozicí. Nabídku učinil ředitel latinskoamerického odboru ruského ministerstva zahraničí Alexandr Ščetinin. Podle agentury RIA Novosti je Moskva připravena spolupracovat se "všemi silami, které si počínají zodpovědně".

Podívejte se na záběry z protestů v Caracasu:

Během ostrých demonstrací ve Venezuele zemřelo nejméně 16 lidí | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy