Ze Savčenkové bude časovaná bomba. Rozhovor Aktuálně.cz s místopředsedou ruské Státní dumy

Jiří Just Jiří Just
26. 5. 2016 17:00
Hra o Savčenkovou skončila, nejznámější zajatec konfliktu na východě Ukrajiny - a podle některých rukojmí maximálně vyhrocených vztahů Kyjeva a Moskvy - se vrátil domů. Místopředseda ruské Státní dumy Alexandr Romanovič exkluzivně pro Aktuálně.cz vysvětluje, co vedlo Vladimira Putina k tomu, aby jí udělil milost. A proč je i přesto pro Rusy dál válečným zločincem.
Naděžda Savčenková před nástupem do ukrajinského letadla v Rostově na Donu.
Naděžda Savčenková před nástupem do ukrajinského letadla v Rostově na Donu. | Foto: Reuters

Ukrajinka Naděžda Savčenková, kterou Rusko odsoudilo za podíl na smrti novinářů na východě Ukrajiny, je na svobodě. Byla vyměněna za dva Rusy odsouzené na Ukrajině. Co si o tom myslíte?

Alexandr Romanovič: Je nutné uvést, že k výměně ukrajinské pilotky Naděždy Savčenkové za ruské občany Alexandra Alexandrova a Jevgenije Jerofejeva vlastně nedošlo.

O formální výměně nelze hovořit, protože tento termín znamená předání vězňů.

A účastníci této záležitosti v okamžiku výměny už dostali milost od prezidentů zemí, ve kterých se dříve nacházeli ve vězení.

Co říkáte tomu, že ruský prezident Vladimir Putin udělil Savčenkové milost?

Prezident Vladimir Putin omilostněním Savčenkové zdůraznil svou oddanost humanistickým ideálům.

Sama Savčenková je produkt i oběť státního převratu na Ukrajině.

Vina organizátorů puče i jeho patronů leží za oceánem.

Byla Savčenková propuštěna na žádost Západu? Před jejím omilostněním se uskutečnil telefonní rozhovor mezi Putinem, Merkelovou, Hollandem a Porošenkem…

Žádost o milost Savčenkové podali příbuzní mrtvých novinářů VGTRK koncem března. Tedy dlouho před nocí 24. května, kdy došlo k telefonnímu rozhovoru mezi lídry takzvané normandské čtyřky.

Normandská čtyřka tedy v jejím osvobození nehrála zásadní roli?

Mezi Ruskem a Ukrajinou došlo k předání na základě evropské Úmluvy o předávání odsouzených osob. V této souvislosti nelze hovořit o tom, že to byl přímý výsledek jednání normandské čtyřky.

Pomůže propuštění Savčenkové ke snížení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou?

Chtěl bych věřit, že tato událost pomůže snížit napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. V případě vztahů mezi Kyjevem a Donbasem si to nemyslím.

Je velmi pravděpodobné, že po návratu na Ukrajinu se ze Savčenkové stane časovaná bomba.

Jaká bude reakce Ukrajinky na volby v Doněcku a Luhansku, je předvídatelná. Ona bude v této otázce mimořádně kategorická.

Myslím si, že ukrajinské vládě způsobí při řešení situace na východě Ukrajiny problémy.

Když byla Savčenková nakonec omilostněna a propuštěna, mělo vůbec smysl s ní pořádat takový skandalizující proces?

Nejprve bych chtěl zdůraznit, že každý soudní proces, v němž figuruje smrt nevinných lidí, obzvlášť ve válečných podmínkách, je tragédie.

Co se týká soudu s ukrajinskou pilotkou, tak zde musíme jasně vnímat následující: Savčenková, bez ohledu na všechno, je válečný zločinec, který zavraždil civilisty, ruské občany. A každého zločince je třeba, v první řadě, soudit. A potrestat. To je princip spravedlnosti.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy