Ze Savčenkové bude časovaná bomba. Rozhovor Aktuálně.cz s místopředsedou ruské Státní dumy

Jiří Just Jiří Just
26. 5. 2016 17:00
Hra o Savčenkovou skončila, nejznámější zajatec konfliktu na východě Ukrajiny - a podle některých rukojmí maximálně vyhrocených vztahů Kyjeva a Moskvy - se vrátil domů. Místopředseda ruské Státní dumy Alexandr Romanovič exkluzivně pro Aktuálně.cz vysvětluje, co vedlo Vladimira Putina k tomu, aby jí udělil milost. A proč je i přesto pro Rusy dál válečným zločincem.
Naděžda Savčenková před nástupem do ukrajinského letadla v Rostově na Donu.
Naděžda Savčenková před nástupem do ukrajinského letadla v Rostově na Donu. | Foto: Reuters

Ukrajinka Naděžda Savčenková, kterou Rusko odsoudilo za podíl na smrti novinářů na východě Ukrajiny, je na svobodě. Byla vyměněna za dva Rusy odsouzené na Ukrajině. Co si o tom myslíte?

Alexandr Romanovič: Je nutné uvést, že k výměně ukrajinské pilotky Naděždy Savčenkové za ruské občany Alexandra Alexandrova a Jevgenije Jerofejeva vlastně nedošlo.

O formální výměně nelze hovořit, protože tento termín znamená předání vězňů.

A účastníci této záležitosti v okamžiku výměny už dostali milost od prezidentů zemí, ve kterých se dříve nacházeli ve vězení.

Co říkáte tomu, že ruský prezident Vladimir Putin udělil Savčenkové milost?

Prezident Vladimir Putin omilostněním Savčenkové zdůraznil svou oddanost humanistickým ideálům.

Sama Savčenková je produkt i oběť státního převratu na Ukrajině.

Vina organizátorů puče i jeho patronů leží za oceánem.

Byla Savčenková propuštěna na žádost Západu? Před jejím omilostněním se uskutečnil telefonní rozhovor mezi Putinem, Merkelovou, Hollandem a Porošenkem…

Žádost o milost Savčenkové podali příbuzní mrtvých novinářů VGTRK koncem března. Tedy dlouho před nocí 24. května, kdy došlo k telefonnímu rozhovoru mezi lídry takzvané normandské čtyřky.

Normandská čtyřka tedy v jejím osvobození nehrála zásadní roli?

Mezi Ruskem a Ukrajinou došlo k předání na základě evropské Úmluvy o předávání odsouzených osob. V této souvislosti nelze hovořit o tom, že to byl přímý výsledek jednání normandské čtyřky.

Pomůže propuštění Savčenkové ke snížení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou?

Chtěl bych věřit, že tato událost pomůže snížit napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. V případě vztahů mezi Kyjevem a Donbasem si to nemyslím.

Je velmi pravděpodobné, že po návratu na Ukrajinu se ze Savčenkové stane časovaná bomba.

Jaká bude reakce Ukrajinky na volby v Doněcku a Luhansku, je předvídatelná. Ona bude v této otázce mimořádně kategorická.

Myslím si, že ukrajinské vládě způsobí při řešení situace na východě Ukrajiny problémy.

Když byla Savčenková nakonec omilostněna a propuštěna, mělo vůbec smysl s ní pořádat takový skandalizující proces?

Nejprve bych chtěl zdůraznit, že každý soudní proces, v němž figuruje smrt nevinných lidí, obzvlášť ve válečných podmínkách, je tragédie.

Co se týká soudu s ukrajinskou pilotkou, tak zde musíme jasně vnímat následující: Savčenková, bez ohledu na všechno, je válečný zločinec, který zavraždil civilisty, ruské občany. A každého zločince je třeba, v první řadě, soudit. A potrestat. To je princip spravedlnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy