Hotovo, dělníci dokončili první část krytu Černobylu

Zahraničí Zahraničí
27. 11. 2012 17:02
Sarkofág za 1,5 miliardy eur má být dokončen v roce 2015
Foto: Reuters

Kyjev - Dělníci dokončili vyzvednutí první části nového sarkofágu, jenž má v příštích letech překrýt zničený reaktor jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu.

Podle agentury AP to oznámil Suma Chakrabarti, prezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD), která projekt vede.

"Jde o velmi významný krok ve snaze o likvidaci následků nejhorší jaderné katastrofy světa," prohlásil.

Východní část příkrovu váží přes 5300 tun. Celý sarkofág bude vážit 29 tisíc tun, bude vysoký 108, dlouhý 150 a široký 257 metrů.

Po dokončení bude přesunut nad budovu, jež nyní slouží jako kryt čtvrtého bloku černobylské elektrárny. Tamní reaktor explodoval 26. dubna 1986, od té doby ale v betonovém krytu vznikla řada trhlin.

Nový kryt přijde na 1,5 miliardy eur a expertům umožní zlikvidovat zničený reaktor a odstranit radioaktivní odpad.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy