Hotovo, dělníci dokončili první část krytu Černobylu

Zahraničí Zahraničí
27. 11. 2012 17:02
Sarkofág za 1,5 miliardy eur má být dokončen v roce 2015
Foto: Reuters

Kyjev - Dělníci dokončili vyzvednutí první části nového sarkofágu, jenž má v příštích letech překrýt zničený reaktor jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu.

Podle agentury AP to oznámil Suma Chakrabarti, prezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD), která projekt vede.

"Jde o velmi významný krok ve snaze o likvidaci následků nejhorší jaderné katastrofy světa," prohlásil.

Východní část příkrovu váží přes 5300 tun. Celý sarkofág bude vážit 29 tisíc tun, bude vysoký 108, dlouhý 150 a široký 257 metrů.

Po dokončení bude přesunut nad budovu, jež nyní slouží jako kryt čtvrtého bloku černobylské elektrárny. Tamní reaktor explodoval 26. dubna 1986, od té doby ale v betonovém krytu vznikla řada trhlin.

Nový kryt přijde na 1,5 miliardy eur a expertům umožní zlikvidovat zničený reaktor a odstranit radioaktivní odpad.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Policie vede kázeňská řízení s policisty, kteří zasáhli na akci ANO v Krumlově

Ředitelství jihočeské policie vede kárná řízení s policisty, kteří zasahovali na předvolební akci hnutí ANO v Českém Krumlově. Informaci, kterou v úterý přinesl server Seznam Zprávy, potvrdil mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. Policejní prezident Martin Vondrášek v pátek oznámil, že od jihočeského policejního ředitele Luďka Procházky očekává opatření do dvou týdnů. V Krumlově zasáhli neuniformovaní policisté proti ženě, odvezli ji pak na služebnu.

"V souladu s pokynem policejního prezidenta zahájil jihočeský policejní ředitel kázeňská řízení a bude o nich informovat, nejdřív pana policejního prezidenta," řekl Matzner. Kolika policistů se řízení týká, neuvedl.

Kritiku části médií vyvolal zejména zákrok v Borovanech. Neuniformovaní policisté při něm zaklekli na školáka, který odnesl Babišovi reproduktor. Emoce vyvolal zásah rovněž neuniformovaných policistů proti ženě v Českém Krumlově, kterou odvezli v neoznačeném autě na služebnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy