Itálie stojí před propastí recese. Obří karanténa zadusí její zranitelnou ekonomiku

V restauraci jen s rozestupy, zákaz pohřbů i svateb. Jak se žije v italské karanténě
Vláda Itálie, evropské země nejvíc zasažené koronavirem Covid-2019, o víkendu rozhodla, že uvrhne do karantény severní oblasti, které jsou epicentrem nákazy. Patnáct provincií je tak od nedělního rána uzavřených. Nikdo je nesmí opustit nebo do nich přijet bez speciálního povolení.
Karanténa se vztahuje na Lombardii a 14 dalších provincií. Uzavřená tak jsou i velká města jako Benátky nebo Milán. Omezení se dotýká přibližně 16 milionů lidí, až čtvrtiny italské populace. Izolace potrvá minimálně do 3. dubna. Podle britské BBC jde o nejradikálnější odezvu na šíření viru, jakou po Číně jiná země přijala.
V Itálii se ruší veřejné akce i fotbalové zápasy. V době karantény se nesmí konat svatby, pohřby a další kulturní a náboženské akce. Dokonce i mše papeže Františka běžela v živém vysílání a vrcholný představitel katolické církve kázal jen ze své knihovny.
Další omezení se vztahují na hosty restaurací a kaváren, kteří smí do podniků pouze mezi šestou hodinou ranní a šestou večerní. Zároveň musí mezi sebou udržovat minimálně metrové rozestupy.
Foto: Reuters
Simone Radačičová Simone Radačičová
10. 3. 2020 6:12
V Benátkách, jindy tak přeplněných turisty, je liduprázdno. Gondoly, na které se běžně čekají fronty zájemců, se osamoceně kolébají na vodě. Také okolí slavné milánské katedrály, obvykle plné turistů i místních, zeje prázdnotou. Jen sem tam se mihne někdo s ochrannou rouškou proti koronaviru, který se v Itálii šíří.

Zavřená je nejen katedrála, ale i slavná milánská opera La Scala, místní školy, univerzita i velká část obchodů. 

Epidemie koronaviru, se kterou se potýká průmyslový sever Itálie, se podepíše na ekonomice celé země. Experti se domnívají, že třetí největší ekonomice eurozóny hrozí recese. Italská vláda do karantény uvrhla celou Lombardii a 14 provincií v regionech Emilia-Romagna, Piemont a Benátsko, kde žije asi 16 milionů lidí. V izolaci je tak Milán, finanční a módní centrum Itálie, nebo jedna z hlavních turistických destinací na světě, Benátky.  

Světová zdravotnická organizace (WHO) popsala italská opatření jako "odvážná". Dodala ale, že hospodářsky se jedná o "opravdovou oběť", která Itálii vyjde draho, popisuje francouzský deník Le Figaro. 

"Je to naše nejtemnější hodina, ale my to zvládneme," parafrázoval italský premiér Giuseppe Conte jeden z citátů britského premiéra Winstona Churchilla z dob druhé světové války. Karanténa bude trvat nejméně do 3. dubna. 

Některá opatření se vztahují i na zbytek země. Zavřené jsou i nejslavnější památky po celé zemi včetně římského Kolosea, Fora Romana, Pompejí nebo galerie Uffizi ve Florencii. 

Prosím, zůstávejte doma

Epidemie koronaviru postihla hlavně hospodářské srdce Itálie. Lombardie je nejdynamičtějším a nejbohatším regionem země, který tvoří zhruba pětinu italského HDP. Výkon ekonomiky Lombardie se pohybuje nad úrovní Irska nebo Portugalska. 

V Miláně, metropoli Lombardie, působí řada italských i mezinárodních firem. Ve městě mají sídla slavné módní domy jako Prada, Valentino, Versace, Dolce & Gabbana či Armani nebo také největší italská banka UniCredit. 

Starosta Milána Beppe Sala vyzval obyvatele, aby kvůli viru pozměnili svůj životní styl. "Prosím, zůstávejte co nejvíce doma," prohlásil. 

A podobným výzvám čelí obyvatelé v celé oblasti, která je v karanténě. Letecké společnosti ve velkém ruší spoje do postižených oblastí, zavírají se lyžařská střediska, kina, divadla, diskotéky nebo bazény. Bary, restaurace a obchody mohou mít otevřeno jen od šesti ráno do šesti večer. 

I proto bude mít koronavirus dopad na celou řadu sektorů od cestovního ruchu přes průmysl po pohostinství. 

Někteří malí výrobci italských specialit včetně sýrů už museli dočasně zavřít své výrobní linky. V největším ohrožení jsou menší rodinné firmy, které mají jen jednu továrnu, na které jsou závislé, popisuje americký deník Wall Street Journal. Na rozdíl od velkých firem tak nemohou produkci snadno přesunout jinam. 

Ztráty počítají také hoteliéři nebo restauratéři. Turismus přitom tvoří až 12 procent italského HDP. "Lidé ruší rezervace dokonce naplánované až na červen," uvedla majitelka dvou luxusních hotelů v Benátkách Stefania Steaová. 

Všech 39 pokojů je nyní prázdných. "Jediné nové rezervace, které mám, jsou až na Vánoce a nový rok," dodala. 

Obavy má také Carolina Grespiová, majitelka baru v Miláně. "Musíme platit našim dodavatelům a zaměstnancům. Takhle nemůžeme dlouho přežít," řekla pro britský deník Financial Times. 

Další recese na obzoru

Ekonomové se pokoušejí odhadnout, jak se koronavirus podepíše na italské ekonomice, která patří v EU mezi ty nejzranitelnější. Loni hospodářství meziročně stouplo o 0,2 procenta, tedy nejméně ze všech zemí EU. 

V posledním čtvrtletí roku 2019 mezikvartálně kleslo o 0,3 procentního bodu, což je vůbec nejhorší výsledek za posledních šest let. 

Kvůli viru ale bude ještě hůř. Podle některých expertů se italská ekonomika propadne do recese, a to už počtvrté od roku 2008. 

Italská vláda už oznámila balík opatření, která by měla pomoci podnikům v tísni. Na pomoc jim poputuje 7,5 miliardy eur, tedy v přepočtu přes 190 miliard korun. 

"Použijeme masivní šokovou terapii. Využijeme všechny lidské i hospodářské zdroje," řekl premiér Conte v rozhovoru pro deník La Repubblica. Dodal, že jeho koaliční vláda studuje další možnosti. Dnes a zítra se ještě setká s opozicí, aby jednali o dalších krocích na podporu ekonomiky. 

Řím ale nemá příliš velký manévrovací prostor. Zemi tíží vysoký dluh, který je v poměru k HDP druhý největší v EU po Řecku. Dosahuje 133 procent HDP. Kvůli tomu Itálie nemá příliš mnoho možností, jak navýšit výdaje, které by mohly stimulovat ekonomiku. 

 

Právě se děje

před 19 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy