První Čech zdolal všechny osmitisícovky, Jaroš stanul na K2

Aktualizováno 26. 7. 2014 17:16
Nejlepší současný český horolezec má už na svém kontě všech 14 světových osmitisícovek. Druhou nejvyšší horu světa pokořil až na pátý pokus.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: www.radekjaros.cz

Himaláje - Na vrcholu legendární hory K2, která je vysoká 8 611 metrů, stanul dnes český horolezec Radek Jaroš. O úspěšném výstupu informoval Český rozhlas.

Díky tomuto úspěchu má Jaroš na kontě zdolání už všech 14 světových hor s výškou přes osm tisíc metrů. Hora K2 byla poslední, která mu zbývala. Zdolal ji nakonec až na pátý pokus.

Výstup na všechny nejvyšší hory světa bez použití kyslíku se dosud podařilo jen patnácti lidem z celého světa. Z České republiky je Jaroš jediný.

Výstup trval šestnáct hodin

Podle informací od členů výpravy mu výstup z posledního výškového tábora na vrchol trval šestnáct hodin.

V pátek trojice horoloezců Radek Jaroš, Petr Mašek a Jan Trávníček postavila na K2 čtvrtý tábor ve výšce 8000 metrů a po krátkém odpočinku o půlnoci pákistánského času Jaroš s Trávníčkem vyrazili k vrcholu.

Jako první na něj dorazil Jaroš. S odstupem za ním pak horu pět dní před 60. výročím prvovýstupu pokořil i Trávníček. Mašek zůstal ve stanu ve čtvrtém táboře, kam nyní oba úspěšní horolezci musejí sestoupit.

Podmínky při sestupu mají horolezci aktuálně velmi špatné. Podle reportérky Radiožurnálu, která je v základním táboře expedice, se nahoře zhoršilo počasí, hustě sněží a je vánice.

Radkovi Jarošovi, kterému je letos 50 let, trvalo zdolání 14 nejvyšších hor světa 16 let. Jako první zdolal v roce 1998 Mount Everest.

Úspěšný výstup se mu zdařil i přesto, že mu nyní na nohou chybí jedenáct článků prstů. V roce 2012 při výpravě na Annapurnu mu totiž omrzly nohy a v uplynulých dvou letech musel podstoupit sedm operací.

Na samotnou horu K2 Himalájích před ním vystoupali jen tři lidé z Česka. Tato hora bývá často označována za nejtěžší z osmitisícovek.

Vizitka Radka Jaroše

Horolezec Radek Jaroš

- Narozen 29. dubna 1964 v Novém Městě na Moravě.

- Považovaný za nejlepšího českého horolezce současnosti.

- Jako první Čech získal tzv. Korunu Himálaje, vylezl tedy na vrcholy všech 14 osmitisícovek; až do 26.7. 2014 měl všechny kromě K2, kde mu výstup vždy znemožnilo počasí, vrchol K2 zdolal až na pátý pokus.

- Stal se teprve 15. člověkem na světě, který vylezl na všechny osmitisícovky bez použití kyslíku.

- dosažené osmitisícovky:

1998 – Mt. Everest

2002 – Kanghenjunga

2003 – Broad Peak

2004 – Cho Oyu

2004 – Shisha Pangma

2005 – Nanga Parbat

2008 – Dhaulagiri

2008 – Makalu

2009 – Manaslu

2010 – Gasherbrum I

2010 – Gasherbrum II

2011 – Lhotse

2012 – Annapurna

2014 - K2

„Ta hora je vystrčená na hranici Číny s Pákistánem a zachytává dost velký nečas, jsou tam rychlé změny počasí a stává se hodně nepřístupným vrcholem,“ vysvětluje horolezec Marek Holeček.

K2, s 8611 metry nad mořem druhá nejvyšší hora světa, se nachází v pohoří Karákoram na hranici pákistánské části Kašmíru s Čínou v oblasti ledovce Baltoro.

Pokořitelem je i Pavel Bém

K2 je technické pojmenování, které hora získala při britských měřeních, domorodci ji nazývají Čogori (velká nebo královská hora) a Číňané Qogir.

Premiérovými pokořiteli K2 se stali 31. července 1954 Italové Lino Lacedelli a Achille Compagnoni. Poté hora odolávala dobytí až do roku 1977.

Podle většiny zdrojů celkem zdolalo K2 306 horolezců, z toho 12 žen, 81 jich zde zahynulo.

Prvním Čechem, který horu zdolal, byl v letech 1983 a 1986 Josef Rakoncaj, který se také stal prvním horolezcem světa, který K2 vylezl dvakrát. Překonán byl až v roce 2001. Jako další Čech zdolal tuto horu až v roce 2007 Libor Uher a v roce 2012 horu vylezl, ale s použitím kyslíku, bývalý pražský primátor Pavel Bém.

Co bude pro Jaroše dál?

Když online deník Aktuálně.cz dělal s Radkem Jarošem rozhovor před zhruba dvěma měsíci při příležitosti jeho padesátin, padla i otázka na to, co bude dělat dál, pokud se mu podaří na K2 vylézt.

"Bylo by to samozřejmě krásné naplnění cíle. Konec lezení by to ale neznamenalo, i když bych se samozřejmě přesunul na nižší kopce a skalky," řekl tehdy Jaroš. "Je otázka, zda bych ještě pomýšlel na nějakou himálajskou osmitisícovku. Leda kdyby přišla nějaká lákavá nabídka, třeba nějaký prvovýstup," uvažoval Jaroš.

Projekt Koruna planety, tedy nejvyšší vrcholy všech kontinentů, by ho nelákal?

"Několik lidí mi už říkalo, abych to zkusil. Ale má to už myslím hodně horolezců, je to podstatně jednodušší," uvažoval ještě před zdoláním K2 Jaroš.

"Ale oba projekty mají vylezeny dva lidi a tím to možná končí, z tohoto hlediska by to mohlo být zajímavé. A na druhou stranu, proč bych si na stará kolena nemohl trochu pocestovat po sedmi kontinentech, že?" uzavřel Jaroš.

 

Právě se děje

Další zprávy