Horní nebo Severní Makedonie. Řecký a makedonský premiér budou jednat o sporném názvu státu

ČTK ČTK
12. 5. 2018 21:22
Řecko se od vyhlášení nezávislosti Makedonie na Jugoslávii před 27 lety brání tomu, aby sousední země užívala název totožný s pojmenováním jeho severní části.
Demonstrace v Řecku proti názvu Makedonie, únor 2018.
Demonstrace v Řecku proti názvu Makedonie, únor 2018. | Foto: Reuters

Atény - Dlouholetý spor mezi Makedonií a Řeckem o název státu Makedonie se brzy přesune na úroveň předsedů vlád.

Podle sobotního sdělení vyjednavače OSN Matthewa Nimetze se jej 17. května na okraji summitu Evropské unie (EU) se zeměmi západního Balkánu v bulharské Sofii pokusí vyřešit řecký premiér Alexis Tsipras a makedonský předseda vlády Zoran Zaev.

Nimetz dohodu o setkání oznámil po více než šestihodinovém jednání s ministry zahraničí obou zemí, makedonským Nikolou Dimitrovem a řeckým Nikosem Kotziasem na předměstí Atén. Skončené rozhovory označil za velmi seriózní, intenzivní a pozitivní.

Řecko se od vyhlášení nezávislosti Makedonie na Jugoslávii před 27 lety brání tomu, aby sousední země užívala název totožný s pojmenováním jeho severní části. Atény se obávají vznášení možných územních nároků a kvůli sporu zablokovaly zahájení rozhovorů o přistoupení této bývalé jugoslávské republiky k EU i její členství v NATO.

Jako nejpravděpodobnější budoucí název se jeví Horní Makedonie nebo Severní Makedonie. Za ústupek, že v názvu se jméno Makedonie objeví, ale Atény požadují, aby Skopje změnilo ústavu a nové jméno do ní zaneslo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy