Horní nebo Severní Makedonie. Řecký a makedonský premiér budou jednat o sporném názvu státu

ČTK ČTK
12. 5. 2018 21:22
Řecko se od vyhlášení nezávislosti Makedonie na Jugoslávii před 27 lety brání tomu, aby sousední země užívala název totožný s pojmenováním jeho severní části.
Demonstrace v Řecku proti názvu Makedonie, únor 2018.
Demonstrace v Řecku proti názvu Makedonie, únor 2018. | Foto: Reuters

Atény - Dlouholetý spor mezi Makedonií a Řeckem o název státu Makedonie se brzy přesune na úroveň předsedů vlád.

Podle sobotního sdělení vyjednavače OSN Matthewa Nimetze se jej 17. května na okraji summitu Evropské unie (EU) se zeměmi západního Balkánu v bulharské Sofii pokusí vyřešit řecký premiér Alexis Tsipras a makedonský předseda vlády Zoran Zaev.

Nimetz dohodu o setkání oznámil po více než šestihodinovém jednání s ministry zahraničí obou zemí, makedonským Nikolou Dimitrovem a řeckým Nikosem Kotziasem na předměstí Atén. Skončené rozhovory označil za velmi seriózní, intenzivní a pozitivní.

Řecko se od vyhlášení nezávislosti Makedonie na Jugoslávii před 27 lety brání tomu, aby sousední země užívala název totožný s pojmenováním jeho severní části. Atény se obávají vznášení možných územních nároků a kvůli sporu zablokovaly zahájení rozhovorů o přistoupení této bývalé jugoslávské republiky k EU i její členství v NATO.

Jako nejpravděpodobnější budoucí název se jeví Horní Makedonie nebo Severní Makedonie. Za ústupek, že v názvu se jméno Makedonie objeví, ale Atény požadují, aby Skopje změnilo ústavu a nové jméno do ní zaneslo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Zemřela tenisová legenda Hardová

Ve věku 85 let zemřela ve čtvrtek americká členka tenisové Síně slávy a vítězka tří grandslamů ve dvouhře Darlene Hardová. Ještě větší úspěchy slavila vyznavačka stylu servis-volej ve čtyřhře, v níž v 50. a 60. letech minulého století vybojovala celkem 18 grandslamových trofejí.

Hardová si na turnajích velké čtyřky zahrála ve dvouhře sedm finále, uspěla dvakrát v New Yorku a v roce 1960 i v Paříži. Ve čtyřhře se radovala také ve Wimbledonu, k 13 titulům přidala pět v mixu. Dvakrát slavila po boku legendárního Australana Roda Lavera.

V neoficiálním ročním světovém žebříčku se v letech 1957 až 1963 dostala do první desítky, třikrát byla druhá. Po ukončení hráčské kariéry se krátce věnovala trénování, poté přes 40 let pracovala ve vydavatelství Jihokalifornské univerzity.

Další zprávy