Hormon zničí požitek z marihuany, má pomoci závislým

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 1. 2014 11:50
Pregnenolon blokuje psychoaktivní účinek THC na mozkové receptory.
Foto: Policie ČR

Paříž - Jen několik dní poté, co americký stát Colorado legalizoval rekreační užívání konopných produktů, se francouzští vědci pochlubili objevem látky, která v mozku blokuje účinek THC.

Hormon pregnenolon se v těle tvoří přirozeně a u kuřáků konopí čí hašiše slouží mimo jiné k postupnému odbourání účinku tetrahydrocannabinolu.

Pokud je ale podán uměle, může nástupu účinku na lidskou psychiku úplně zabránit, tvrdí vědci z francouzského Institutu pro lékařský a medicínský výzkum (INSERM).

Krysy to "nezhulilo"

Své závěry opírají o pokusy na krysách, v jejichž mozcích hormon působil na tzv. CB1 receptory. Zabránil totiž tomu, aby se na něj účinná látka marihuany navázala. Pokud by stejný mechanismus fungoval i u lidí, nezažili by kuřáci konopí kýženou euforii.

Účinek uměle podaného hormonu je nicméně dočasný, takže by musel být pro dosažení preventivního efektu vyvíjený přípravek podáván opakovaně.

Zábavu lidem kazit nemíníme

"Účelem tohoto objevu není připravit někoho o potěšení, nýbrž učinit pokrok v léčbě závislosti, jakožto i pomoci využít léčebný potenciál marihuany bez vedlejších účinků, jako jsou poruchy chování nebo somatické (tělesné) změny," potvrdil serveru zpravodajské stanice France 24 vedoucí výzkumného týmu Pier Vincenzo Piazza.

Klinické testování nového přípravku na lidech by mělo začít během příštích osmnácti měsíců. Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) užívá celosvětově konopné produkty 147 milionů lidí, což odpovídá přibližně 2,5 procenta populace.

Výše zmíněné Colorado není jediným státem USA, v němž se má stát kouření "trávy" pro zábavu legální.

Ještě letos povolí rekreační užívání stát Washington; následovat ho budou Arizona, Kalifornie, Maine, Massachusetts, Montana, Nevada a Oregon. V Evropě toleruje kouření marihuany Nizozemsko.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy