Hormon zničí požitek z marihuany, má pomoci závislým

Petr Jemelka Petr Jemelka
5. 1. 2014 11:50
Pregnenolon blokuje psychoaktivní účinek THC na mozkové receptory.
Foto: Policie ČR

Paříž - Jen několik dní poté, co americký stát Colorado legalizoval rekreační užívání konopných produktů, se francouzští vědci pochlubili objevem látky, která v mozku blokuje účinek THC.

Hormon pregnenolon se v těle tvoří přirozeně a u kuřáků konopí čí hašiše slouží mimo jiné k postupnému odbourání účinku tetrahydrocannabinolu.

Pokud je ale podán uměle, může nástupu účinku na lidskou psychiku úplně zabránit, tvrdí vědci z francouzského Institutu pro lékařský a medicínský výzkum (INSERM).

Krysy to "nezhulilo"

Své závěry opírají o pokusy na krysách, v jejichž mozcích hormon působil na tzv. CB1 receptory. Zabránil totiž tomu, aby se na něj účinná látka marihuany navázala. Pokud by stejný mechanismus fungoval i u lidí, nezažili by kuřáci konopí kýženou euforii.

Účinek uměle podaného hormonu je nicméně dočasný, takže by musel být pro dosažení preventivního efektu vyvíjený přípravek podáván opakovaně.

Zábavu lidem kazit nemíníme

"Účelem tohoto objevu není připravit někoho o potěšení, nýbrž učinit pokrok v léčbě závislosti, jakožto i pomoci využít léčebný potenciál marihuany bez vedlejších účinků, jako jsou poruchy chování nebo somatické (tělesné) změny," potvrdil serveru zpravodajské stanice France 24 vedoucí výzkumného týmu Pier Vincenzo Piazza.

Klinické testování nového přípravku na lidech by mělo začít během příštích osmnácti měsíců. Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) užívá celosvětově konopné produkty 147 milionů lidí, což odpovídá přibližně 2,5 procenta populace.

Výše zmíněné Colorado není jediným státem USA, v němž se má stát kouření "trávy" pro zábavu legální.

Ještě letos povolí rekreační užívání stát Washington; následovat ho budou Arizona, Kalifornie, Maine, Massachusetts, Montana, Nevada a Oregon. V Evropě toleruje kouření marihuany Nizozemsko.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy