Horko ukusuje ledovce a vydává po sto letech těla vojáků

Martin Novák Martin Novák
16. 8. 2015 16:09
Extrémně teplé počasí na severu Itálie urychlilo tání ledovců. Objevují se další svědectví o první světové válce.
Jeden z alpských ledovců.
Jeden z alpských ledovců. | Foto: Reuters

ŘímHorkoAlpách ukusuje ledovce a ty vydávají po téměř století svědectví o první světové válce.

Nedaleko průsmyku Gavia lidé v tajícím ledovci našli ostatky muže. Jde o vojáka, který zde velmi pravděpodobně přišel o život v září 1918 v bitvě o San Matteo.

Ta se odehrávala ve výšce kolem 3000 metrů nad mořem, střeli se v ní vojáci Rakouska-Uherska a Itálie. Šlo tak patrně o nejvýše položené bojiště ve známých dějinách Evropy (na světě drží rekord střelba mezi pákistánskou a indickou armádou na ledovci Siačen zhruba 6000 metrů nad mořem).

Voják, jehož jméno je neznámé, byl pohřben ve vesnici San Rocco.

Není první, jehož ostatky se v důsledku teplejšího počasí a tání našly. Na podzim 2013 vydal těla dvou rakouských vojáků, zahynuvších ve věku sedmnáct a osmnáct let, ledovec Presena.

Nadace pro ochranu hor, která sídlí ve městě Aosta, uvádí, že teploty překračující čtyřicet stupňů v Itálii urychlily tání alpských ledovců. Monitoruje situaci například v okolí Mont Blanku, u města Thuile na italsko-francouzské hranici nebo na ledovci Grand Vallon Timorion.

"Rok 2015 je rokem velké ztráty ledovců v údolí Aosta,“ cituje ze zprávy nadace agentura Ansa.

Itálii - včetně severní části země – letos postihlo dlouho nevídané vedro a internetem po celém světě kolovaly před několika dny záběry automobilu, na kterém se v prudkém slunci roztavují části z plastu a gumy.

Fotografie pocházely z Caorle nedaleko Benátek.

Podle italských úřadů během léta zemřelo na následky horka v zemi přes sto lidí, nejvíce v provincii Piedmont na severozápadě země, v Toskánsku a na Sardinii.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 40 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy