Vlny veder nejsou náhoda. Horká léta posledních tří desetiletí jsou nejteplejší za 2000 let

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
29. 1. 2016 20:30
Odborníci se pustili do rozsáhlé analýzy vývoje teplot za posledních 2000 let. Zjistili, že v žádném jiném období nestoupaly teploty v letních měsících tak vysoko, jako tomu bylo během posledních 30 let. Sice je oteplování z velké části způsobeno činností člověka, teplotní proměny ale probíhaly i v minulosti. Ze studie vyplývá, že právě přirozené proměny jsou vědci v současné době podceňovány. V budoucnu nás proto mohou čekat ještě silnější vlny veder, než se dnes předpokládá.
Vlna veder v loňském roce nezasáhla Evropu poprvé.
Vlna veder v loňském roce nezasáhla Evropu poprvé. | Foto: Reuters

Londýn - Letní měsíce během posledních 30 let jsou podle odborníků nejteplejší za uplynulá dvě tisíciletí.

Na sklonku loňského roku se objevovaly zprávy, že právě rok 2015 byl nejteplejším rokem v historii. Tedy alespoň od doby, kdy se začaly uchovávat záznamy o měření teploty.

Nová, rozsáhlejší studie, které se účastnili výzkumní pracovníci ze 13 zemí světa, se pokusila zasadit naměřené roční teploty během posledních 30 let do širšího kontextu.

Zjistili tak například, že první století bylo překvapivě o něco teplejší než dvacáté. Nebo že mezi čtvrtým a sedmým stoletím se v Evropě ochladilo, aby s příchodem středověku teploty opět vzrostly.

Největší teplotní nárůst byl ale zaznamenán během posledních 30 let. Od roku 1986 se v Evropě letní měsíce oteplily průměrně o 1,3 stupně Celsia.

Léta s sebou přinesla několik vln veder, z nichž nejvýraznější byly v roce 2003, 2010 a 2015.

Lidská činnost není jedinou příčinou, příroda se podceňuje

Pomocí historických dokumentů a zkoumání letokruhů se vědci pokusili rekonstruovat roční teploty v historii sahající až do období před 2100 lety.

Přišli na to, že v minulosti byly přirozené změny v teplotách větší, než se předpokládalo. Přesto se nejvýraznější zvýšení teplot objevilo právě v posledních 30 letech.

"Máme teď k dispozici teplotní hodnoty pro každý rok zvlášť za posledních 200 let a opravdu překvapivé je, že během té doby nenajdeme jiné období 30 let, které by bylo teplejší než to poslední. To jsme opravdu nečekali," cituje server BBC doktora Dannyho McCarrola z Univerzity Swansea ve Velké Británii, který se výzkumu účastnil.

Dlouhodobá měření potvrzují oteplování klimatického systému, která jsou způsobená z velké části lidskou činností. Proto se všeobecně předpokládá, že i na lidech bude do jisté míry záležet, jestli bude tento trend pokračovat.

V nové studii se odborníci rozhodli testovat moderní klimatické modely a vytvořit na jejich základě zpětné předpovědi. Zjistili však, že tyto metody nedokážou obsáhnout celý rozměr změn klimatu, protože podceňují jeho přirozenou proměnu.

Znamená to, že současné předpovědi podceňují přirozené proměny, a tudíž i další vlny veder, které by Evropu vždy během léta mohly v nadcházejících letech postihnout.

To, že k nim přispívá člověk, však vědci rozhodně nevylučují. "Těch posledních 30 let leží za hranicí přirozené proměnlivosti teplot," vysvětluje doktor McCarrol.

Chci být optimistou, chci věřit tomu, že na klimatické konferenci dojde k nějaké shodě, říká vedoucí centra CzechGlobe Michal Marek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 6 minutami

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla.

Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti celé události a příčinu pádu osoby, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

ÚOHS potrestal pět firem, uzavřely kartelovou dohodu na IT zakázku v Přerově

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal pět společností, které se zabývají přenosem dat a informací, pokutami v souhrnné výši přesahující 118 milionů korun. Důvodem byla kartelová dohoda, kterou firmy AutoCont, Tesco SW, O2 Czech Republic, Emos a Bach systems uzavřely o veřejné zakázce vypsané přerovskou radnicí. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

Kartelovou dohodu úřad potrestal letos v únoru, o rozhodnutí ale informoval až nyní po nástupu nového předsedy Petra Mlsny. Ten chce o rozhodnutích informovat častěji a více je zdůvodňovat.

"Uvedené společnosti si prostřednictvím vzájemných kontaktů a výměny informací rozdělily plnění veřejné zakázky zadávané městem Přerovem a všechny (s výjimkou společnosti O2 Czech Republic) se podílely i na tvorbě zadání předmětné zakázky, a to vše s cílem ovlivnit její výsledek tak, aby nabídka, na jejímž plnění se budou všichni účastníci řízení podílet, byla vítězná," uvedl úřad v tiskové zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy