Vlny veder nejsou náhoda. Horká léta posledních tří desetiletí jsou nejteplejší za 2000 let

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
29. 1. 2016 20:30
Odborníci se pustili do rozsáhlé analýzy vývoje teplot za posledních 2000 let. Zjistili, že v žádném jiném období nestoupaly teploty v letních měsících tak vysoko, jako tomu bylo během posledních 30 let. Sice je oteplování z velké části způsobeno činností člověka, teplotní proměny ale probíhaly i v minulosti. Ze studie vyplývá, že právě přirozené proměny jsou vědci v současné době podceňovány. V budoucnu nás proto mohou čekat ještě silnější vlny veder, než se dnes předpokládá.
Vlna veder v loňském roce nezasáhla Evropu poprvé.
Vlna veder v loňském roce nezasáhla Evropu poprvé. | Foto: Reuters

Londýn - Letní měsíce během posledních 30 let jsou podle odborníků nejteplejší za uplynulá dvě tisíciletí.

Na sklonku loňského roku se objevovaly zprávy, že právě rok 2015 byl nejteplejším rokem v historii. Tedy alespoň od doby, kdy se začaly uchovávat záznamy o měření teploty.

Nová, rozsáhlejší studie, které se účastnili výzkumní pracovníci ze 13 zemí světa, se pokusila zasadit naměřené roční teploty během posledních 30 let do širšího kontextu.

Zjistili tak například, že první století bylo překvapivě o něco teplejší než dvacáté. Nebo že mezi čtvrtým a sedmým stoletím se v Evropě ochladilo, aby s příchodem středověku teploty opět vzrostly.

Největší teplotní nárůst byl ale zaznamenán během posledních 30 let. Od roku 1986 se v Evropě letní měsíce oteplily průměrně o 1,3 stupně Celsia.

Léta s sebou přinesla několik vln veder, z nichž nejvýraznější byly v roce 2003, 2010 a 2015.

Lidská činnost není jedinou příčinou, příroda se podceňuje

Pomocí historických dokumentů a zkoumání letokruhů se vědci pokusili rekonstruovat roční teploty v historii sahající až do období před 2100 lety.

Přišli na to, že v minulosti byly přirozené změny v teplotách větší, než se předpokládalo. Přesto se nejvýraznější zvýšení teplot objevilo právě v posledních 30 letech.

"Máme teď k dispozici teplotní hodnoty pro každý rok zvlášť za posledních 200 let a opravdu překvapivé je, že během té doby nenajdeme jiné období 30 let, které by bylo teplejší než to poslední. To jsme opravdu nečekali," cituje server BBC doktora Dannyho McCarrola z Univerzity Swansea ve Velké Británii, který se výzkumu účastnil.

Dlouhodobá měření potvrzují oteplování klimatického systému, která jsou způsobená z velké části lidskou činností. Proto se všeobecně předpokládá, že i na lidech bude do jisté míry záležet, jestli bude tento trend pokračovat.

V nové studii se odborníci rozhodli testovat moderní klimatické modely a vytvořit na jejich základě zpětné předpovědi. Zjistili však, že tyto metody nedokážou obsáhnout celý rozměr změn klimatu, protože podceňují jeho přirozenou proměnu.

Znamená to, že současné předpovědi podceňují přirozené proměny, a tudíž i další vlny veder, které by Evropu vždy během léta mohly v nadcházejících letech postihnout.

To, že k nim přispívá člověk, však vědci rozhodně nevylučují. "Těch posledních 30 let leží za hranicí přirozené proměnlivosti teplot," vysvětluje doktor McCarrol.

Chci být optimistou, chci věřit tomu, že na klimatické konferenci dojde k nějaké shodě, říká vedoucí centra CzechGlobe Michal Marek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 39 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy