Hořící autobusy a slzný plyn. Příznivci Bolsonara se v metropoli střetli s policií

ČTK ČTK
13. 12. 2022 10:56
Příznivci brazilského prezidenta Jaira Bolsonara se v noci na úterý snažili obsadit sídlo federální policie v hlavním městě Brasília. Policejní jednotky jim v tom zabránily a s demonstranty se střetly v ulicích, uvedla agentura AFP. Demonstranti reagovali na zatčení jednoho z pořadatelů protestů proti vítězství levicového kandidáta Luize Inácia Luly da Silva v prezidentských volbách.

Protesty vypukly v pondělí večer místního času před sídlem federální policie v Brasílii. Shromáždili se tam příznivci prezidenta Jaira Bolsonara, kteří požadovali propuštění jednoho z pořadatelů demonstrací proti zvolení levicového kandidáta a exprezidenta Luly do čela země. Muž je vyšetřován z pořádání protidemokratických protestů.

Policie se snažila dav rozehnat za použití slzného plynu. Demonstranti na ni pak zaútočili házením předmětů a pyrotechniky. Poničeno a zapáleno bylo i několik vozů a autobusů. Úřady neuvedly, kolik lidí bylo zadrženo.

Protesty příznivců odstupujícího prezidenta Jaira Bolsonara po potvrzení vítěze brazilských voleb, jeho rivala Luize Inácia Luly da Silva.
Protesty příznivců odstupujícího prezidenta Jaira Bolsonara po potvrzení vítěze brazilských voleb, jeho rivala Luize Inácia Luly da Silva. | Foto: Reuters

Sídlo policie se nachází nedaleko hotelu, kde v hlavním městě pobývá Lula. Podle některých zdrojů demonstranti protestovali i před touto budovou. Podle Lulova týmu byl však zvolený prezident po celou dobu v bezpečí.

Po Lulově vítězství v druhém kole prezidentských voleb na konci října vyšly do ulic tisíce příznivců jeho soupeře, stávajícího prezidenta a krajně pravicového politika Bolsonara. Několik dní po volbách demonstranti blokovali dálnice a silnice, pak se začali scházet před armádními posádkami a vyzývali vojáky, aby zabránili předání moci novému prezidentovi. Armáda ale dala najevo, že nic takového se nechystá podniknout.

Lula v pondělí dostal od volebních orgánů osvědčení o zvolení do prezidentského úřadu. Druhé kolo voleb vyhrál s 50,9 procenta preferencí. Jeho soupeř Bolsonaro před volbami často mluvil o tom, že brazilský systém volby je zranitelný a umožňuje podvody, což ale volební orgány odmítly. Svou porážku neuznal a po neúspěšném druhém kole voleb velmi omezil veřejná vystoupení. Lula vstoupí do funkce 1. ledna.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy