V Hongkongu si připomněli výročí protestů. Policie zadržela nejméně tři demonstranty

ČTK ČTK
13. 6. 2021 7:45
Hongkongská policie v sobotu, kdy uplynuly dva roky od začátku velkých protestů, při nichž zastánci demokracie zaplavili ulice této bývalé britské kolonie, zatkla nejméně tři demonstranty. V neděli o tom informovala agentura Reuters.
Masové demonstrace v Hongkongu z června roku 2019
Masové demonstrace v Hongkongu z června roku 2019 | Foto: Reuters

Zatčení jsou podle policie muži ve věku 15 až 19 let, kteří se dopustili výtržností a odmítli se legitimovat. Nejméně deset dalších lidí si policie předvolala, jelikož porušili zákaz shromažďování.

Podle sdělení úřadů tomu předcházely protesty ve čtvrtích Kowloon a Mongkok, kde demonstranti skandovali hesla porušující národní bezpečnostní zákon, který v Hongkongu platí od loňského června. Část účastníků protestní akce podle policie zablokovala silnice odpadkovými koši a různými předměty, čímž ohrožovali veřejné zdraví a bezpečnost.

V sobotu se v Hongkongu shromáždily malé skupinky lidí, aby si připomněly dva roky od začátku velkých prodemokratických protestů. Tisíce lidí tehdy obklopily sídlo parlamentu ve snaze zabránit přijetí zákona, který měl umožnit vydávání zatčených lidí do pevninské Číny. Protesty, při nichž policie proti demonstrantům nasadila slzný plyn a střílela gumové projektily, trvaly skoro sedm měsíců. Čínské úřady odmítly ustoupit a vnutily nakonec Hongkongu zákon o národní bezpečnosti, který umožnil zatčení stovek lidí.

Podle kritiků je nový bezpečnostní zákon porušením zásady "jedna země, dva systémy", k jejímuž dodržování na 50 let se Čína zavázala, když správu nad Hongkongem přebírala od Británie v roce 1997.

V sobotu bylo v Hongkongu podle deníku South China Morning Post nasazeno zhruba 2000 policistů.

V předvečer protestů policie informovala, že zatkla dva lidi pro podezření z podněcování k nezákonnému shromažďování. Skupina studentských aktivistů uvedla, že policie zatkla dva její lídry.

V neděli v Hongkongu podle Reuters žádné protesty zaznamenány nebyly.

Video: Policie v Hongkongu tvrdě zasáhla proti 12leté dívce

Policie v Hongkongu tvrdě zasáhla proti 12leté dívce. | Video: Facebook / HKUST Radio News Reporting Team
 

Právě se děje

před 1 hodinou

U Pacova zemřel cyklista, policie ho našla v příkopu

Mrtvého cyklistu našla policie dnes v příkopu mezi městem Pacov a obcí Cetoraz na Pelhřimovsku. Totožnost muže zatím policie nezná. Pravděpodobně zemřel poté, co se mu udělalo špatně. ČTK to dnes řekla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Na místo vyjela policie po 10:30. Muž ležel v příkopu u silnice II/129. "Bohužel bez známek života. Podle prvního vyjádření lékaře to spíš vypadá, že mohl mít zdravotní indispozici. S největší pravděpodobností to nebude nehoda v klasickém slova smyslu, že by ho někdo srazil," řekla mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy