V Hongkongu si připomněli výročí protestů. Policie zadržela nejméně tři demonstranty

ČTK ČTK
13. 6. 2021 7:45
Hongkongská policie v sobotu, kdy uplynuly dva roky od začátku velkých protestů, při nichž zastánci demokracie zaplavili ulice této bývalé britské kolonie, zatkla nejméně tři demonstranty. V neděli o tom informovala agentura Reuters.
Masové demonstrace v Hongkongu z června roku 2019
Masové demonstrace v Hongkongu z června roku 2019 | Foto: Reuters

Zatčení jsou podle policie muži ve věku 15 až 19 let, kteří se dopustili výtržností a odmítli se legitimovat. Nejméně deset dalších lidí si policie předvolala, jelikož porušili zákaz shromažďování.

Podle sdělení úřadů tomu předcházely protesty ve čtvrtích Kowloon a Mongkok, kde demonstranti skandovali hesla porušující národní bezpečnostní zákon, který v Hongkongu platí od loňského června. Část účastníků protestní akce podle policie zablokovala silnice odpadkovými koši a různými předměty, čímž ohrožovali veřejné zdraví a bezpečnost.

V sobotu se v Hongkongu shromáždily malé skupinky lidí, aby si připomněly dva roky od začátku velkých prodemokratických protestů. Tisíce lidí tehdy obklopily sídlo parlamentu ve snaze zabránit přijetí zákona, který měl umožnit vydávání zatčených lidí do pevninské Číny. Protesty, při nichž policie proti demonstrantům nasadila slzný plyn a střílela gumové projektily, trvaly skoro sedm měsíců. Čínské úřady odmítly ustoupit a vnutily nakonec Hongkongu zákon o národní bezpečnosti, který umožnil zatčení stovek lidí.

Podle kritiků je nový bezpečnostní zákon porušením zásady "jedna země, dva systémy", k jejímuž dodržování na 50 let se Čína zavázala, když správu nad Hongkongem přebírala od Británie v roce 1997.

V sobotu bylo v Hongkongu podle deníku South China Morning Post nasazeno zhruba 2000 policistů.

V předvečer protestů policie informovala, že zatkla dva lidi pro podezření z podněcování k nezákonnému shromažďování. Skupina studentských aktivistů uvedla, že policie zatkla dva její lídry.

V neděli v Hongkongu podle Reuters žádné protesty zaznamenány nebyly.

Video: Policie v Hongkongu tvrdě zasáhla proti 12leté dívce

Policie v Hongkongu tvrdě zasáhla proti 12leté dívce. | Video: Facebook / HKUST Radio News Reporting Team
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy