Hongkong vyhlíží další masové demonstrace, vláda ignorovala ultimátum

ČTK ČTK
20. 6. 2019 14:11
Správkyně Hongkongu Carrie Lamová ignorovala lhůtu, kterou jí dali demonstranti ke stažení návrhu zákona, jenž by umožňoval vydávat osoby podezřelé z trestných činů z Hongkongu do pevninské Číny. Lamová, za níž stojí vláda v Pekingu, pod tlakem masových protestů o víkendu schvalování zákona odložila na neurčito. Studentské skupiny ji ale na internetu vyzvaly, aby návrh zákona zcela stáhla do čtvrtečních 17:00 místního času (11:00 středoevropského času), jinak lidé vyjdou v pátek znovu masově do ulic.
Demonstrace v Hongkongu.
Demonstrace v Hongkongu. | Foto: Reuters

Organizátoři demonstrací rovněž požadují, aby vláda zprostila obvinění všechny občany zadržené při protestech minulý týden a obvinila policii z násilí vůči demonstrantům. Po Lamové chtějí, aby podala demisi.

Aktivisté v minulých dnech uvedli, že pokud nebudou požadavky prodemokratické opozice do dané lhůty splněny, obklopí demonstranti v pátek znovu vládní komplex v centru Hongkongu. Podle agentury AP se už ve čtvrtek vpodvečer místního času začali demonstranti kolem sídla vlády a parlamentu scházet.

V neděli se demonstrací proti extradičnímu zákonu v sedmimilionovém Hongkongu účastnily podle organizátorů téměř dva miliony lidí, podle policie bylo ale účastníků 338 000. Šlo o rekordní počet demonstrantů od opětovného připojení Hongkongu k Číně v roce 1997. Minulý týden ve středu utrpělo 80 lidí zranění, když policie zasáhla proti demonstrantům slzným plynem, vodními děly a gumovými projektily.

Návrh zákona předložený hongkongskou vládou podle prodemokratických kritiků narušuje právní nezávislost poloautonomního regionu. Lidé vydaní do Číny by tam mohli podle demonstrantů čelit vágním obviněním z ohrožení národní bezpečnosti a nespravedlivým procesům.

Lamová se sice na úterní tiskové konferenci osobně omluvila za krizi, kterou návrh extradičního zákona vyvolal, žádné další ústupky ale neslíbila. Prohlásila naopak, že má v úmyslu dokončit svůj mandát a znovu získat důvěru veřejnosti. Znamená to, že by zůstala v úřadu ještě další tři roky.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy