reklama
 
 

Hongkong vyhlíží další masové demonstrace, vláda ignorovala ultimátum

20. 6. 2019 14:11
Správkyně Hongkongu Carrie Lamová ignorovala lhůtu, kterou jí dali demonstranti ke stažení návrhu zákona, jenž by umožňoval vydávat osoby podezřelé z trestných činů z Hongkongu do pevninské Číny. Lamová, za níž stojí vláda v Pekingu, pod tlakem masových protestů o víkendu schvalování zákona odložila na neurčito. Studentské skupiny ji ale na internetu vyzvaly, aby návrh zákona zcela stáhla do čtvrtečních 17:00 místního času (11:00 středoevropského času), jinak lidé vyjdou v pátek znovu masově do ulic.

Organizátoři demonstrací rovněž požadují, aby vláda zprostila obvinění všechny občany zadržené při protestech minulý týden a obvinila policii z násilí vůči demonstrantům. Po Lamové chtějí, aby podala demisi.

Aktivisté v minulých dnech uvedli, že pokud nebudou požadavky prodemokratické opozice do dané lhůty splněny, obklopí demonstranti v pátek znovu vládní komplex v centru Hongkongu. Podle agentury AP se už ve čtvrtek vpodvečer místního času začali demonstranti kolem sídla vlády a parlamentu scházet.

V neděli se demonstrací proti extradičnímu zákonu v sedmimilionovém Hongkongu účastnily podle organizátorů téměř dva miliony lidí, podle policie bylo ale účastníků 338 000. Šlo o rekordní počet demonstrantů od opětovného připojení Hongkongu k Číně v roce 1997. Minulý týden ve středu utrpělo 80 lidí zranění, když policie zasáhla proti demonstrantům slzným plynem, vodními děly a gumovými projektily.

Návrh zákona předložený hongkongskou vládou podle prodemokratických kritiků narušuje právní nezávislost poloautonomního regionu. Lidé vydaní do Číny by tam mohli podle demonstrantů čelit vágním obviněním z ohrožení národní bezpečnosti a nespravedlivým procesům.

Lamová se sice na úterní tiskové konferenci osobně omluvila za krizi, kterou návrh extradičního zákona vyvolal, žádné další ústupky ale neslíbila. Prohlásila naopak, že má v úmyslu dokončit svůj mandát a znovu získat důvěru veřejnosti. Znamená to, že by zůstala v úřadu ještě další tři roky.

autor: ČTK | 20. 6. 2019 14:11

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama