Hongkong odložil schvalování sporného zákona o vydávání podezřelých osob do zahraničí

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 6. 2019 11:45
Správkyně Hongkongu Carrie Lamová oznámila odklad schvalování zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu. Návrh zákona, který by umožnil vydávat podezřelé do zemí, s nimiž Hongkong nemá smlouvu o vydávání, tedy i do pevninské Číny, vyvolal masové protesty. Hongkong je bývalá britská kolonie, předaná Číně v roce 1997 v rámci principu jedna země, dva systémy, což garantuje určitou autonomii v oblasti justice, legislativy a ekonomického systému. Kritici se obávají, že Čína by zákona využila k pronásledování svých oponentů a že norma utuží čínskou kontrolu nad Hongkongem. Vedení Hongkongu tvrdí, že zákon zabrání tomu, aby se bývalá kolonie stala útočištěm zločinců.
Sporný zákon vyvolal v Hongkongu masové protesty. Kritici se obávají, že Čína by zákona využila k pronásledování svých oponentů a utužení kontroly nad Hongkongem.
Sporný zákon vyvolal v Hongkongu masové protesty. Kritici se obávají, že Čína by zákona využila k pronásledování svých oponentů a utužení kontroly nad Hongkongem. | Foto: Reuters

Lamová po nočním jednání s kabinetem novinářům řekla, že k rozhodnutí dospěla kvůli nespokojenosti, kterou občané projevují, a že odklad je časově neomezený. Své vystoupení zahájila konstatováním, že Hongkong musí chránit zákon a pořádek a že se správa snažila sblížit názorové rozdíly.

Správkyně prohlásila, že legislativní proces kolem zákona bude zastaven a že o dalším postupu se rozhodne po všeobecné konzultaci. "Budeme komunikovat se společností, více vysvětlovat a více naslouchat. Vláda bude otevřená názorům o zákonu," řekla Lamová.

"Podle mé zkušenosti nelze tuto názorovou výměnu stihnout ještě letos," řekla Lamová. Přitom vyloučila, že by zákon do konce roku dostal zpět do Zákonodárné rady, a prohlásila, že pro konzultace s veřejností nebyl stanoven žádný časový limit.

Podle hongkongského tisku se dnešním rozhodnutím pouze pozastavil proces druhého čtení, které může být kdykoli obnoveno upozorněním, jež musí být vydáno parlamentu s dvanáctidenním předstihem. South China Morning Post napsal, že pokud ovšem vláda nevrátí zákon do hry do července 2020, příslušný legislativní proces automaticky skončí.

"Snažila jsem se přispět k harmonizaci společnosti"

Lamová přiznala, že postup vlády nebyl správný, což vyvolalo "velký konflikt v Hongkongu, který byl v minulých dvou letech relativně klidný". "Mnoho lidí bylo zklamáno, zarmouceno a pociťovalo lítost. Přijmeme kritiku upřímně a s pokorou," řekla Lamová. Při odpovědi na otázku o neurčitosti odkladu řekla, že návrh zákona není zrušen, protože je stále třeba vyřešit zákonné nedostatky.

Zpravodajský server Hongkong Free Press napsal před tiskovou konferencí, že síla protestů z tohoto týdne bude znamenat konec Lamové. Správkyně bude muset odstoupit nyní, nebo později, soudí zpravodajci.

Lamová se na tiskové konferenci dotazu na téma rezignace vyhnula. Sdělila pouze, že se po dva roky v úřadě snažila přispět k harmonizaci společnosti.

Hájila také postup policie při protestech s tím, že na televizních záběrech je vidět, že mnoho účastníků na policisty útočilo. Příznivě se vyjádřila k Pekingu. Na dotaz, zda se odkladem nedostala do potíží s Pekingem, řekla, že centrální vláda projevuje "porozumění, důvěru, respekt a podporu".

Milion protestujících 

Lamová také prohlásila, že je odpovědná jak vůči Pekingu, tak vůči Hongkongu a že jakýkoli její krok musí být zákonný. Účelem odkladu podle ní není lidi zpacifikovat nebo napravit poškozenou pověst vlády, ale obnovit společenský smír.

Minulou neděli v Hongkongu protestoval až milion lidí a ve středu desetitisíce demonstrantů zablokovaly ulice v okolí vládních institucí, aby zabránily projednávání zákona. Policie zasáhla slzným plynem a gumovými projektily. Zraněno bylo přes 80 lidí včetně dvacítky policistů a za mřížemi skončilo jedenáct osob.

Další velký protest je svolán na tuto neděli a podle organizátorů, jež citovala stanice CNN, se bude konat bez ohledu na oznámený odklad. Lidé se prý obávají, že jde jenom o taktický manévr Číny.

Demonstrace mají pokračovat, dokud návrh zákona nebude zrušen. To potvrdil Jimmy Sham z občanského sdružení ochránců lidských práv. "Musíme vládě říci, že lidé v Hongkongu budou dále manifestovat, dokud zákon nebude stažen," řekl.

Na dnešní tiskové konferenci také padly dotazy, zda se Lamová rozhodla pro odklad z obav před nedělní demonstrací. Správkyně odpověděla, že to s tím nemá co dělat. "Ve středu se vystupňovalo násilí, byla to vážná konfrontace," řekla. Je prý odhodlána zabránit dalším zraněním.

Video: Dron zachytil masové protesty v Hongkongu

Tisíce protestujících v Hongkongu blokují vstup budovy zákonodárného sboru a její okolí. | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 16 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy