Hongkong navzdory kritice zrušil 24hodinové vysílání rádia BBC, nahradil ho čínským rozhlasem

ČTK ČTK
4. 9. 2017 8:47
Napětí mezi Hongkongem a čínskou vládnoucí komunistickou stranou v posledních letech vzrostlo. Nyní hongkongská veřejnoprávní společnost nahradila 24hodinové vysílání kanálu BBC vysíláním čínské státní rozhlasové stanice. Mluvčí veřejnoprávní společnosti řekla, že za rozhodnutím není politický zřetel a že čínský rozhlas posílí kulturní výměnu.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Hongkong - Hongkongská veřejnoprávní mediální společnost RTHK zrušila na svých rozhlasových vlnách 24hodinové vysílání kanálu BBC World Service a nahradila ho státní rozhlasovou stanicí Číny. Podle kritiků je to známkou invazivní čínské kontroly bývalé britské kolonie, napsala agentura Reuters.

Napětí mezi Hongkongem a čínskou vládnoucí komunistickou stranou v posledních letech vzrostlo, zvláště kvůli občanské neposlušnosti v roce 2014, kdy desítky tisíc demonstrantů zablokovaly ulice na 79 dní a požadovaly plnou demokracii. Hongkong přešel ze správy Británie pod Čínu v roce 1997 se slibem širší autonomie.

Internetovou petici pod názvem "RTHK: Dejte nám zpět naši BBC World Service" již podepsalo téměř tisíc lidí. Chtějí zachovat pravidelné vysílání a tvrdí, že změna ve vysílání činí Hongkong více provinční a zahleděný do sebe. Nicméně RTHK, která je hlavní veřejnoprávní rozhlasovou i televizní stanicí ve městě, o půlnoci vyřadila kanál BBC z vysílání a nahradí ho čínskou státní stanicí China National Radio, která nevysílá citlivé nebo kritické zprávy o Číně. Vysílání je také převážně v mandarínštině než v kantonském dialektu, který je hlavním jazykem ve městě.

Mluvčí RTHK Amen Ngová agentuře Reuters řekla, že za rozhodnutím není politický zřetel a že čínský rozhlas posílí kulturní výměnu. Podle ní bude možné BBC World Service nadále poslouchat, ale pouze v noci od 23 hodin do sedmi do rána a příležitostně o víkendech. Další zaměstnanci však tvrdí, že rozhodnutí bylo prosazeno bez širších konzultací.

Někteří posluchači upozorňují, že tento krok by mohl poškodit důvěryhodnost RTHK v očích veřejnosti. Další uvádějí, že rozhodnutí je v souladu se snahou postupně učinit Hongkong součástí hlavní Číny. Rostoucí vliv Číny je již vidět v mnoha oblastech, včetně místní samosprávy, vymáhání práva, politiky, vzdělávání, soudnictví a sdělovacích prostředků.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy