Policie zastřelila teroristu, který řídil dodávku v Barceloně. Prozradilo ho, že byl "moc oblečen"

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 21. 8. 2017 20:40
Katalánská policie od čtvrtečního teroristického útoku zadržela nebo zabila všechny teroristy z dvanáctičlenné skupiny, která provedla vražedné útoky v Barceloně a Cambrils. Všichni byli marockého původu. Řidič dodávky z katalánské metropole zahynul v pondělí odpoledne při přestřelce s policií ve města Subirats.
Foto: CCTV

Barcelona - Všech dvanácti členů teroristické buňky z Katalánska je buď po smrti, nebo ve vazbě.

Ten hlavní - dvaadvacetiletý Younes Abouyaaqoub (Júnis abú Jakúb), přitom unikal až do pondělního odpoledne. Policie tohoto Maročana zastřelila ve městě Subirats. Policejní šéf Josep Lluís Trapero to potvrdil na tiskové konferenci. Řekl rovněž, že dvanáctičlenná teroristická buňka zodpovědná za atentáty v Katalánsku je zneškodněná, bezpečnostní operace ale pokračuje.

Policejní akci v městečku Subirats, které je vzdáleno asi hodinu autem na západ od Barcelony, spustil telefonát místní obyvatelky. Katalánská policie uvedla, že dostala avízo na podezřelou osobu v Subirats, která měla na sobě věc podobnou pásu s výbušninou.

Svědkyni podle policie mimo jiné zaujalo, že při vysokých teplotách byl muž poměrně teple oblečený. Při policejním zásahu byl Abouyaaqoub zastřelen ve vinici, kde se ukrýval. Podle listu El País křičel "Alláhu akbar" (Bůh je veliký).

Policie pak za pomoci robota zjistila, že pás, který měl muž na těle, je pouhou atrapou výbušniny. Také pět teroristů, které policie zastřelila v noci na pátek ve městě Cambrils, mělo na sobě pásy připomínající výbušninu. I v tomto případě se ukázalo, že šlo o napodobeniny.

Abouyaaqoub řídil ve čtvrtek na barcelonské pěší zóně Las Ramblas vraždící dodávku. Během jízdy dlouhé 600 metrů připravil o život třináct lidí a víc než sto zranil. Ve voze s ním nikdo další neseděl.

Na útěku 

Španělský deník El País na své webové stránce uvedl, že policie má záběry kamer, na kterých Abouyaaqoub krátce po útěku z dodávky prochází nedalekým tržištěm Mercat de la Boqueria.

Dále policie zjistila, že útočník po atentátu ukradl automobil značky Ford Focus a pokusil se s ním odjet z Barcelony. Řidiče Fordu donutil nožem nasednout do vozu, pak ho zavraždil a sám si sedl za volant. Narazil na policejní hlídku, do které najel a jednoho policistu zranil. Z vozidla později utekl.

Younes Abouyaaqoub žil ve Španělsku od roku 1999, tedy od svých čtyř let. Maročan, který blízko něj bydlel ve městě Ripoll severně od Barcelony, ho pro americký deník Wall Street Journal popsal jako "plachého".

Neměl džihádistickou minulost. Takové zprávy neměla španělská zpravodajská služba ani o dalších členech buňky.

Pět jejích členů zahynulo během noci ze čtvrtka na pátek poté, co je zastřelil policista ve městě Cambrils, kde nejprve autem a poté noži útočili na lidi.

Další tři muži zemřeli po výbuchu domu ve městě Alcanar. Vyšetřovatelé tam kromě výbušnin našli 120 propanbutanových lahví.

Mají proto podezření, že teroristé plánovali původně zaútočit kamionem naplněným těmito lahvemi a náložemi. Ničivý dopad takového teroristického útoku mohl tedy být mnohonásobně větší. 

Explozi v Alcanaru přežil jeden muž. Policie ho v pondělí identifikovala jako jedenadvacetiletého Mohameda Houliho. Je v nemocnici

Žádní zkušení bojovníci 

Nikdo ze zadržených nebo mrtvých nebojoval v minulosti za teroristickou síť Islámský stát v Iráku nebo Sýrii. Totéž platí i o Younesu Abouyaaqoubovi.

Velkou část útoků v posledních dvou letech mají na svědomí radikalizovaní Maročané, kteří jsou Islámským státem jen inspirovaní, ale nebojovali za něj ani neprošli jeho výcvikovými tábory.

Byli mezi útočníky z Paříže, Bruselu, Londýna a nejnověji také z Barcelony a finského Turku.

Atentátníka, který v pátek večer v Turku nožem dva lidi zavraždil a osm zranil, finská policie identifikovala jako osmnáctiletého marockého žadatele o azyl Abderrahmana Melkaha.

Dva útoky během pár hodin. Ve Španělsku útočili teroristé. Podívejte se na souhrnné video | Video: Reuters, Associated Press
 

Právě se děje

před 7 minutami

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy