Homo erectus nebyl sám, fosilie změní evoluční teorii

Petr Jemelka Petr Jemelka
10. 8. 2012 5:00
Téměř 2 miliony let staré zkameněliny prokázaly, že vývoj lidského rodu nebyl lineární

Nairobi - Analýza fosilních nálezů z východní Afriky prokázala, že vývoj lidského rodu probíhal jinak, než jsme si doposud mysleli.

Tým Maeve Leakeyové z institutu Turkana Basin v Nairobi zkoumal tři zkamenělé části obličeje z let 2006 - 2009 a zjistil, že v období před 1,78 až 1,95 milionu let vedle sebe na východě Afriky musely souběžně žít nejméně dvě vývojové větve předků dnešních lidí.

Tyto závěry tým Leakeyové prezentoval v odborném magazínu Nature.

Z jasně patrných rozdílů tvaru lebky vyplývá, že člověk moudrý (homo sapiens) vzešel z několika druhů, nikoliv z člověka vzpřímeného (Homo erectus).

Jinými slovy: všeobecně uznávaná teorie o lineární evoluci vzala za své. Dnešní člověk se podle všeho vyvinul mnohem složitěji, než vědci předpokládali.

Předek 1470

Tři veledůležité lebeční pozůstatky se podařilo objevit poblíž jezera Turkana v Keni v letech 2007 - 2009. Jen několik kilometrů od nálezu, který mate antropology už od roku 1972. Kosti odtamtud (známé pod označením 1470) totiž vůbec neodpovídaly jediným předchůdcům lidí, kteří měli v oblasti žít.

Část vědců proto přišla s teorií, že na území dnešní Keni musely žít druhy dva a ten hypotetický pojmenovali člověk východoafrický (Homo rudolfensis).

Nové nálezy teď definitivně prokázaly, že lidé vzpřímení nebyli jediní. "Díky třem novým nálezům máme důkaz o existenci 1470 (dosud neznámého druhu člověka) a můžeme si o jeho podobě udělat lepší obrázek," vysvětlila Maeve Leakeyová deníku The Independent.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Crocs žaluje Walmart a další firmy za kopírování svých známých bot

Výrobce obuvi Crocs obviňuje Walmart a další firmy z kopírování svých známých barevných plastových bot. Čtyři žaloby kvůli porušení ochranné známky a zneužití duševního vlastnictví podal minulý týden proti zhruba 20 společnostem u amerických soudů. Píše o tom server CNN. V žalobě podané ve státě Colorado Crocs uvádí, že Walmart prodává levnější verzi jeho plastových dřeváků, které jinak stojí 50 dolarů (1090 Kč), a to pod různými jinými názvy jako Time and Tru a George.

Crocs v coloradské žalobě také tvrdí, že kopie jeho výrobků "mohou způsobit zmatek nebo uvést v omyl, mohou zklamat zákazníky, a proto porušují ochrannou známku Crocs". Takzvané crocsy dříve čelily posměchu, ale v posledních letech si je lidé velmi oblíbili. A pro některé spotřebitele, kteří hledají pohodlí, je to bota jako stvořená do pandemie, píše CNN.

Firma v roce 2020 zaznamenala vůbec nejlepší tržby v celé své historii. Zahájila také spolupráci s některými slavnými osobnostmi a jinými značkami, aby přilákala zákazníky z generace Z, tedy lidi narozené od poloviny devadesátých let 20. století do roku 2012. Na zvláštních kolekcích se podílel kanadský zpěvák Justin Bieber, rapper Post Malone a řetězec KFC. Rychle se rozprodala kolekce vydaná loni v září vzniklá ve spolupráci s latinskoamerickým zpěvákem Bad Bunnym.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Po tornádu zůstalo v obcích 210 tisíc tun odpadu. Kraj a obce napočítaly škody za 1,5 miliardy

V pěti obcích postižených tornádem na Břeclavsku a Hodonínsku a v jejich okolí zůstalo po likvidačních a demoličních pracích asi 210 000 tun odpadu. Jeho likvidace bude stát téměř 300 milionů korun. Škody na majetku Jihomoravského kraje jsou 800 milionů korun, na obecním 721 milionů, vyplynulo ze zpřesňujících posudků. Škody celkově budou podle odhadu nižší než 15 miliard korun, řekl náměstek jihomoravského hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL).

"Rozsah škod byl obrovský. Vzniklý odpad při odstraňování staveb a porostů jsme museli prozatímně ukládat na třech provizorních skladových deponiích (místech) - Moravská Nová Ves, Mikulčice a Hodonín," uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Škody na majetku kraje se dosud odhadovaly zhruba na půl miliardy korun, celkové škody na 15 miliard s tím, že zřejmě porostou. Posudky kraj zašle vládě. "U celkových odhadů dojde k nějakému snížení, ale dosud nevím k jakému. Ale bude to méně než těch 15 miliard," uvedl Zámečník.

Podle zákona o odpadech si svůj odpad likviduje obec na své náklady. "Likvidaci spouště, která svým rozsahem přesahuje území daných obcí, nemají tyto obce šanci ze svých rozpočtů zaplatit. Ministerstvo životního prostředí proto prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR vypsalo výzvu adresovanou krajům k předkládání žádostí o dotace právě na odstraňovaní odpadů vzniklých v důsledku tornáda. Musíme obcím pomoci," doplnil Grolich.

Zdroj: ČTK
Další zprávy