Homo erectus nebyl sám, fosilie změní evoluční teorii

Petr Jemelka Petr Jemelka
10. 8. 2012 5:00
Téměř 2 miliony let staré zkameněliny prokázaly, že vývoj lidského rodu nebyl lineární

Nairobi - Analýza fosilních nálezů z východní Afriky prokázala, že vývoj lidského rodu probíhal jinak, než jsme si doposud mysleli.

Tým Maeve Leakeyové z institutu Turkana Basin v Nairobi zkoumal tři zkamenělé části obličeje z let 2006 - 2009 a zjistil, že v období před 1,78 až 1,95 milionu let vedle sebe na východě Afriky musely souběžně žít nejméně dvě vývojové větve předků dnešních lidí.

Tyto závěry tým Leakeyové prezentoval v odborném magazínu Nature.

Z jasně patrných rozdílů tvaru lebky vyplývá, že člověk moudrý (homo sapiens) vzešel z několika druhů, nikoliv z člověka vzpřímeného (Homo erectus).

Jinými slovy: všeobecně uznávaná teorie o lineární evoluci vzala za své. Dnešní člověk se podle všeho vyvinul mnohem složitěji, než vědci předpokládali.

Předek 1470

Tři veledůležité lebeční pozůstatky se podařilo objevit poblíž jezera Turkana v Keni v letech 2007 - 2009. Jen několik kilometrů od nálezu, který mate antropology už od roku 1972. Kosti odtamtud (známé pod označením 1470) totiž vůbec neodpovídaly jediným předchůdcům lidí, kteří měli v oblasti žít.

Část vědců proto přišla s teorií, že na území dnešní Keni musely žít druhy dva a ten hypotetický pojmenovali člověk východoafrický (Homo rudolfensis).

Nové nálezy teď definitivně prokázaly, že lidé vzpřímení nebyli jediní. "Díky třem novým nálezům máme důkaz o existenci 1470 (dosud neznámého druhu člověka) a můžeme si o jeho podobě udělat lepší obrázek," vysvětlila Maeve Leakeyová deníku The Independent.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš. Dalších 5 miliard po analýze asi v únoru

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválí přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna.

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Podmínky pro získání českého občanství se možná zpřísní. Žadatelé mají prokazovat i přestupkovou bezúhonnost

Podmínky pro získání českého občanství se možná zpřísní. Žadatelé budou muset nově prokázat například to, že se nedopustili některých přestupků. Předpokládá to vládní novela o státním občanství, kterou v dnešním prvním čtení podpořila Sněmovna. Posoudí ji nyní výbory. Předloha také zařadí Slováky, kteří měli po rozpadu Československa při rozhodování o nabytí občanství zvláštní postavení, na úroveň občanů ostatních zemí Evropské unie.

Žadatel by měl podle novely nově prokázat například přestupkovou bezúhonnost, veškeré peníze, které slouží k zajištění jeho životních potřeb v Česku, ale i délku a průběh studia v českém jazyce, jehož absolvování umožňuje výjimku z požadavku na zkoušku z českého jazyka a českých reálií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy