Hollywood chce odstranit Trumpovu hvězdu z chodníku slávy. Tu čest si nezaslouží, řekl starosta

Klára Fořtová
7. 8. 2018 18:17
Městu West Hollywood vadí Trumpovy výroky o přistěhovalcích, menšinách nebo ženách. Hvězdu navíc často poškozují vandalové.
Poničená hvězda Donalda Trumpa na hollywoodském chodníku slávy
Poničená hvězda Donalda Trumpa na hollywoodském chodníku slávy | Foto: Reuters

Los Angeles - Vandalové ji už zničili krumpáčem, polepili ji samolepkami nebo kolem ní postavili malou zeď. Hvězda Donalda Trumpa na chodníku slávy v Hollywoodu přečkala mnohé a několikrát musela být opravena. Kalifornské město West Hollywood nyní vyzvalo k jejímu odstranění.

Sama rada města k tomu ale nemá pravomoci. O hvězdách na chodníku slávy rozhoduje hollywoodská obchodní komora, která ji zatím neplánuje odstranit.

"Jakmile obdržíme nějakou zprávu od radních města West Hollywood, bude přednesena výkonnému výboru na nejbližším zasedání," řekl pro americkou televizi CNN předseda obchodní komory Leron Gubler.

Městu vadí některé výroky amerického prezidenta. "Mít svou hvězdu na chodníku slávy je čest. Když někdo ponižuje a uráží menšiny, imigranty, muslimy, lidi s postižením nebo ženy, tuto čest si nezaslouží," řekl starosta John Duran. Hlasování radních bylo podle něj symbolickým aktem, kterým dali najevo své znepokojení.

Jenže žádná hvězda z chodníku ještě nikdy nebyla odstraněna. Předseda hollywoodské obchodní komory Gublet se v minulosti nechal slyšet, že "jakmile je hvězda přidána, stane se součástí historie amerického zábavního průmyslu".

Organizace tak odmítla odstranit hvězdu herce Kevina Spaceyho či komika Billa Cosbyho poté, co byli obviněni ze sexuálního obtěžování.

Trump získal ocenění na chodníku slávy v roce 2007 za úspěchy v televizním průmyslu. Šlo o jeho účast v reality show televize NBC The Apprentice (Učeň) a organizování soutěže krásy Miss Universe.

Od chvíle, kdy se dostal do Bílého domu, ale jeho hvězda čelí útokům. Poslední z nich se odehrál na konci července, kdy ji čtyřiadvacetiletý mladík v ranních rodinách rozbil krumpáčem. Nyní mu hrozí až tři roky vězení.

Hvězda byla poničena také v roce 2016, kdy ji muž rozbil kladivem a posprejoval. Navíc se tu střetávají Trumpovi příznivci a odpůrci. "Lidé po ní vzteky dupou, čmárají a někteří si odplivnou," řekl před dvěma lety pro CNN muž, který na slavné ulici Hollywood Boulevard pracuje jako imitátor Supermana.

Video: Trump přemýšlí o zisku pro sebe. Náklonností k Putinovi se nikdy netajil, říká Kabrhelová

Donald Trump je ve velké defenzívě. Může být nervózní z vyšetřování spolupráce jeho kampaně s Ruskem, říká novinářka Lenka Kabrhelová | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 3 minutami

U Tuniska se potopila loď s migranty, utonulo nejméně 57 lidí

U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do Evropy. Nejméně 57 lidí se utopilo, dalších 33 se povedlo zachránit, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na tuniský Červený půlměsíc. Agentura AFP s odvoláním na tuniské ministerstvo obrany píše o stejném počtu zachráněných a více než 50 pohřešovaných. 

Třicítce lidí se podle mluvčího tuniského ministerstva obrany povedlo zachránit tak, že se drželi ropné plošiny nedaleko tuniského pobřeží. Poté jim pomohli pracovníci z plošiny, přiblížila agentura AP. Po pohřešovaných pátrá tuniské námořnictvo. Flavio di Giacomo z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na twitteru uvedl, že všech 33 přeživších pochází z Bangladéše, národnost dalších lidí neupřesnil. 

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

První krok k vyloučení kolegů Navalného z voleb. Ruští poslanci schválili omezení kandidátů

Ruští poslanci v prvním čtení přijali návrh zákona, který zakazuje nechat se zvolit poslancem členům organizací, prohlášených za extrémistické či teroristické. Předloha si podle agentury AFP bere na mušku hnutí uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného, které se prokuratura snaží zakázat jako extrémistické. Děje se tak čtyři měsíce před zářijovými parlamentními volbami, před kterými se vládnoucí strana Jednotné Rusko potýká s poklesem popularity.

Pro návrh hlasovalo 293 poslanců, 45 bylo proti.

Návrh předložila skupina zákonodárců v čele s předsedou výboru pro bezpečnost a potírání korupce Vasilijem Piskarjovem z Jednotného Ruska, uvedla agentura TASS. Iniciativa předpokládá, že občan, účastnící se činnosti společenského či náboženského sdružení a organizací, které soud prohlásil za extremistické či teroristické, nemá právo být zvolen poslancem Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Zastavení stíhání Štrougala a Vajnara za střílení na hranicích je pravomocné

Zastavení stíhání bývalých vrcholných představitelů komunistického režimu Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara, které se týkalo používání střelných zbraní na československých hranicích, je pravomocné. Rozhodlo o tom Městské státní zastupitelství v Praze, které se ztotožnilo se závěrem znalců, že bývalý předseda vlády i exministr vnitra trpí duševní chorobou, jež jim znemožňuje chápat smysl trestního řízení. O posunu v úterý informoval právní zástupce poškozených Lubomír Müller, informaci následně potvrdil mluvčí zastupitelství Aleš Cimbala.

Štrougalovi je 96 let a Vajnarovi 90. Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) zahájil jejich stíhání v listopadu 2019. Mužům kladl za vinu zneužití pravomoci, za což jim hrozilo dva až deset let vězení. Úřad obvinil také někdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše, který ale následně ve věku 97 let zemřel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy