Hollande slíbil Iráku děla, pěšáky proti džihádistům ale Francie nenasadí

ČTK ČTK
22. 7. 2016 15:30
Francie dodá Iráku dělostřelecké zbraně, aby ho podpořila v boji proti Islámskému státu (IS). Oznámil to v pátek francouzský prezident François Hollande. Současně vyloučil nasazení francouzských pozemních jednotek v zemi. "Francie zajistí posílení irácké armády a dodá jí dělostřelecké zbraně. Budou dodány příští měsíc, v srpnu," řekl prezident po jednání bezpečnostní rady v Elysejském paláci. Neupřesnil, jaké dělostřelecké prostředky Francie poskytne. Po útoku v Nice v minulém týdnu s 84 mrtvými dala Francie najevo, že posílí boj proti IS. Hollande také ujistil, že ministr vnitra Cazeneuve má jeho důvěru, ale zejména Národní fronta a komunisté mu vyčítají nedostatečné zabezpečení oslav.
Francouzský prezident François Hollande.
Francouzský prezident François Hollande. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 9 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy