Hollande chce ve Francii zachovat mimořádný stav až do května. Prodloužení navrhne parlamentu

ČTK ČTK
22. 1. 2016 19:30
Francouzský prezident François Hollande chce požádat parlament, aby se loni zavedený mimořádný stav v zemi prodloužil o další tři měsíce. Po jednání s prezidentem to v pátek řekl šéf francouzských komunistů Pierre Laurent. Mimořádný stav byl vyhlášen po krvavých atentátech islamistů z 13. listopadu v Paříži a zatím platí do 26. února.
Francouzský prezident François Hollande.
Francouzský prezident François Hollande. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzský prezident François Hollande požádá parlament o prodloužení mimořádného stavu. Opatření vyhlášené po listopadových teroristických útocích má trvat do 26. února, Hollande chce prodloužení o další tři měsíce.

"Prezident nám potvrdil, že na jeho zasedání s vládou 3. února bude projednáno několik textů, včetně prodloužení mimořádného stavu o tři měsíce," řekl podle agentury AFP generální tajemník Francouzské komunistické strany Pierre Laurent. (PCF) po jednání s prezidentem v Elysejském paláci.

Možné prodloužení mimořádného stavu krátce předtím zmínil i francouzský premiér Manuel Valls. "Válka (proti terorismu) znamená použít veškerých prostředků, které na ochranu Francouzů v naší demokracii máme. A tím je i mimořádný stav," odpověděl v pátek na otázku novinářů, zda vláda chce mimořádný stav prodloužit. Tento stav by měl podle ministra trvat tak dlouho, dokud bude v zemi trvat hrozba terorismu.

Podmínky uplatňované v rámci mimořádného stavu běžný život obyvatel nijak zvlášť neomezují. Dávají především větší pravomoci bezpečnostním složkám k provádění razií, domovních prohlídek a nařizování domácího vězení bez soudního příkazu. Ochránci lidských práv ale tvrdí, že tím francouzský stát omezuje základní práva obyvatel.

Mimořádný stav byl přijat po listopadovém útoku islamistů, kteří ve francouzské metropoli zavraždili 130 lidí a dalších asi 350 zranili. Obyvatelé se přitom ještě vzpamatovávali z předchozích atentátů, při nichž loni v lednu tři džihádisté zabili v Paříži 17 osob. Podle průzkumů je většina Francouzů ochotna se vzdát části svých osobních svobod výměnou za větší bezpečnost.

Neprůstřelné vesty jsou připravené třeba na situace, kdy je v okolí aktivní střelec, to se stává, říká inspektorka provozu pražské záchranky. | Video: Filip Horký
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy