Hollande a Gauck si připomněli začátek první světové války

ČTK ČTK
3. 8. 2014 14:13
Před sto lety vyhlásila tehdejší Německá říše válku Francii. Prezidenti se sešli na hoře, které se přezdívá Požírač lidí. Padlo zde skoro 30 tisíc vojáků.
Prezidenti se sešli na vrcholu Hartmannsweilerkopf v Alsasku.
Prezidenti se sešli na vrcholu Hartmannsweilerkopf v Alsasku. | Foto: Reuters

Paříž - Prezidenti Francie a Německa Francois Hollande a Joachim Gauck si společně na vrcholu Hartmannsweilerkopf v Alsasku připomněli začátek první světové války.

Před sto lety - 3. srpna 1914 - vyhlásila tehdejší Německá říše válku Francii.

"Společná Evropa, společné evropské instituce nejsou výsledkem dějinné náhody," řekl Gauck v místech, kde padlo skoro 30 tisíc francouzských a německých vojáků.

V současnosti je podle něho nutné postavit se populistům, kteří se snaží získávat si přízeň protievropskými hesly. Na nedělní pietní akci přišla také asi stovka mladých lidí z obou zemí, jež v minulosti dělila osudová zášť.

Během bojů v okolí necelých 960 metrů vysoké hory Hartmannsweilerkopf (francouzsky Vieil Armand) vojáky nekosily jen kulky a granáty, umírali i na úplavici nebo tyfus.

Prezidenti se objímají v kryptě národního památníku Hartmannswillerkopf.
Prezidenti se objímají v kryptě národního památníku Hartmannswillerkopf. | Foto: Reuters

Hora si vysloužila přezdívku "Požírač lidí". Na tamním hřbitově leží na 12 tisíc vojáků, jejichž ostatky se nikdy nepodařilo identifikovat.

Jako první válečný konflikt v dějinách zasáhla první světová válka téměř celý svět a zahynulo v ní zhruba deset milionů vojáků a 8,5 milionu civilistů.

Konflikt, který začal 28. července 1914, když Srbsku vyhlásilo válku Rakousko-Uhersko, a skončil 11. listopadu 1918 podpisem příměří u francouzského Compiegne, zásadně změnil politické uspořádání Evropy.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Prezident Zeman udělí in memoriam Řád bílého lva tragicky zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi.

Další zprávy