Je to nebývalá tragédie. Kvůli pesticidům i změně klimatu vymřely tři čtvrtiny hmyzu, varují vědci

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
Aktualizováno 19. 10. 2017 19:28
Z přírody mizí včely, mouchy, motýli i další druhy hmyzu. Jde o další velkou ránu pro ekosystém, obávají se vědci v nové studii. Podle ní od roku 1989 ubylo více než tři čtvrtiny hmyzu. Ptáci tak přijdou o potravu a rostliny nebude mít kdo opylovat, varují odborníci. O vymírání hmyzu se podle nich "postaraly" klimatické změny i používání pesticidů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Máte rádi uzeného lososa? Nebo třeba med? Brzo se může stát, že tyto potraviny nebudou běžně k dostání.

Za uplynulých 27 let vymřely více než tři čtvrtiny hmyzu. A právě ten má obrovský vliv nejen na zemědělskou výrobu, ale potažmo i na celý ekosystém.

Odborníci tak varují před "alarmující situací".

"Hmyz tvoří dvě třetiny veškerého života na Zemi, výrazně ho ale ubylo. Pokud přijdeme o hmyz, přijdeme o všechno," obává se Dave Goulson z britské univerzity v Sussexu. Ten dokonce mluví o "ekologickém armagedonu".

Na vymírání hmyzu upozornila studie entomologů z Radboudovy univerzity v Nizozemsku a německé Entomologické společnosti v Krefeldu. Ve středu ji uveřejnil vědecký časopis PLOS One.

Výzkum začal v roce 1989 a ukončen byl teprve loni.

Klíčovou pomůckou byla takzvaná Malaiseho past. Jde o zařízení, které chytí letící mouchu nebo třeba včelu do speciální lapací komory.

Kdo opyluje květiny?

Studie přinesla dvě zásadní čísla. Během sledovaných let postupně ubylo 76 procent hmyzu. Obzvláště bolestné pak bylo léto, kdy šlo až o 82 procent. Přitom právě v letních měsících hmyz nejvíce "ožívá".

Tento živočišný druh je však pro přírodu naprosto zásadní hned z několika důvodů. 

Zhruba čtyři pětiny planě rostoucích rostlin spoléhají na opylování a asi tři pětiny ptáků se hmyzem živí, zdůrazňuje studie. Jako potrava pak slouží například i pro plazy, ryby nebo netopýry.  

"Jestli rádi jíte lososa, můžete poděkovat drobným mouchám, kterými se tato ryba v mládí živí," uvádí jako příklad Scott Black z americké neziskové společnosti Xerces Society, která se soustřeďuje na životní prostředí.

Mizí i z chráněných parků

Vědci sledovali výskyt hmyzu napříč 63 přírodními rezervacemi v Německu, což je podle nich o to více alarmující - hmyz evidentně mizí i z chráněných území.

"Všechny tyto oblasti jsou chráněné a většinou jde o dobře spravované přírodní rezervace. Přesto se i tam dramatický úbytek objevil," cituje britský server The Guardian Caspara Hallmanna z Radboudovy univerzity.

Tomu přikyvuje i Tanya Lattyová, entomoložka z univerzity v Sydney, která však na výzkumu nespolupracovala. "Nemáme důvod pochybovat, že se tohle děje i všude jinde," uvedla pro americkou televizi CNN

Zjištění, že hmyz mizí z povrchu zemského, není novinkou. Na rozdíl od nynější studie se ale řada předchozích výzkumů zaměřovala většinou jen na jeden typ hmyzu. Často se tak psalo o vymírání včel nebo třeba motýlů. Tentokrát ale vědci neopominuli jediný druh. 

Studii však někteří vědci kritizují i jako nedůslednou. Například podle Johna Loseyho z Cornellovy univerzity v New Yorku Malaiseho past neumí lapit hmyz většího vzrůstu.

Hmyz už neobtěžuje ani řidiče

Experti se také snažili zjistit, co mizení hmyzu způsobuje. Shodli se hned na několika hlavních faktorech.

Za úbytkem mohou stát klimatické změny, používání pesticidů nebo likvidace přirozeného prostředí, které hmyz k životu potřebuje. Příkladem posledního faktoru je vznik monokultur - tedy porostů, které tvoří jediná plodina. 

"Současná zemědělská krajina představuje pro hmyz nepřátelské prostředí. Je to jako poušť, ne-li horší," vysvětluje spoluautor studie Hans de Kroon.

Jenže přesná data, která by ukázala, co má ve výsledku největší podíl na mizení hmyzu, chybí.

Jak však upozorňuje britský vědec Goulson, důkazy o "armagedonu" jsou nezpochybnitelné. V lehké nadsázce zmiňuje i řidiče aut. Ti dříve pozorovali na předních sklech svých vozidel mnohem více hmyzu.

"Tohle léto jsem cestoval napříč Francií a člověk by očekával, že budu mít čelní sklo plné hmyzu. Nemusel jsem ale zastavit ani jednou, abych ho očistil," dodal.

Lidstvu ze statistického hlediska vymření nehrozí, ale už dříve se stalo, že i početné živočišné druhy vymřely, říká biolog David Storch. | Video: Martin Veselovský, DVTV
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy