Je to nebývalá tragédie. Kvůli pesticidům i změně klimatu vymřely tři čtvrtiny hmyzu, varují vědci

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
Aktualizováno 19. 10. 2017 19:28
Z přírody mizí včely, mouchy, motýli i další druhy hmyzu. Jde o další velkou ránu pro ekosystém, obávají se vědci v nové studii. Podle ní od roku 1989 ubylo více než tři čtvrtiny hmyzu. Ptáci tak přijdou o potravu a rostliny nebude mít kdo opylovat, varují odborníci. O vymírání hmyzu se podle nich "postaraly" klimatické změny i používání pesticidů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Máte rádi uzeného lososa? Nebo třeba med? Brzo se může stát, že tyto potraviny nebudou běžně k dostání.

Za uplynulých 27 let vymřely více než tři čtvrtiny hmyzu. A právě ten má obrovský vliv nejen na zemědělskou výrobu, ale potažmo i na celý ekosystém.

Odborníci tak varují před "alarmující situací".

"Hmyz tvoří dvě třetiny veškerého života na Zemi, výrazně ho ale ubylo. Pokud přijdeme o hmyz, přijdeme o všechno," obává se Dave Goulson z britské univerzity v Sussexu. Ten dokonce mluví o "ekologickém armagedonu".

Na vymírání hmyzu upozornila studie entomologů z Radboudovy univerzity v Nizozemsku a německé Entomologické společnosti v Krefeldu. Ve středu ji uveřejnil vědecký časopis PLOS One.

Výzkum začal v roce 1989 a ukončen byl teprve loni.

Klíčovou pomůckou byla takzvaná Malaiseho past. Jde o zařízení, které chytí letící mouchu nebo třeba včelu do speciální lapací komory.

Kdo opyluje květiny?

Studie přinesla dvě zásadní čísla. Během sledovaných let postupně ubylo 76 procent hmyzu. Obzvláště bolestné pak bylo léto, kdy šlo až o 82 procent. Přitom právě v letních měsících hmyz nejvíce "ožívá".

Tento živočišný druh je však pro přírodu naprosto zásadní hned z několika důvodů. 

Zhruba čtyři pětiny planě rostoucích rostlin spoléhají na opylování a asi tři pětiny ptáků se hmyzem živí, zdůrazňuje studie. Jako potrava pak slouží například i pro plazy, ryby nebo netopýry.  

"Jestli rádi jíte lososa, můžete poděkovat drobným mouchám, kterými se tato ryba v mládí živí," uvádí jako příklad Scott Black z americké neziskové společnosti Xerces Society, která se soustřeďuje na životní prostředí.

Mizí i z chráněných parků

Vědci sledovali výskyt hmyzu napříč 63 přírodními rezervacemi v Německu, což je podle nich o to více alarmující - hmyz evidentně mizí i z chráněných území.

"Všechny tyto oblasti jsou chráněné a většinou jde o dobře spravované přírodní rezervace. Přesto se i tam dramatický úbytek objevil," cituje britský server The Guardian Caspara Hallmanna z Radboudovy univerzity.

Tomu přikyvuje i Tanya Lattyová, entomoložka z univerzity v Sydney, která však na výzkumu nespolupracovala. "Nemáme důvod pochybovat, že se tohle děje i všude jinde," uvedla pro americkou televizi CNN

Zjištění, že hmyz mizí z povrchu zemského, není novinkou. Na rozdíl od nynější studie se ale řada předchozích výzkumů zaměřovala většinou jen na jeden typ hmyzu. Často se tak psalo o vymírání včel nebo třeba motýlů. Tentokrát ale vědci neopominuli jediný druh. 

Studii však někteří vědci kritizují i jako nedůslednou. Například podle Johna Loseyho z Cornellovy univerzity v New Yorku Malaiseho past neumí lapit hmyz většího vzrůstu.

Hmyz už neobtěžuje ani řidiče

Experti se také snažili zjistit, co mizení hmyzu způsobuje. Shodli se hned na několika hlavních faktorech.

Za úbytkem mohou stát klimatické změny, používání pesticidů nebo likvidace přirozeného prostředí, které hmyz k životu potřebuje. Příkladem posledního faktoru je vznik monokultur - tedy porostů, které tvoří jediná plodina. 

"Současná zemědělská krajina představuje pro hmyz nepřátelské prostředí. Je to jako poušť, ne-li horší," vysvětluje spoluautor studie Hans de Kroon.

Jenže přesná data, která by ukázala, co má ve výsledku největší podíl na mizení hmyzu, chybí.

Jak však upozorňuje britský vědec Goulson, důkazy o "armagedonu" jsou nezpochybnitelné. V lehké nadsázce zmiňuje i řidiče aut. Ti dříve pozorovali na předních sklech svých vozidel mnohem více hmyzu.

"Tohle léto jsem cestoval napříč Francií a člověk by očekával, že budu mít čelní sklo plné hmyzu. Nemusel jsem ale zastavit ani jednou, abych ho očistil," dodal.

Lidstvu ze statistického hlediska vymření nehrozí, ale už dříve se stalo, že i početné živočišné druhy vymřely, říká biolog David Storch. | Video: Martin Veselovský, DVTV
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy