Spoušť války jsem zmáčkl já. Na frontu míří "arcipadouch", Ukrajinci ho chtějí živého

bb bb
21. 10. 2022 10:24
Pro Ukrajince je to jeden z nejhorších ruských zločinců. Na bývalého velitele doněckých separatistů Igora Girkina, který si říká Strelkov, vypsali vysokou odměnu. Investigativci na sociální síti Twitter zveřejnili informaci, že se hledaný nacházel na začátku tohoto týdne u města Rostov na Donu, které leží blízko ukrajinských hranic.
Hledaný arcipadouch Igor Girkin se objevil blízko hranic. Ukrajinci ho chtějí chytit živého. | Video: Reuters

Na snímku z ruské sociální sítě Telegram je Girkin oblečený v uniformě a u silnice vede rozhovor s dalším člověkem. Podle vyjádření jeho manželky na sociálních sítích nedávno odjel na ukrajinskou frontu. 

Investigativci tvrdí, že podle funkce Google Maps Street View zjistili, že jde o místo poblíž městečka Sinjavskoe. Ukrajinská vojenská rozvědka na Girkina vypsala odměnu 100 000 dolarů (2,5 milionu Kč) a chtěla by ho dostat do rukou živého. 

"Spoušť války jsem zmáčkl já"

A proč po člověku, kterého nazývají ruským teroristou, Ukrajinci tak touží? Podle Ondřeje Soukupa z Hospodářských novin stál Girkin v roce 2014 v čele oddílu čítajícího 52 mužů a spolu obsadili město Slovjansk v Doněcké oblasti a Girkin se prohlásil jeho novým vojenským velitelem. Nechal popravit proukrajinské aktivisty a zahájil boj proti v té době značně dezorganizované ukrajinské armádě.

Později se vychloubal, že jeho akce znamenala začátek války na Donbasu. "Spoušť války jsem zmáčkl já. Kdyby náš oddíl nepřešel hranici, tak by všechno skončilo jako v Oděse nebo Charkově. Bylo by pár desítek mrtvých a popálených, hodně pozatýkaných, a tím by to skončilo," řekl nacionalistickému serveru Zavtra.

Nicméně nakonec se musel ze Slovjansku stáhnout. K jeho porážce vedlo především to, že ukrajinská armáda se probrala z prvotního šoku a posílena o dobrovolnické prapory město obklíčila. 

Girkin počátkem července 2014 nařídil evakuaci města a odjel do Doněcku, kde byl jmenován ministrem obrany samozvané Doněcké lidové republiky. Tam se ovšem dostal do konfliktu s jinými vůdci separatistů a především s lidmi, které sem poslal Kreml.

"A další ptáček s ukrajinskými vojáky nedoletěl"

Tehdy také došlo ke katastrofě malajsijského Boeingu 777 nad Doněckou oblastí. Na stránce na ruské sociální síti VKontakte, vedené pod jeho jménem, se nejdříve objevila zpráva: "A další ptáček s ukrajinskými vojáky nedoletěl." 

Když o pár hodin později vyšlo najevo, že separatisté nesestřelili ukrajinský vojenský letoun, ale civilní let MH17 s 298 lidmi na palubě, příspěvek byl smazán. Nizozemská prokuratura nyní obvinila Girkina ze spoluviny na tragédii.

Ukrajinská armáda začala v srpnu 2014 osvobozovat města od separatistů a přiblížila se i k Doněcku. Girkin tehdy nařídil připravit evakuaci a chtěl nechat odstřelit několik jedenáctipatrových paneláků u vjezdu do města, aby tak zabránil postupu ukrajinské armády. To už bylo pro Kreml příliš, tvrdí Soukup.

"Stojíme na prahu vojensko-politické katastrofy"

Došlo tedy k dohodě. Moskva na Ukrajinu poslala své regulérní jednotky s těžkou technikou, které následně uštědřily ukrajinským silám porážku v kotli u města Ilovajsk a prakticky zastavily ukrajinský postup. Výměnou za to ale musel odejít Girkin a někteří další polní velitelé. 

Girkin se vrátil do Moskvy s manželkou, divadelní tanečnicí Miroslavou Reginskou a snažil se začít politickou kariéru. Založil hnutí Novorusko, brzy se ale s velkou částí svých souputníků rozhádal. Navrhoval také návrat k monarchii, ale té konstituční, s přísným dodržováním svobody slova a nedotknutelnosti soukromého vlastnictví. 

Po zahájení ruského útoku na Ukrajinu letos v únoru se Girkin stal jeho velkým kritikem. Ne že by s ním nesouhlasil. Naopak, kritizuje Kreml za nedostatečné nasazení armády. "Ministerstvo obrany a jeho šéf (Sergej Šojgu) mají obrovský podíl viny na tom, že nyní stojíme na prahu vojensko-politické katastrofy," napsal na Telegramu Girkin.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo, média informují o stovkách zraněných a značných škodách na majetku

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Hokejový brankář Dobeš se domluvil na dvouleté smlouvě s Montrealem

Hokejový brankář Jakub Dobeš se domluvil na dvouleté nováčkovské smlouvě s Montrealem. Jedenadvacetiletý gólman, jenž doposud působil v univerzitní soutěži NCAA, si díky ní může ročně vydělat 925.000 dolarů. Vedení Canadiens to oznámilo na svém oficiálním webu.

Dobeš působí v zámoří od roku 2017, o tři roky později jej pro NHL draftoval Montreal v pátém kole jako celkově 136. hráče. Ostravský rodák z severní Americe vystřídal několik týmů i soutěží, poslední dvě sezony hrál za tým Ohio State University.

Montreal se zároveň s Dobešem domluvil na smlouvě pro závěr sezony, v níž může chytat na farmě v Lavalu v nižší AHL.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Itálie zakázala ChatGPT, bojí se zneužití osobních údajů

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na páteční prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

"Očekáváme, že služba bude zablokovaná od soboty," uvedl mluvčí italského úřadu na ochranu osobních údajů. Přístup ke službám chatovacího robota byl dnes na italském území možný i několik hodin po oznámení úřadu. Ten ale poukázal na to, že není možné fungování robota omezit okamžitě.

Používání služby ChatGPT plánoval úřad původně pouze omezit. Není podle něj totiž jasné, za jakých právních podmínek robot sbírá a shromažďuje osobní údaje uživatelů, kteří ani nejsou o těchto podmínkách informováni. Ačkoliv provozovatel uvádí, že robota mohou používat lidé, kterým je nejméně 13 let, aplikace podle úřadu věk nijak nekontroluje.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Papežův stav se zlepšil a zotavuje se, v sobotu opustí nemocnici

Papež František podle očekávání opustí v sobotu římskou nemocnici Gemelli, kde se léčí se zánětem průdušek. Potvrdil to v pátek Vatikán, který uvedl, že se František z infekce nadále zotavuje. Papež je hospitalizován od středy, druhou noc v nemocnici strávil v klidu, řekl zahraničním tiskovým agenturám zdroj z papežova okolí. Vatikánský mluvčí Matteo Bruni později řekl, že se v neděli očekává papežova účast na mši na Svatopetrském náměstí.

"Po zhodnocení výsledků dnes provedených vyšetření a příznivého klinického vývoje (lékařský tým) potvrdil zítřejší (sobotní) propuštění Svatého otce z nemocnice Gemelli," oznámil večer Vatikán.

O očekávaném návratu papeže do jeho rezidence informoval již dříve v průběhu dne vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Pontifik podle něj ve čtvrtek povečeřel pizzu s personálem, který se o něj stará. Bruni dodal, že se v neděli očekává účast papeže na mši ke Květné neděli, kterou začínají velikonoční obřady.

Podle zdroje zahraničních agentur z papežova okolí strávil šestaosmdesátiletý František noc v klidu. Podávaná antibiotika mají na jeho zdravotní stav očekávané účinky, uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy