Hledání vraha. Novináře Foleyho mohl zabít "John" z Londýna

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
21. 8. 2014 12:25
Podle zdrojů britských médií se zřejmě jedná o extremistu z jihovýchodní Anglie, který v syrském městě Rakka šéfuje teroristické skupině islamistů pocházejících z Velké Británie.
James Foley strávil v zajetí bezmála dva roky.
James Foley strávil v zajetí bezmála dva roky. | Foto: Nicole Tung/freejamesfoley.org

Londýn/Rakka - Drastická smrt amerického novináře Jamese Foleyho obrátila zrak obyvatel západních zemí směrem k událostem v Sýrii a Iráku zřejmě víc než všechny ostatní dosavadní dramatické - ale vzdálené - zprávy okolo radikální organizace Islámský stát (IS).

Aleppo, Sýrie, 11/2012
Aleppo, Sýrie, 11/2012 | Foto: Nicole Tung/freejamesfoley.org

Vražda muže ze Západu, navíc civilisty a dlouhodobého zajatce, se mohla jevit o to otřesnější, že ten, kdo klečícímu Foleymu před objektivem uřezal hlavu, promlouval do kamery se snadno rozpoznatelným britským přízvukem.

Podle zdrojů britských médií se zřejmě jedná o extremistu z jihovýchodní Anglie, pravděpodobně z Londýna, který v syrském městě Rakka šéfuje teroristické skupině islamistů pocházejících z Velké Británie. Právě ona má mít na starosti západní zajatce.

Džihádista, který si říká "John"

Přízvuk maskovaného džihádisty je zřejmě dokonce tak osobitý, že jeden z jeho údajných bývalých rukojmích tvrdí, že muže poznal. Deníku The Guardian vylíčil, že si muž říká "John" a pochází z Londýna.

V Rakce, dnes jedné z bašt radikálů, údajně pracuje s dalšími dvěma muži ze Spojeného království. Zajatci jim prý s ohledem na jejich původ říkají "The Beatles".

"John" zřejmě není žádným nezkušeným nováčkem. Letos už měl mít mimo jiné na starosti i vyjednávání o propuštění jedenácti zajatců, které islamisté nakonec za výkupné předali Turecku. S několika rodinami rukojmí prý rovněž vyjednává po internetu.

Podle jeho bývalého zajatce, na něhož se server odvolává, je "John" inteligentní a vzdělaný. Zároveň je oddaným zastáncem radikálního výkladu islámu.

Policii pomáhají experti i software

Na pátrání po jeho totožnosti se kromě britské tajné služby MI5 a protiteroristické sekce Scotland Yardu podílí i americká FBI.

Britští bezpečnostní pracovníci se domnívají, že džihádistu mohli mít z nějakého důvodu v hledáčku už dříve. Spolupracují i s odborníky přes fonetiku. Podle listu The Telegraph dokonce k jeho identifikaci využijí software určený na rozpoznávání hlasu.

Lingvistka Claire Hardakerová v univerzity v Lancasteru na základě vyslechnuté nahrávky tvrdí, že muž nejspíše pochází přímo z Londýna. "Jednoznačně se tu dívám na britský akcent z jihu, pravděpodobně z Londýna, Kentu nebo Essexu."

Profesor lingvistiky z University of York Paul Kerswill je ještě konkrétnější. Domnívá se, že muž zřejmě mluví přízvukem typickým pro londýnskou oblast East Endu.

"Má pravděpodobně cizojazyčné pozadí, ale zní to jako multikulturní londýnská angličtina, což znamená lidi všeho možného původu, kteří se setkávají v East Endu – nový druh 'cockney' (hovorově obyvatel East Endu – pozn. red.).“

Brita vybrali pro maximální dopad videa

Brit přitom nebyl k vystoupení na záznamu zřejmě vybrán náhodou. Podle ředitele Mezinárodního centra pro studium radikalizace na King’s College v Londýně Petera Neumanna tím islamisté chtěli dosáhnout maximálního účinku mezi obyvateli západních zemí.

"Je to podstatné, protože to představuje obrat směrem k ohrožování Západu. Říkají – půjdeme po vás, pokud nás budete bombardovat."

Podle odborníků je v Iráku a Sýrii pod záštitou IS až 500 džihádistů, kteří přijeli z Velké Británie.

Obdobný počet na Blízký východ odhadem zamířil z Belgie, z Francie jich může být i o 200 víc.

"Toto video nám ukazuje, že lidé tam jdou a tento konflikt je opravdu učiní brutálnějšími. Nejenže se účastní nějaké kampaně proti Asadovi, oni jsou zapojeni do odporných akcí proti lidem, které zajali jako rukojmí. Věděli jsme, že se to tímto směrem vyvíjí, ale tohle video to potvrzuje,“ uvedl Rafaello Pantucci, ředitel mezinárodních bezpečnostních studií na jedné z britských univerzit.

Podle Neumanna se řada z "britských džihádistů" na mučení i popravách podílí dlouhou dobu, Foley je ale zřejmě první oběť ze Západu s nimi spojená.

"Není podstatné, že britští bojovníci stínají hlavy a mučí druhé, protože to se děje už tak rok a půl. Významným faktem ale je, že tohle byl Američan a byl spojen s přímou zprávou 'cílíme na vás'."

Video s vraždou Jamese Foleyho má navíc zřejmě pomoct naverbovat další dobrovolníky a "pravověrce" ze Západu.

Radikálové žádali výkupné

Doktor Afzal Ašraf z Royal United Services Institute ale věří, že účinek bude v tomto smyslu zřejmě minimální.

"Na nábor to bude mít menší vliv. Vliv to bude mít na určitý druh psychopatických jedinců, ale těch je opravdu naštěstí jen velice malá menšina. Mnohem více lidí tito muži odradí."

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

"Poselství, které lidi skutečně motivuje - to je způsob, jak oplatit to, co vnímají jako šikanu a nadvládu ze strany USA. Mají pocit bezmoci, když vidí úžasné americké letecké a pozemní síly. Princip motivace je, že vidí způsob, jak úder vrátit."

I muž v černém na videu tvrdí, že Foleyho smrt je vyústěním amerických útoků v Iráku. Podle zdrojů listu The New York Times ale IS až donedávna po Spojených státech žádal výměnou za Foleyho svobodu mnohamilionové výkupné. Server to tvrdí s odvoláním na zástupce Američanovy rodiny a jeho někdejších spoluzajatců. USA údajně odmítly zaplatit, zřejmě v souladu s proslulým heslem "s teroristy nevyjednáváme". Následná záchranná akce na osvobození Foleyho a dalších amerických zajatců skončila neúspěchem.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy