Hledali novou Zemi. Našli další Jupiter

Martin Novák Martin Novák
7. 8. 2009 16:30
Keplerův teleskop podle prvního vyhodnocení po 5 měsících skvěle funguje
Lokace planety HAT-P-7b, znázorněná Kaplerovým dalekohledem.
Lokace planety HAT-P-7b, znázorněná Kaplerovým dalekohledem. | Foto: Reuters

Los Angeles - Keplerův teleskop skvěle funguje a je na nejlepší cestě splnit svůj hlavní úkol. Tedy najít ve vzdáleném vesmíru planety, které jsou svými parametry a podmínkami k životu srovnatelné s naší Zemí.

 

Oznámil to dnes speciální tým amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) poté, co teleskop, vyslaný do vesmíru na začátku března, objevil planetu, velikostí připomínající Jupiter z naší sluneční soustavy.

 

Dosavadní výsledek pětiměsíčního působení Keplerova dalekohledu vědci zveřejnili v časopisu Science.

Teleskop našel planetu, pracovně nazvanou HAT-P-7b. Otočí se kolem své hvězdy zhruba jednou za dva dny, nejvyšší teplota na povrchu je 2376 stupňů Celsia.

Zemi se tedy HAT-P-7b rozhodně nepodobá, ale astronomové přesto neskrývají radost. Tím, že Kellerův teleskop tuto planetu vyhledal a předal o ní informace, prokázal svoji funkčnost.

 

Jinými slovy má na to, aby splnil to, co se od něj chce. Vyhledat něco jako dvojníka Země. Planetu, která se pohybuje dost daleko od svého slunce na to, aby na ní mohla být voda a tedy i život..

 

Dalekohled se pohybuje kolem Slunce a postupně se vzdaluje od Země.

 

"Je teď jasné, že náš dalekohled má předpoklady identifikovat planety, jako je Země. Dokonce velmi dobré předpoklady," uvedl astronom Jon Jenkins.

 

Mise dalekohledu má trvat minimálně tři a půl roku, ale možná až šest let.

 

"Domníváme se nyní, že "Kepler" najde spousty a spousty dalších Zemí," řekl na tiskové konferenci astrobiolog Alan Boss z Carnegie institutu ve Washingtonu.

Foto: Reuters

Specializovaný server space.com hodnotí smysl Keplerova teleskopu takto: "Pokud bude jeho mise úspěšná, lidstvo bude o krok blíže objevu jiného života ve vesmíru. Ale ať to dopadne jakkoliv, přínos je jasný. Pokud žádné planety podobné Zemi neobjeví, budeme vědět, že jsme prostě jedineční a možná přece jen úplně sami."

 

Dalekohled váží více než tunu, průměr hlavního zrcadla je 1,4 metru (pro srovnání: průměr zrcadla staršího Hubbleova teleskopu činil 2,4 metru). Prověřuje sto tisíc hvězd v souhvězdí Labutě.

 

Celkové náklady projektu jsou odhadovány na necelých 600 milionů dolarů.

 

 

Právě se děje

Další zprávy