Hledá se Nemo pro umírající oceán. Lidé se dívají jinam

Roman Gazdík, Lucie Kalivodová
15. 12. 2009 0:05
Klimatický summit v Kodani se pokouší upozornit na kyselost oceánů
Klaun očkatý
Klaun očkatý | Foto: Encyklopedie Oceán, Euromedia 2007

Londýn - Okyselování oceánů je jednou z největších nočních můr podmořského života i největších hrozeb pro milovníky mořských pochutin.

A také jedním z těch více podceňovaných aspektů vypouštění oxidu uhličitého do ovzduší.

Světové fórum pro oceány, pobřeží a ostrovy (GFOCI), Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) a indonéská vláda v pondělí v Kodani pořádali "Den oceánů", během kterého chtěly na tuto problematiku upozornit.

"Víme, že kvůli rostoucí koncentraci oxidu uhličitého ve vzduchu jsou oceány čím dál tím kyselejší," řekl serveru BBC News britský ministr životního prostředí Hilary Benn.

"To ovlivňuje podmořský život, korály a v neposlední řadě to může ovlivnit i množství ryb v oceánech. Přitom miliarda na světě je na rybí potravě závislá jako na hlavním zdroji proteinů," dodal. "Tato problematika je oproti ostatním opomíjena."

Kyselé nebezpečí

Odhaduje se, že až polovinu oxidu uhličitého produkovaného spalováním fosilních paliv za posledních 200 let pohltily oceány, kvůli tomu se jejich ph snížil o 0,1 stupně a staly se tak kyselejšími.

Během příštích devadesáti let by podle Mezivládního panelu OSN pro klimatické změny (IPCC) mohl ph poklesnout o dalších 0,14 až 0,35 stupně.

Kyselení oceánů způsobuje pokles množství živočichů budujících své schránky z uhličitanu vápenatého. Na jakékoliv změny jsou citlivé zejména korály, jejichž schránky se v kyselém prostředí jednak stávají křehčími, jednak v něm korály "blednou" - vypouštějí řasy, se kterými žijí v symbióze a ztrácejí tak svou barvu i živitele, který jim dodává kyslík i další produkty fotosyntézy.

Potápěči v korálovém ráji, pobřeží Zanzibaru.
Potápěči v korálovém ráji, pobřeží Zanzibaru. | Foto: REUTERS/Finbarr O'Reilly

Korály jsou navíc velmi citlivé na zvyšování teploty vody a podle dva roky staré studie australských vědců by mohly z oceánů do roku 2100 zcela zmizet. Jiné studie hrozí, že se tak stane už do roku 2040.

Přestože korálové útesy zabírají pouhé jedno procento dna světových moří, jsou domovem až třetiny mořských živočišných druhů a zdrojem obživy pro přibližně 500 milionů lidí.

Kyselé oceány navíc uvádějí do nebezpečí i samy ryby.

Podle jiné australské studie uveřejněné letos v listopadu totiž dochází k tomu, že ryby v už v kyselém prostředí nedokážou rozpoznávat určité "vůně", a tím se ocitají v ohrožení - nevycítí například nebezpečí.

Mladé rybky klauna očkatého (známého z filmu Hledá se Nemo) tak byly přitahovány, a nikoli odpuzovány pachem predátorů.

Summit v Kodani

Kodaňský summit, který začal před týdnem, končí v pátek, kdy se má více než stovka světových lídrů dohodnout na vypracování návrhu nové dohody o snižování emisí skleníkových plynů, jež podle většinového názoru vědců ke změnám klimatu přispívají.

Setkání, které navštíví až patnáct tisíc delegátů ze 192 členských zemí OSN, je považováno za největší a nejvýznamnější ekologický summit všech dob.

 

Právě se děje

Další zprávy