Hledá se Nemo. Jemu i jeho přátelům hrozí vyhynutí

Zahraničí Zahraničí
25. 12. 2011 11:00
Vědci zkoumali výskyt ryb, které "hrají" ve známém filmu. A došli k překvapivým závěrům

Ottawa - Kuriózní způsob, jak upozornit na plundrování světových moří, zvolili vědci z kanadské Univerzity Simona Frazera. Na pomoc si vzal animovaný film z produkce Walta Disneyho Hledá se Nemo.

V pohádkovém hitu z roku 2003, který dobře znají i diváci z Česka, vystupuje kolem 1500 mořských druhů. Kanadští biologové ve spolupráci se Světovou organizací na ochranu přírody (IUCN) zkoumali, jak to momentálně vypadá s jejich výskytem v oceánu.

Závěr výzkumu, jehož výsledky zveřejnili v odborném časopise Conservation Letter, je alarmující: každému šestému pomořskému obyvateli, který se v animované pohádce objevuje, hrozí vyhynutí.

Převedeno do řeči filmového hitu by se dalo říct, že za pár let by už Nemův táta Marlin nemusel malého Nema v oceánu najít. A nebo že nebude nikdo, kdo by se Nema vydal hledat, až ho zas lidé uloví.

Klaun očkatý, kterého známe hlavně jako oranžovou rybu s bílými pruhy (i když klaunů existuje mnohem víc), by se totiž podle vědců mohl z moře brzy vytratit úplně.

Úspěšný film přispěl mimo jiné k tomu, že prudce vzrostl počet těch, kteří klauny chovají doma v akváriích.

Klaun očkatý, předloha animovaného Nema, hledá útočiště v mořské sasance.
Klaun očkatý, předloha animovaného Nema, hledá útočiště v mořské sasance. | Foto: Encyklopedie Oceán, Euromedia 2007

Mezi nejvíce ohrožené "herce" z pohádky Hledá se Nemo patří želvy Bourák a Tryskáč, žraloci známí svou přísahou "my jsme hodní žraloci, žádný úchylný žrací stroje" a Nemův kamarád, mořský koník Sheldon.

Všechny mořské želvy patří k nejvíce ohroženým mořským živočichům. Vyhynutí hrozí také některým druhům žraloků, zvláště pak kladivounům, a rejnoků.

Kriticky ohroženi jsou dva z pěti druhů mořských koníků.

"Chovat ryby jako Nemo v kanceláři v akváriu, srkat polévku ze žraločí ploutve a prodávat mořské koníky jako kuriozitu - to vše přispívá k současnému stavu," tvrdí vedoucí studie, Kanaďan Loren McClenachan.

Podle spoluautora zprávy, profesora Nicholase Dulvyho, za kritické stavy některých rybích populací může hlavně nedostatečná ochrana před mezinárodním obchodem. "Jen jeden z deseti ohrožených druhů žraloků a rejnoků je zmiňován v mezinárodní dohodě o obchodu se vzácnými živočichy CITES," upozorňuje.

"Pokud nebude brát na rozmanitost moří větší ohledy, nemusely by ryby jako Nemo a jeho přátelé už brzy existovat," cituje Lorena McClenachana server Spiegel Online.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy