Hledá se Nemo. Jemu i jeho přátelům hrozí vyhynutí

Zahraničí Zahraničí
25. 12. 2011 11:00
Vědci zkoumali výskyt ryb, které "hrají" ve známém filmu. A došli k překvapivým závěrům

Ottawa - Kuriózní způsob, jak upozornit na plundrování světových moří, zvolili vědci z kanadské Univerzity Simona Frazera. Na pomoc si vzal animovaný film z produkce Walta Disneyho Hledá se Nemo.

V pohádkovém hitu z roku 2003, který dobře znají i diváci z Česka, vystupuje kolem 1500 mořských druhů. Kanadští biologové ve spolupráci se Světovou organizací na ochranu přírody (IUCN) zkoumali, jak to momentálně vypadá s jejich výskytem v oceánu.

Závěr výzkumu, jehož výsledky zveřejnili v odborném časopise Conservation Letter, je alarmující: každému šestému pomořskému obyvateli, který se v animované pohádce objevuje, hrozí vyhynutí.

Převedeno do řeči filmového hitu by se dalo říct, že za pár let by už Nemův táta Marlin nemusel malého Nema v oceánu najít. A nebo že nebude nikdo, kdo by se Nema vydal hledat, až ho zas lidé uloví.

Klaun očkatý, kterého známe hlavně jako oranžovou rybu s bílými pruhy (i když klaunů existuje mnohem víc), by se totiž podle vědců mohl z moře brzy vytratit úplně.

Úspěšný film přispěl mimo jiné k tomu, že prudce vzrostl počet těch, kteří klauny chovají doma v akváriích.

Klaun očkatý, předloha animovaného Nema, hledá útočiště v mořské sasance.
Klaun očkatý, předloha animovaného Nema, hledá útočiště v mořské sasance. | Foto: Encyklopedie Oceán, Euromedia 2007

Mezi nejvíce ohrožené "herce" z pohádky Hledá se Nemo patří želvy Bourák a Tryskáč, žraloci známí svou přísahou "my jsme hodní žraloci, žádný úchylný žrací stroje" a Nemův kamarád, mořský koník Sheldon.

Všechny mořské želvy patří k nejvíce ohroženým mořským živočichům. Vyhynutí hrozí také některým druhům žraloků, zvláště pak kladivounům, a rejnoků.

Kriticky ohroženi jsou dva z pěti druhů mořských koníků.

"Chovat ryby jako Nemo v kanceláři v akváriu, srkat polévku ze žraločí ploutve a prodávat mořské koníky jako kuriozitu - to vše přispívá k současnému stavu," tvrdí vedoucí studie, Kanaďan Loren McClenachan.

Podle spoluautora zprávy, profesora Nicholase Dulvyho, za kritické stavy některých rybích populací může hlavně nedostatečná ochrana před mezinárodním obchodem. "Jen jeden z deseti ohrožených druhů žraloků a rejnoků je zmiňován v mezinárodní dohodě o obchodu se vzácnými živočichy CITES," upozorňuje.

"Pokud nebude brát na rozmanitost moří větší ohledy, nemusely by ryby jako Nemo a jeho přátelé už brzy existovat," cituje Lorena McClenachana server Spiegel Online.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy